A ko nákladný výťah. Obchodík nie je väčší a vzduch je v ňom rovnako zlý. Jeden z návštevníkov zvyčajne zostane aj niekoľko hodín, ak môžeme veriť predavačkinmu odhadu.
Starý pán chodieva do bratislavského kníhkupectva Matice slovenskej rozprávať o maďarských prišelcoch na koníkoch, ich jazyku, ktorý pochádza z lúpeže slov, o ich slovanskom genofonde, ktorý dokazuje, že v skutočnosti neexistujú.
Medzi kvetinárstvom, obchodom s ruskou kozmetikou, tanečným oblečením a predajcom Nota Bene bojuje tú bitku, ktorá nás ako národ určila. Obracia sa na maličké publikum, ak také vznikne z náhodných zákazníkov či občasných návštevníkov.

A potom sa hlasno rozlúči. Otvorí dvere obchodu Svojeť a zavolá na pozdrav: „Hlavne, aby sa kotlebovci držali!“
Kedysi bola Matica bezpochyby startupom slovenskej vzdelanosti.
Ako sa to udialo, že dnes si časť verejnosti kladie otázky o jej opodstatnení?
Minister kultúry Marek Maďarič nedávno naznačil, že štátna podpora sa môže skončiť. Pred časom NAKA vykonala prehliadku v jej sídle v súvislosti s videom obhajujúcim slovakštát, ktoré Matica uverejnila na svojej stránke.
Organizácia sa v súčasnosti mnohým spája so strateným, zle investovaným slovenským pokladom.
Jej bývalý predseda Jozef Markuš sa zaradil do panteónu pyramídových hráčov deväťdesiatych rokov. Terajšiemu predsedovi Mariánovi Tkáčovi výbor Matice vyčítal zlé hospodárenie medzi rokmi 2010 až 2013, pri ktorom organizácia prišla takmer o miliónovú rezervu, napriek tomu Tkáč pokračuje v druhom volebnom období.