BRATISLAVA. Slovensko je z krajín V4 druhá najzraniteľnejšia ruskou propagandou hneď po Maďarsku. Dôvodom je istá kultúrna blízkosť Slovákov k Rusom a politici, ktorí naivne vnímajú ruské kroky v zahraničnej oblasti.
Vyplýva to z analýzy Index zraniteľnosti: Subverzívny ruský vplyv v strednej Európe, ktorú pripravil slovenský Globsec Policy Institute v spolupráci s českými, maďarskými a poľskými think-tankmi Evropské hodnoty, Political Capital a The Institute of Public Affairs.
Celkom 38 špecialistov z rôznych oblastí verejného života odpovedalo na 40 otázok.
Skúmali päť oblastí verejného života, ktoré súvisia s odolnosťou krajiny voči ruskému vplyvu. Slovensko s 51 bodmi zo 100 skončilo v rebríčku druhé. Najzraniteľnejšou krajinou je Maďarsko s 57 bodmi, tretia je Česká republika s 38 bodmi a štvrté je Poľsko s 30 bodmi.
„Slovensko je vo veľmi zraniteľnej pozícii. Malé posunutie by mohlo zmeniť kurz krajiny na akúkoľvek stranu,“ píše sa v analýze.
1. Vnímanie Ruska a NATO
Najhoršie sa Slovensko umiestnilo v oblasti vnímania orientácie krajiny verejnosťou. Hoci 52 percent ľudí stále vníma Európsku úniu pozitívne, medzi Slovákmi je v rámci V4 najväčšie percento ľudí, ktorí túžia po orientácii krajiny na východ.
Úroveň protiamerických nálad je zároveň najvyššia v regióne.
„Akokoľvek sa môže zdať zastaraná, myšlienka panslavizmu pretrvávajúca z konca 19. storočia stále ovplyvňuje srdcia a mysle veľa Slovákov,“ tvrdia autori analýzy.
V tejto oblasti získalo Slovensko 53 bodov, čo je najviac spomedzi krajín V4. Druhá skončila Česká republika s 36 bodmi, nasleduje Maďarsko s 31 bodmi a Poľsko s 20-timi bodmi.


2. Politika
V politickej sfére skončilo Slovensko (50 bodov) na druhom mieste za Maďarskom (78 bodov). Nasleduje Česko (47 bodov) a Poľsko (28 bodov).
V oblasti politických vzťahov s Ruskom je Slovensko podľa analýzy vnímané ako „priateľský pragmatik“, ktorý sa vyhýba kritike Kremľa. Premiér však podľa autorov ide ešte ďalej.
"Premiér Robert Fico často prekročil líniu z čisto pragmatického vzťahu, založenom na energetickej závislosti a ekonomických väzieb, do otvorene prokremeľského postoja," píše sa v analýze.

3. Médiá
Slovensko je aj v tejto oblasti druhá najzraniteľnejšia krajina so skóre 40 bodov. Je to z dôvodu, že sa vláda snaží ovplyvňovať verejnoprávne médiá a tie súkromné sú zároveň do veľkej miery ovládané finančnými skupinami a podnikateľmi.
Krajine v rebríčku poškodilo aj to, že Tlačová agentúra Slovenskej republiky nadviazala spoluprácu s ruskou agentúrou Sputnik. Neskôr ju zrušila.
Na druhej strane Globsec ocenil boj slovenských médií s konšpiráciami.
Najhoršie v tejto oblasti skončilo Maďarsko (60 bodov), nasleduje Poľsko (35 bodov) a Česko (34 bodov).


4. Protiopatrenia štátu
Slovensko (78 bodov) je v oblasti opatrení štátu voči ruskému vplyvu na tom skoro tak zle ako Maďarsko (80 bodov).
Súčasné politiky podľa analýzy vôbec neodrážajú nové skúsenosti s Ruskou intervenciou na Ukrajine a hybridnou vojnou.
Národná obranná stratégia navyše nebola aktualizovaná už od roku 2005.
Ostatné krajiny sú na tom v tejto oblasti výrazne lepšie. Poľsko od analytikov dostalo 33 bodov a Česko 23.

5. Občianska spoločnosť
Najnižšie skóre (39) a teda najlepšiu pozíciu medzi krajinami V4 má Slovensko v oblasti občianskej spoločnosti.
Globsec si všimol činnosť mimovládok v oblasti vyvracania ruskej propagandy aj aktivity zábavných stránok, ktoré bojujú proti ruskej propagande na Facebooku.
Za to sú často označované ako zahraniční agenti pracujúci pre CIA a George Sorosa.
Oblasť občianskej spoločnosti je najproblematickejšia pre Poľsko (53 bodov). Nasleduje Maďarsko (45 bodov) a Česko (40 bodov).

Krajiny V4 spája komunistická minulosť a rozhodnutie vstúpiť do štruktúr EÚ a NATO s cieľom posilniť svoju pozíciu v západnej civilizácii, upozorňuje správa.
"V každej z týchto krajín však existujú sily, snažiace sa o prerušenie tejto cesty," povedal Daniel Milo z Globsec Policy Institute.

Beata
Balogová
