SME
Piatok, 3. február, 2023 | Meniny má Blažej

Bratislavou pochodovali študenti. Dosť bolo Fica, kričali (minúta po minúte)

Požiadavky protestu sú vyšetrenie káuz a odstúpenie ľudí zodpovedných za ich vyšetrovanie.

 • Protikorupčný pochod začal na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave, ľudia sa neskôr premiestnili na Námestie SNP cez Jesenského a Štúrovu ulicu.
 • Na námestia prišlo v daždivom počasí podľa odhadov polície i denníka SME viac ako päťtisíc ľudí. Organizátori odhadujú účasť na desaťtisíc ľudí.
 • Hlavnými organizátormi boli študenti Karolína Farská z gymnázia v Dubnici nad Váhom a Dávid Straka z gymnázia v Bratislave.
 • Spravodajstvo minúta po minúte vzniklo v spolupráci so študentským magazínom Heyou.sk.

BRATISLAVA. Centrom Bratislavy v utorok podvečer pochodovali tisíce ľudí proti korupcii. Vyjadriť tak chceli nespokojnosť s tým, že na Slovensku podľa nich jedna korupčná kauza strieda druhú a vinníci sa netrestajú.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Trasa pochodu viedla z Hviezdoslavovho námestia cez Jesenského a Štúrovu ulicu na Námestie SNP, kde prebiehala hlavná časť programu.

Podľa odhadu organizátorov, ako aj príslušníkov bratislavskej mestskej polície, ktorých TASR oslovila, sa pochodu zúčastnilo zhruba 5000 ľudí. Účastníci pochodu kričali heslá - "skutok sa stal", "chceme lepšiu krajinu" či "nie je nám to jedno".

Prečítajte si tiež: Cez 5-tisíc ľudí. Pochod študentov pripomenul protesty pred Bonaparte Čítajte 

Akcie sa zúčastnilo aj viacero známych osobností spoločenského a kultúrneho života. "Obávam sa, že nie, to je na tom najsmutnejšie. Ak áno, bol by som veľmi rád," reagoval na otázky novinárov, či pochod niečo zmení, herec Maroš Kramár.

Protikorupčný pochod zorganizovali dvaja 18-roční stredoškoláci Karolína Farská a Dávid Straka. Ako tvrdia, sú unavení z toho, že peniaze sa strácajú v korupčných aférach a politici hlas ľudí vôbec nepočúvajú. Dôsledky korupcie musia podľa nich znášať obyčajní ľudia.

SkryťVypnúť reklamu

V memorande, ktoré v utorok odovzdali na Úrade vlády SR, žiadajú dôkladné vyšetrenie káuz "Bašternák" a "Gorila", odvolanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer) a prezidenta Policajného zboru SR Tibora Gašpara.

Taktiež požadujú odstúpenie špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika a pokračovanie vo vyšetrovaniach a súdnych konaniach ohľadom všetkých Vladimírom Mečiarom amnestovaných skutkov.

Prečítajte si tiež: Prečo sa verejnosť nedozvie, či to bol Ficov hlas Čítajte 

Protikorupčný pochod a situáciu v Bratislave sme sledovali minútu po minúte

19:28 Minútu po minúte sme ukončili.

19:26 Organizátori zvažujú aj organizovanie ďalších protestov v krajských mestách. Zatiaľ to však nie je isté, všetko chcú vyhodnotiť na zákalde reakcie na dnešný pochod.

19:18 Organizátori predniesli svoje požiadavky, ktoré dnes odovzdali vláde. Stretnutie sa končí. Zvyšní ľudia skandujú: Ďakujeme.

SkryťVypnúť reklamu

19:07 Karikatúra Mandora k dnešnému pochodu proti korupcii. Na Námestí SNP hrá kapela, ľudia sa rozchádzajú.

19:03 "Prišla som o syna vo vašom veku," povedala vo svojom vystúpení Anna Remiášová. "Urobím všetko preto, aby som mladých ľudí podporila. Mám pre vás odkaz, ktorý nesiem vo svojom srdci už 20 rokov: nedovoľte, aby vám niekto siahol na vaše právo na život. Prichádzame o šťastný rodinný život, pretože mladí odchádzajú a rodiny sú rozdelené," povedala Remiášová.

