BRATISLAVA. Dvaja ústavní sudcovia Ladislav Orosz a Peter Brňák sa cítia zaujatí pri posudzovaní Mečiarových amnestií, no rozhodovať o nich napriek tomu budú. Tento týždeň tak rozhodlo plénum Ústavného súdu, ktorému predsedá Ivetta Macejková, ktorá bola v minulosti aj favoritkou HZDS na post ministerky spravodlivosti.
Spis o Mečiarových amnestiách bol elektronicky pridelený sudcovi spravodajcovi Oroszovi 6. apríla. Ako niekdajší poslanec za SDĽ sa v parlamente v roku 2002 zdržal hlasovania o zrušení amnestií.
Ďalší z členov Ústavného súdu Brňák, ktorý je bývalým poslancom za HZDS, zrušenie amnestií kedysi označil za "vyprážanie snehových gulí".
Z Ústavného súdu odkázali, že Orosz na druhý deň od pridelenia spisu a Brňák o tri dni neskôr oznámili "skutočnosti, ktoré by mohli zakladať dôvody na ich vylúčenie z výkonu funkcie" pri rozhodovaní o zrušení Mečiarových amnestií, ktoré odsúhlasil parlament.
Plénum na neverejnom zasadnutí v utorok podľa hovorkyne Martiny Ferencovej rozhodlo, že ústavných sudcov z rozhodovania o amnestiách nevylúči.
"K dnešnému dňu nie sú na Ústavnom súde evidované žiadne iné námietky predpojatosti na sudcov Ústavného súdu," dodala hovorkyňa Martina Ferencová.
Posúdiť amnestie musí plénum do 60 dní, inak automaticky platí rozhodnutie Národnej rady o ich zrušení. Lehota začala súdu plynúť od 7. apríla, vyprší 6. júna.

Zástupcovia vlády a parlamentu námietky zvažujú
Posudzovať Mečiarove amnestie oprávňuje súd zmena ústavy, ktorú navrhli Smer, SNS a Most-Híd. Jej prijatím podmieňovali samotné zrušenie Mečiarových amnestií. Novelu ústavy koncom marca podporila aj väčšina opozície, hoci sa vzhľadom na zloženie súdu obáva, či zrušenie amnestií nezablokuje.