SME

Žila som s gamblerom. Opustiť ho bolo takmer nemožné

Začiatok a koniec závislosti od automatov je rôzny, priebeh však býva rovnaký. Ukazujú to tri príbehy žien, ktoré žili alebo žijú s patologickým hráčom.

Výška vkladov do hazardných hier dosiahla na Slovensku v roku 2014 viac ako 2,5 miliardy eur. (Zdroj: Fotolia)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Veronika sa prvý raz o partnerovej závislosti dozvedela po polroku. Vďaka obyčajnému nákupu v obchode. Keď sa z neho ani po hodine nevracal, vybrala sa ho hľadať. Zamierila priamo k obchodu, ktorý susedí s krčmou. Ďalej ísť nemusela. Našla pred ňou jeho bicykel a vnútri muža sediaceho pri automate.

Na otázku, či hráva automaty, odpovedal nie, že to len tak, len teraz a ono to vlastne nie je tak, ako to vyzerá. Nepôsobil na ňu ako klamár. Domov chodil načas a ak aj náhodou meškal, dokázal sa vyhovoriť.

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

„Bol som dlhšie v práci, mešká autobus, idem na chvíľu s kolegom, má nejaké problémy,“ spomína Veronika na výhovorky, ktoré sypal z rukáva.

Keď sa začali opakovať, prestala ho upodozrievať a prijala to ako skutočnosť. Môj muž je závislý od automatov.

Navrhla mu návštevu odborníka alebo liečenie, no zakaždým sa začal smiať a nesúhlasil. Vyskúšala dočasné vyhodenie z bytu a nepomohlo ani to, že sa im v tom čase narodil syn.

Ako je to na Slovensku

Podľa Národného centra zdravotníckych informácií je takýchto rodín na Slovensku niekoľko stoviek. V roku 2015 bolo v psychiatrických zdravotníckych zariadeniach hospitalizovaných 353 pacientov s diagnózou patologické hráčstvo, roky predtým 349 a 290.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Údaj o výške vkladov do hazardných hier však predpokladá tisícky, ak nie až desaťtisíce hráčov. V roku 2014 dosiahla výška vkladov do hazardných hier viac ako 2,5 miliardy eur. Ak by priemerný hráč ročne stavil stotisíc eur, muselo by ich byť 25-tisíc, aby dosiahli výsledné číslo 2,5 miliardy eur. Za tú sumu by sme mohli 25 rokov financovať chod všetkých hasičských jednotiek, 10 rokov platiť pomoc pre zdravotne postihnutých a pokryť celoročné výdavky na vzdelávanie a školstvo.

„Samotná skutočnosť, že sa niekto z rodiny stal závislým od hazardného hrania, závažným spôsobom ovplyvňuje až devastuje fungovanie rodinného prostredia. V prvom rade je to rodina, ktorá sama potrebuje pomoc,“ hovorí Ludvik Nábělek, prednosta Psychiatrickej kliniky fakultnej nemocnice v Banskej Bystrici.

Kým hráči každodenne zvyšujú vklady, spoluzávislé osoby rozmýšľajú, ako situáciu riešiť. Nemajú sa o čo oprieť a informácie získavajú len od iných partneriek gamblerov či z kníh. Pritom majú len dve možnosti. Liečenie alebo rozchod.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Veronika sa o ne pokúsila. V oboch prípadoch neúspešne. S gamblerom žije tri roky a rodinný dlh zatiaľ narástol na takmer tristotisíc eur.

„Hráč sa málokedy prizná a prijme podmienky. Stále sa snaží klamať a zatĺkať. Dôsledkom je opakované striedanie obdobia nádeje a zúfalstva s hrubým narušením rodinných vzťahov,“ približuje Ludvik Nábělek.

O ukončenie vzťahu sa Veronika pokúša aj naďalej, no pre nízky rodičovský príspevok partnera potrebuje.

Namiesto toho však narastá dlh a pribúdajú aj plány, ako od neho definitívne odísť.

Všetko pre rodinu?

Inú skúsenosť má Češka Martina Bittnerová, ktorá zhrnula svoj príbeh do pripravovanej knihy Život s gamblerem. „Partner sa so závislosťou priznal sám,“ hovorí pre SME Bittnerová.

„Vieš, čo je to gambler?“ spýtal sa jej o štvrtej ráno po párty v jednom pražskom klube.

„Veľmi nie. Prečo?“

„Lebo ja s tým mám problémy.“

Začalo sa to už v deväťdesiatych rokoch, dávno pred ich vzťahom. K automatom ho priviedol kolega, ktorému sa sťažoval, že má toho v práci veľa.

„Počuj, ja keď mám toho dosť, chodím si zahrať. Uvoľním sa a je mi lepšie. Môžeme ísť spolu.“

O pár hodín neskôr sedeli pri automate obaja. Jednému mizli bankovky v automate v sekundách, druhý ani nevedel, kde sa peniaze vkladajú.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom G4W4S na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Minister školstva Tomáš Drucker.

Na jeseň chce predstaviť plán zavádzania umelej inteligencie do vzdelávania.


TASR
Programový riaditeľ Platformy pre demokraciu Filip Vagač.

Poslanci by mali o novele rokovať budúci týždeň.


TASR
Zľava slovenský minister obrany Robert Kaliňák (Smer), česká ministerka obrany Jana Černochová a prezident spoločnosti Aero Vodochody Viktor Sotona počas ich návštevy v spoločnosti Aero Vodochody, kde sa vyrábajú napríklad aj takticko-cvičné lietadlá L-39 Skyfox (vzadu).

Českú ponuku považuje za atraktívnu.


TASR
Zľava podpredseda NRSR Tibor Gašpar (Smer) a podpredseda NRSR Andrej Danko (SNS)

Opozícia tlačí na Danka.


SITA a 1 ďalší 3
SkryťZatvoriť reklamu