"Dobre si zvážte, koho si v budúcnosti zvolíte. Sme zodpovední sami za to, čo sa na Slovensku deje," hovorí. Prehánky už prešli, ale dav sa značne preriedil, zostalo možno 2500 ľudí. "Každý si k vám dovolí len toľko, koľko mu dovolíte," zakončila svoj príhovor Remiášová.

SkryťVypnúť reklamu

18:55 Na pódium prišla Zuzana Hlávková. "Ešte pred rokom som plánovala diplomatickú kariéru, ale musela som odísť, pretože som chcela upozorniť na podvody, " povedala. "To, čo sa stalo nám, sa deje aj mnohým ďalším ľuďom," povedala.

"Naučila som sa, že môj hlas, aj keď sa niekedy trasie, má silu a je dôležitý," povedala Hlávková. "Ďakujeme, ďakujeme," skanduje dav.

18:45 Znovu sa rozpršalo. Niektorí ľudia sa utekajú schovať pod strechy. "Nenechajte sa odradiť," vyzýva organizátor.

18:43 Na pochod prišla aj matka Róberta Remiáša Anna.

18:30 Ján Greššo vyzval vyšetrovateľov, aby nekryli "skutky, ktoré sa nestali."

18:27 Na pódium prišli Maroš Kramár a Ján Greššo, ktorí hrajú vo filme Únos. "Dajme ľuďom, ktorí rozhodujú o našej budúcnosti, vedieť, že nám to nie je jedno," povedal Kramár. Študentov vyzval, aby ostali na Slovensku a neodchádzali do zahraničia.

SkryťVypnúť reklamu

Dodal, že dúfa, že Najvyšší súd odobrí zrušenie Mečiarovych amnestii. "Verte tomu, že veci sa dajú meniť," povedal Kramár a poukázal na to, ako niektorí politici otočili svoj názor na amnestie.

18:22 Branči Kováč: ,,Aké mám pocity? Vyšlo Slnko. Možno to niečo predpovedá…Študentom chcem popriať, aby mali možnosť žiť vo ,,vyvetranej“ spoločnosti," píše v spravodajstve z pochodu študentský magazín Heyou.sk.

18:15 Vtipných transparentov je v uliciach Bratislavy viacero. Stále vystupuje Para.

18:12 "Sme frustrovaní zo situácie na Slovensku. Tento pochod je venovaný hlavne boju proti korupcii. My ako študenti chceme v tejto krajine ostať. Čo sa tu však deje, odrádza veľa z nás. To, že krajina nemôže prosperovať, je práve tou korupciou," priblížil zámer zorganizovania pochodu Dávid Straka.

SkryťVypnúť reklamu

Obaja študenti vyjadrujú nesúhlas so súčasným stavom spoločnosti, ktorý je podľa nich dlhodobo neudržateľný a je jedným z hlavných dôvodov narastania podpory pre extrémistické sily.

18:04 "Je to jeden z príkladov nedodržiavania pravidiel," povedal Drahomír Stano, ktorý na proteste doniesiol transparent s nápisom "Vladko Weiss sa nestal". V dave sa zjavil aj Radim Jančura, šéf a majiteľ RegioJetu, ktorý pred časom spustil sám bilbordovú kampaň proti korupcii. Vystúpila aj skupina Para s pesničkou Abstinent.

17:50 Podporiť študentov prišiel aj raper VEC. Práve začalo jeho vystúpenie.

17:48 Na Námestie SNP prišli tisíce ľudí. Podľa odhadu organizátorov, ako aj príslušníkov bratislavskej mestskej polície, ktorých TASR oslovila, sa pochodu zúčastnilo zhruba 5000 ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

17:46 Dav pri vymenovaní mien Gašpar, Kaliňák a Kováčik začal skandovať: „Odstúpiť“

17:44 „Nebojujeme len za študentov, ale aj za našich rodičov. Štát si má našich rodičov vážiť a nie okrádať,“ povedal v prejave jeden z organizátorov Dávid Straka.

17:41 „Nestačí len sedieť doma, alebo nadávať v krčme, ale treba, aby ten hlas bolo počuť aj na ulici. Atmosféra je tu napriek počasiu super,“ povedal 25-ročný Štefan Šmihla.

