BRATISLAVA. Policajtom v júli opäť zvýšia platy - už druhýkrát v tomto roku. O koľko, to minister vnútra Robert Kaliňák zo Smeru zatiaľ presne nepovedal.
Od januára zárobky policajtov stúpli o štyri percentá, lebo platy rástli v celej štátnej a verejnej správe.
Teraz Kaliňák hovorí o novej motivácii pre tých, ktorí zvažujú vstup do polície. „Už len preto, že sme zvýšili vek, od ktorého možno nastúpiť do Policajného zboru, a to na 21. rok života,“ povedal v televízii TA3.
Konkrétnejšiu predstavu o sumách zatiaľ nemajú ani odborári, podľa ktorých rokovania ešte prebiehajú.
1337 eur
bol vlani priemerný plat policajta
„Nebude to však plošné zvyšovanie platov ani zvyšovanie o rovnakú sumu pre každého,“ spresnil šéf policajných odborov Marián Magdoško.
Prilepšiť by si podľa neho mali najmä vyšetrovatelia, kriminalisti, hliadkoví príslušníci polície na obvodných, hraničných či dopravných oddeleniach, ale napríklad aj kriminalistickí technici.
„Debatujeme o forme príplatku, ktorý by mal byť vlastne výkonnostnou odmenou,“ hovorí Magdoško.
Hoci pôvodne sa o takejto úprave platov v polícii nehovorilo, zvyšovať rozpočet podľa Kaliňáka nebude treba. Koľko jeho opatrenie bude stáť, ministerstvo zatiaľ nevyčíslilo.
"O úprave, respektíve navyšovaní platov policajtov rokujeme s odborovým zväzom. Pokiaľ nebude návrh definitívny, nie je možné zverejňovať podrobnosti," reagoval tlačový odbor rezortu.

Hrozili protestom
Výraznejšie zvyšovanie platov žiadali policajti už koncom minulého roka, keď hrozili aj protestným zhromaždením. Štrajkovať nemôžu, ústava im to zakazuje.
Namiesto desaťpercentného nárastu miezd napokon museli súhlasiť s plošným štvorpercentným nárastom.
Ministerstvo pritom už pred ním hovorilo, že priemerný plat policajta je 1337 eur, čo je výrazne nadpriemerným zárobkom na Slovensku, ktorý bol vlani 912 eur.
Napriek tomu sa ministerstvu nedarí zohnať dosť záujemcov a policajné miesta zostávajú neobsadené. Z približne 22-tisícového Policajného zboru je asi dvetisíc miest iba tabuľkových, teda bez toho, aby na nich niekto pracoval.
„Ako iné pracovné odvetvia aj my sa stretávame s nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily,“ pripustil Kaliňák.
Smer pritom pred voľbami hovoril o veľkom posilňovaní polície aj armády. Schválil vtedy takzvaný protiteroristický balíček opatrení, podľa ktorého malo do troch rokov pribudnúť 2500 nových policajtov a 800 vojakov.
Denník SME už koncom vlaňajška upozornil, že sa nedarí naplniť ani tabuľkové miesta, ktoré platili pred schválením balíčka.
Viac policajtov na Slovensku podľa analytikov ani netreba, keďže v prepočte na počet obyvateľov ich má viac ako väčšina krajín Európskej únie.

Výhody zoškrtali
Nalákať viac ľudí na prácu v polícii či armáde už pre štát nie je také jednoduché ako v minulosti.
Minulá jednofarebná vláda Smeru výrazne siahla na sociálne výhody oboch skupín, ktoré lákali najviac ľudí.
Možnosť odísť do výsluhového dôchodku už po pätnástich odslúžených rokoch sa tak napríklad oddialila na 25 rokov.
Zároveň sa upravil spôsob výpočtu výsluhových penzií a tiež sa obmedzili ďalšie bonusy ako napríklad bezplatné kúpele pre výsluhových dôchodcov.

Beata
Balogová
