BRATISLAVA. Vo vysokohorskom teréne Vysokých a Západných Tatier približne od výšky 1 500 metrov nad morom trvá počas celého dňa mierne lavínové nebezpečenstvo, 2. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice.
Lavíny sa môžu uvoľniť hlavne pri veľkom dodatočnom zaťažení na strmých svahoch a žľaboch prevažne záveterných orientácií, informuje Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby v Jasnej.
V Nízkych Tatrách trvá malé lavínové nebezpečenstvo, 1. stupeň. Lavínové nebezpečenstvo je lokálne, niekde je snehová pokrývka vyfúkaná do tvrdého nosného podkladu, na iných miestach môže byť vplyvom vetra sneh premiestnený do terénnych pascí, žľabov a múld.
Vo Veľkej a Malej Fatre vzhľadom na nesúvislú snehovú pokrývku nehrozí lavínové nebezpečenstvo. Lavínové nebezpečenstvo pri oteplení v priebehu dňa stúpa.
Počasie na horách bude vo štvrtok ovplyvňovať studený front spojený s tlakovou nížou. Ráno bolo na horách zamračené, miestami hmlisto, fúkal mierny severozápadný vietor s rýchlosťou do 15 metrov za sekundu.
Teplota vzduchu sa pohybovala od -6 stupňov Celzia na Lomnickom štíte do 3 stupne Celzia v podhorí. Za posledných 24 hodín pripadol od 2 000 metrov nad morom jemný poprašok snehu.
Nový sneh je rozmiestnený nerovnomerne, niekde je snehová pokrývka vyfúkaná do starého zmrznutého podkladu sivej farby, niekde naopak, vietor vytvoril tvrdé dosky a vankúše, ktoré sú nebezpečné najmä na záveterných svahoch, kde sa v odtrhových zónach môže nachádzať hrubá vrstva vetrom ubitého snehu.
Zvýšenú pozornosť treba venovať východným, juhovýchodným, južným a juhozápadným svahom.