BRATISLAVA. Prezident Andrej Kiska sa nechystá do vysokej politiky. Reagoval tak na špekulácie o svojej ďalšej politickej budúcnosti, ktoré sa rozpútali po oznámení tehotenstva jeho manželky Martiny, ktorá je v šiestom mesiaci tehotenstva.
Neuvažuje ani o premiérskom kresle
"Nebudem zakladať politickú stranu. Nebudem kandidovať do parlamentu. A, pravdaže, ani neuvažujem o funkcii premiéra," vyhlásil Kiska na videu, ktoré zverejnil na svojom facebookovom profile. Poprel tým aj to, že by vstúpil do niektorej z existujúcich strán.
V minulých mesiacoch sa o Kiskovi hovorilo najmä v spojitosti so združením Progresívne Slovensko, za ktorým stojí podnikateľ Ivan Štefunko. To však v reakcii na prezidentove slová uviedlo, že jeho činnosť to neovplyvní. Naďalej vraj cíti veľký dopyt po pozitívnej politike.
„Hoci Progresívne Slovensko vyznáva mnohé z hodnôt, ktoré reprezentuje prezident Kiska, jeho vznik a budúcnosť nijako nesúvisí s prezidentovým politickým pôsobením,“ uviedlo združenie.
Kiska zatiaľ nepotvrdil ani to, či po skončení funkčného obdobia bude chcieť ostať v prezidentskom paláci. Rozhodnutie podľa vlastných slov oznámi najneskôr do konca septembra budúceho roka.
Zdôraznil však, že by bol opäť nezávislým a nestraníckym kandidátom. Verejnosti sa zároveň poďakoval za gratulácie k očakávanému potomkovi.
"Chceme sa vám všetkým poďakovať za blahoželania a za to, že nám držíte palce," dodal.
Politológ Grigorij Mesežnikov si myslí, že prezidentovi môže narodenie ďalšieho potomka pomôcť, a to tým, že sa ukáže ako rodinne založený človek. "To je na Slovensku dosť dôležité. Myslím si, že v situácii, keď je konfrontovaný so snahami neopodstatnene ho škandalizovať, mu to môže vytvoriť nejakú bariéru proti týmto útokom," povedal.
Ako zareagujú politické strany na to, že Kiska bude päťnásobným otcom, Mesežnikov nevedel posúdiť. "Je to niečo, čo môže prezidentovi do istej miery pomôcť. Je dobré, že túto informáciu rozumne komunikuje bez prehnaných gest, ako človek, ktorému záleží na svojej rodine," dodal.
Opozičná SaS v reakcii na najnovšie dianie uviedla, že je s Kiskom ako prezidentom spokojná a ak sa rozhodne pre opätovnú prezidentskú kandidatúru, nevidí dôvod, aby ho v nej nepodporila. Podpredseda strany Ľubomír Galko napísal začiatkom roka Kiskovi otvorený list, v ktorom ho žiadal, aby do vysokej politiky nešiel. Argumentoval najmä tým, že je konečne prezidentom, na ktorého môže byť krajina hrdá.

Strata súkromia
S prvou dámou Martinou Kiskovou očakáva hlava štátu tretieho potomka. Majú spolu už syna Viktora a dcéru Veroniku. Kiskova rodina však žije v Poprade, kam za ňou prezident chodí na víkendy.
Práve za lietanie za rodinou vládnym špeciálom čelil v minulom období výraznej kritike vládnych politikov.
Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer) totiž v parlamente upozornil, že od začiatku volebného obdobia prelietal už takmer milión eur. Predseda parlamentu Andrej Danko z SNS to označil za papalášizmus a obvinil ho, že okráda štát.
Prezident následne oznámil, že sa do Popradu začne presúvať autom. Pri prvej takejto ceste minulý týždeň sa mu na ceste pokazilo auto, ktoré mu pridelili z Úradu pre ochranu ústavných činiteľov.
Kiska v minulosti sám priznal, že práve odlúčenie od rodiny a strata súkromia majú dosah na jeho rozhodnutia v politickej kariére. Manželka totiž nebola nadšená už z jeho kandidatúry na prezidenta v roku 2014, no napokon ho v myšlienke podporila pod podmienkou, že ona sa bude venovať najmä deťom.
Reakcie politikov na rozhodnutie prezidenta
Opozičná SaS oznámila, že rozhodnutie Kisku berie na vedomie. "Nepochybujeme, že k nemu dospel po zrelej úvahe, v ktorej zohľadnil nielen svoj rodinný život, ale aj záujmy štátu. S tým, ako sa zhostil funkcie prezidenta, sme spokojní. Andrej Kiska stojí za občanmi a dôstojne reprezentuje Slovenskú republiku v zahraničí. Ak sa rozhodne kandidovať v druhom volebnom období, dnes nevidíme žiadny dôvod, pre ktorý by nezískal našu podporu."
Nezaradený poslanec Miroslav Beblavý sa nečuduje, že prezident Andrej Kiska nevstúpi do straníckej politiky. "Andrej Kiska vykonáva svoju prezidentskú službu veľmi dobre a dúfam, že ju bude vykonávať čo najdlhšie. Stranícka politika na Slovensku je veľmi brutálna, a preto sa mu nečudujem, že do nej nechce vstúpiť," uviedol Beblavý.
Poslankyňa Veronika Remišová (OĽaNO) prezidentovi k rozhodnutiu gratuluje. "Niet divu, že pán prezident nechce zakladať stranu, rodina a deti sú dôležitejšie ako politika. To len potvrdzuje, že ľudí, ktorí by chceli ísť do politiky pre službu ľuďom, a nie pre vyciciavanie štátu, je ako šafranu. Nuž, budeme si musieť vystačiť s tým, čo máme, spojiť sily a ukázať ľuďom, že existuje alternatíva, ktorá bude robiť politiku čestne a odborne," vyjadrila svoj názor na facebooku Remišová.
Naopak, šéf Obyčajný ľudí Igor Matovič vyjadril sklamanie. "Je mi ľúto, že sa pán prezident takto rozhodol. Mal som nádej, že založí dobrú politickú stranu a spoločnými silami zlo, ktoré nám vládne, ľahšie porazíme. Nuž, budeme si musieť vystačiť s tým, čo máme, spojiť sily a ukázať ľuďom, že existuje alternatíva, ktorá vie robiť politiku čestne a odborne. Pevne verím, že napriek jeho rozhodnutiu s ním môžeme ako s kandidátom na prezidenta počítať," povedal Matovič.

Beata
Balogová
