BRATISLAVA. Veľká Británia aktivovala článok 50, písali viaceré slovenské médiá koncom marca, keď informovali o oficiálnom začiatku brexitu. Niekoľkotisícovými pokutami im teraz hrozí Úrad geodézie, kartografie a katastra. Odvolal sa na zákon z čias tretej vlády Vladimíra Mečiara z HZDS.
Informácia je podľa úradu chybná v tom, že brexit sa síce začal, aj článok aktivovali, no neurobila to Veľká Británia, ale Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska.
Štátny úrad v týchto dňoch poslal upozornenie viacerým médiám vrátane denníka SME, že porušujú zákon, pretože v článkoch používajú zaužívané označenie Veľká Británia, "hoci štandardizovaný názov pre daný štátny útvar je Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska, prípadne v skrátenej forme Spojené kráľovstvo“.
Aj slovenské ministerstvo zahraničných vecí, ktoré za Smer vedie Miroslav Lajčák, v svojich dokumentoch opakovane používa názov Veľká Británia.
Ak by sa jeho texty posudzovali podľa výkladu geodetického úradu, porušilo zákon napríklad v návrhu zamerania ekonomickej diplomacie o roku 2020, ktorý predložilo vláde koncom vlaňajška či v predpise z roku 2015 o výdavkoch na vzdelanie pre zahraničné krajiny.
Keď uvidel list z úradu geograf Slavomír Ondoš z oddelenia humánnej geografie Univerzity Komenského, pocítil "silný pocit hanby" za to, že ako geograf bude s jeho obsahom spájaný.
"K právnej stránke problému sa nedokážem vyjadriť, zaráža ma necivilizovaný spôsob komunikácie. Jazyk je živý, v súčasnom globalizovanom svete sa vyvíja v bezprostrednom kontakte s angličtinou," hovorí Ondoš.

Upozornili aj ministerstvá, plánujú seminár
Zákon o geodézii a kartografii prijal parlament v roku 1995, keď vládlo HZDS Vladimíra Mečiara. Píše sa v ňom, že štandardizované geografické názvy sú záväzné aj pre tlač, aj v úradnej činnosti štátnych orgánov.
Za nesprávne používanie názvov krajín môže úrad vyrubiť pokutu až 3300 eur, pri opakovanom porušovaní až jej dvojnásobok.