BRATISLAVA. Napriek tomu, že vonku to ešte ani zďaleka nevyzerá na leto, čoraz viac ľudí sa už budí s nepríjemnými štípancami od komárov. Hlavná sezóna sa síce začína až v júni, no tento rok sa dotieravý hmyz objavil o čosi skôr.
Existuje totiž druh komárov, ktorý sa liahne takmer počas celého roka. Tie zvyčajne prežívajú vo vlhkých častiach domov či bytoviek, najčastejšie sú to rôzne kotolne či výťahové šachty. Samičkám tam stačí aj malé množstvo vody na to, aby nakládli vajíčka.
Potom už stačí len krátkodobé oteplenie a komáre sa začnú šíriť do okolia. Odborníci hovoria, že najčastejšie prežívajú v pivniciach, odkiaľ potom cez rozbité sklá či drobné praskliny vylietajú.
Teplý marec
Koniec marca a začiatok apríla boli v porovnaní s historickým priemerom mimoriadne teplé. Napríklad v sobotu 1. apríla bola denná teplota v Bratislave až o desať stupňov vyššia, ako je v tomto ročnom období zvyčajné.
Rastliny, ktoré odpudzujú komáre
- medovka
- levanduľa
- mäta pieporná
- rozmarín
- eukalyptus
- petržlenová vňať
- cibuľa
- cesnak
„V tomto čase sa už skorá jarná generácia vyliahla a v teplých dňoch môže dokonca spôsobovať kalamitu,“ hovorí Nasir Jalili, odborník na komáre z Lekárskej fakulty Univerzity Komenského.
Vysvetľuje, že najdôležitejším faktorom pri výskyte komárov je práve teplota vzduchu.
„V menšom množstve sa komáre môžu z hibernácie prebudiť už vo februári alebo začiatkom marca, všetko to závisí od teploty,“ tvrdí Jalili. Existuje totiž viacero druhov komárov. Takzvaný komár dotieravý je aktívny počas celej zimy, aj keď jeho výskyt si ľudia často ani neuvedomujú.
Pozor si však treba dávať aj na ďalšie druhy komárov, ktoré vedia spôsobiť nepríjemnosti najmä v lete. Kalamita síce zatiaľ nehrozí, ale v najbližších týždňoch odborníci začnú chodiť na miesta, kde sa ich liahne najviac. Ak by totiž prišlo teplé a ešte aj vlhké počasie, čoskoro by sa mohli premnožiť aj ďalšie druhy.
Ako sa chrániť
Najohrozenejšie miesta sú tradične v blízkosti riek a vodných plôch. Aj preto napríklad v Bratislave ľudia najskôr cítia inváziu komárov v Devíne, Devínskej Novej Vsi či v Petržalke. Komáre vyhľadávajú najmä tmavé a vlhké miesta. Preto je v boji proti komárom najvhodnejšie sa takýmto miestam vyhýbať alebo ich aspoň poriadne zabezpečiť, aby sa z nich hmyz nemohol dostať.
Podľa viacerých zdrojov je účinným prírodným repelentom napríklad teplá voda zmiešaná s hnedým cukrom a kvasnicami. Tie totiž produkujú oxid uhličitý, ktorý komáre láka. Tento roztok ich tak pritiahne lepšie ako ľudská pokožka.
Ďalšie tipy na účinný boj proti komárom potom hovoria aj o iných prírodných repelentoch. Osvedčili sa napríklad muškáty na parapetách či rôzne domáce roztoky, keď sa vo vode vyluhujú napríklad listy medovky, levandule, rozmarínu či eukalyptu.

Beata
Balogová