17:35 Prestalo pršať. Ľudia ukazujú svoj zmysel pre humor, na proteste sa objavil aj transparent "Pustite Danka k maturite".

17:30 „Som tu pre študentov, aby už v mladom veku nezískali pocit, že veci sa nedajú zmeniť,“ povedal pre SME herečka Zuzana Fialová kráčajúc k Námestiu SNP.

17:26 Ľudia sa pomaly zhromažďujú na Námestí SNP.

SkryťVypnúť reklamu

17:24 V dave, ktorý skanduje "Dosť bolo Fica" a "Odstúpiť" sa nachádza aj muž prezlečený za gorilu a v ruke drží valašku. Ľudia sa s ním fotia.

17:12 Námestie Pavla Országha Hviezdoslava sa pomaly vyprázdňuje. Časť davu sa napriek výzve na presun na námestie SNP zasekla pri fontáne SND.

17:07 Dav protestujúcich, ktorý sa presúva na Námestie SNP skanduje: „Dosť bolo Fica.“ alebo "Nie je nám to jedno."

17:05 „Ten dážď je ako naschvál, ale dúfame, že to ľudí neodradí,“ hovorí Kamila Klámová, ktorá študuje na gymnáziu v Bratislave.

„Chceme, aby Kaliňák a Bašternák skončili vo väzení a aby boli všetky kauzy vyšetrené a zodpovední ľudia potrestaní.“

Prečítajte si tiež: Policajt, ktorý hovorí o marení razie u Bašternáka: Nemal som žalúdok na dianie v polícii Čítajte 

17:00 Pochod sa oficiálne začal. Ľudia sa presúvajú na námestie Slovenského národného povstania. Na začiatku pochodu je transparent s nápisom "Skutok sa stal".

SkryťVypnúť reklamu

Organizátorov je slabo počuť, nefunguje im megafón.

16:57 Začína hustejšie pršať. Hlas v amplióne vyzýva ľudí, aby sa nevzdávali a ostali aj v zhoršujúcom sa počasí.

16:50 Dav sa presúva k soche Pavla Országha Hviezdoslava. Študenti si užívajú megafóny a okrem organizačných pokynov kričia aj heslá ako: "Budeme pochodovať cez hromy a vetry."

Zábavné sú aj rozhovory dobrovoľníkov. "Nemá niekto čaj s rumom?", ozvalo sa z vysielačky. "Alebo borovičku?", odpovedá iný dobrovoľník.

16:45 Najväčšiu pozornosť púta dôchodca kričiaci na celé námestie nech sa ľudia neboja. "Už ho niekto zrušte," ozvalo sa v dave.

16:43 "Prišli sme ukázať, že nemáme len silné reči na Facebooku, ale vieme aj prísť na protest. S požiadavkami sa stotožňujeme," povedal Marek Klčovanský, študent vysokej školy v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu

16:35 Na námestí za Justičným palácom je o 16:30 ohlásené ďalšie stretnutie pri príležitosti smrti Jozefa Tisa.

Polícia očakávala problémy, mali by sa tu stretnúť členovia Slovenskej pospolitosti. Zatiaľ je tu viac novinárov a policajtov, ako extrémistov.

16:32 Na mieste je pol hodinu pred začiatkom protestu asi 300 ľudí. Pripravený je aj antikonfliktný tím. Viacerí sa idú schovať pred silnejúcim dažďom.

Organizátorka, Karolína Farská pre študentský magazín heyou.sk povedal, že dažďa sa netreba báť. Verí, že ľudí to od účasti neodradí.

16:15 Na Námestí SNP prebiehajú prípravy na Veľký protikorupčný pochod.

16:10 Na dnešný pochod pre denník SME zareagovala aj SNS.

Štefan Zelník, podpredseda SNS: „Zavolajte na tlačové stredisko strany.“

Eva Smolíková, podpredsedníčka SNS: „Odpoveď vám pošlem e-mailom.“

SkryťVypnúť reklamu

Anton Hrnko, podpredseda SNS: „Deti by nikto nemal zaťahovať do veľkej politiky, pretože vždy na to len doplatili. Môj bývalý SZM-ák a súdruh Maroš Kramár nebude rozprávať o tom, čo sa má alebo nemá na Slovensku robiť.“

16:00 Šéfka Najvyššieho súdu Daniela Švecová hodnotí pochod kladne.

