BRATISLAVA. Návrhy zákonov z dielne ministerstva školstva k vysokým školám sú krokom vpred. Prišli však s ročným meškaním a chýba v nich niekoľko opatrení.
Tvrdí to poslanec strany Sloboda a Solidarita Branislav Gröhling, ktorého stanovisko poskytla agentúre SITA hovorkyňa SaS Katarína Svrčeková.
Uplatnenie absolventov
Gröhling upozorňuje napríklad na návrh ministerstva, aby študenti mali možnosť predĺžiť si štúdium o jeden rok bezplatne. Poslanec tvrdí, že financie do školstva musia byť vynakladané efektívne.
„Podľa štatistík OECD návratnosť investícií do verejných vysokých škôl na Slovensku od roku 2008 poklesla. Môže to znamenať, že vysokoškolský diplom alebo niektoré odbory neprinášajú dostatočné uplatnenie. Ministerstvo by preto malo dbať na to, aby každé zvýšenie financií do vysokého školstva bolo efektívne,“ tvrdí Gröhling.
Podľa Gröhlinga sa pri novele zákona o vysokých školách mal brať väčší ohľad na uplatnenie absolventov vysokých škôl.
„Vo financovaní vysokých škôl by malo byť výraznejším faktorom uplatnenie absolventov vysokých škôl, aby sa podporoval vznik perspektívnych a kvalitných odborov. Dnes je však sledovanie uplatnenia absolventov škôl na slabej úrovni. Údaje o zamestnanosti absolventov sú často chybné, neodkontrolované alebo zle spracované," upozorňuje Gröhling.
Verejnosť podľa neho nemá kvalitné údaje o tom, aké percento absolventov konkrétneho odboru či školy je zamestnané, a aký je ich príjem rok, dva roky či tri roky po ukončení štúdia.

Zmeny vo vysokoškolskom zákone
Ministerstvo školstva predložilo do medzirezortného pripomienkového konania návrh novely zákona o vysokých školách. Ako vyplýva z novely, pri obsadzovaní miesta vysokoškolského učiteľa vo funkcii profesora a docenta už nebude trvať na tom, aby uchádzač mal titul docent alebo profesor.
Novela tiež zavádza nový typ študijného programu – interdisciplinárne štúdiá. Rezort tiež navrhuje zmenu systému pre komplexné hodnotenie výskumu na vysokých školách. Navrhuje, aby hodnotenie zabezpečilo ministerstvo, ktoré pre tento účel zriadi odborný panel hodnotiteľov.
Novela ďalej upúšťa od začleňovania vysokých škôl medzi univerzitné vysoké školy a odborné vysoké školy. Umožní tiež študovať vysokoškolákom bezplatne o jeden rok dlhšie.
Ministerstvo školstva zároveň predložilo do medzirezortného pripomienkového konania návrh zákona o zabezpečovaní kvality vysokoškolského vzdelávania.
Rezort chce v rámci tohto návrhu zriadiť Slovenskú akreditačnú agentúru pre vysoké školstvo, ktorá bude nezávisle posudzovať funkčnosť vnútorných systémov vysokých škôl pri zabezpečovaní kvality vysokoškolského vzdelávania.