"Je veľmi pozitívne, ak sa študenti zaujímajú o veci verejné, pretože v budúcnosti budú o tejto krajine rozhodovať oni," myslí si Švecová.

Korupcia sa však podľa Švecovej pochodom neodstráni, boj s ňou je podľa nej behom na dlhé trate.

15:50 Fico urobil isté protikorupčné kroky, ale my mu jednoducho neveríme, povedal organizátor protikorupčného protestu Dávid Straka. Prečítajte si celý rozhovor.

Prečítajte si tiež: Organizátor pochodu: Ficovi jeho boj s korupciou neveríme Čítajte 

15:43 Policajný prezident Tibor Gašpar, ktorého odstúpenie požadujú organizátori pochodu, sa k protestu vyjadrovať nechce.

SkryťVypnúť reklamu

"Prezident Policajného zboru sa v minulosti nevyjadroval k verejným zhromaždeniam a najmä k témam, ktoré sa týkali verejných zhromaždení. Vyjadril sa len v prípadoch, keď v minulosti s verejným zhromaždením hrozilo narušenie verejného poriadku. Preto sa k uvedenému verejnému zhromaždeniu vyjadrovať nebude," odkázal jeho komunikačný odbor.

15:36 Líder opozičného hnutia OĽaNO Igor Matovič sa na dnešnom protikorupčnom proteste nezúčastní.

Matovič nechce dávať zámienku na zdiskreditovanie pochodu. Reagoval tak na informácie, ktoré spájali lídra OĽaNO s organizovaním pochodu.

15:06 „Nemyslím si, že ulica má určiť, kto má odstúpiť a kto nie," povedal v súvislosti s protikorupčným protestom predseda koaličnej strany Most Béla Bugár.

SkryťVypnúť reklamu

Zároveň dodal, že podobné protesty sú nápomocné, ale korupciu na nich podľa neho nevyriešime.

Minister životného prostredia Lászlo Solymos (Most) považuje záujem mladých ľudí o veci verejné za pozitívum.

"Korupcia je neduh, ktorý môžeme potlačiť len vďaka účinným systémovým opatreniam a pevným osobným postojom každého z nás," povedal Solymos.

14:51 Študenti odovzdali svoje memorandum s požiadavkami na úrade vlády. Do memoranda doplnili aj termín, do kedy ich má vláda splniť.

14:50 Komentátor Marián Leško od stredoškolákov nečaká riešenia problémov v spoločnosti. Tie by mali podľa neho prinášať dospelí.

„Čakať od toho, že študenti to nielen zvolajú, ale budú tomu aj lídri, je veľmi prehnané očakávanie,“ povedal Leško pre RTVS.

Leško si myslí, že na dnešný pochod by museli prísť desaťtisíce ľudí, aby došlo k splneniu nejakých požiadaviek pochodu.

SkryťVypnúť reklamu

14:25 Poslanec Smeru Dušan Jarjabek považuje dnešný pochod za občiansky protest, ktorý sa skrýva za politické aktivity opozičných strán SaS a OĽaNO.

"Tieto veci som si ráno študoval na internete a videl som vyjadrenia politikov, ktorí, keby to mysleli úprimne, budú sa od toho dištancovať. Ale oni sa od toho len akože dištancujú. Tam, kde protestuje pán Matovič, ja určite nebudem," povedal Jarjabek.

14:07 Organizátori pochodu Karolína Farská a Dávid Straka odovzdajú dnes na Úrade vlády memorandum so svojimi požiadavkami. Povedali to na dnešnom brífingu pre novinárov.

Ak vláda nebude reagovať budú zvažovať čo ďalej. Rozmýšľajú aj nad protestami v ďalších mestách. "Bude záležať na tom, akú odozvu vyvolá tento protest," povedala Farská.

SkryťVypnúť reklamu

V memorande podľa Farskej nie je uvedený termín, dokedy by požiadavky študentov mali byť splnené.

13:40 K hrobu Jozefa Tisa prišlo asi 30 ľudí. Viacerí sa posťažovali, že ich tam nie je viac. Zároveň odmietli tvrdenie, že by chceli narušiť pochod študentov proti korupcii.

13:37 Podobne ako strana SaS aj hnutie OĽaNO tvrdí, že s akciou študentov nemá nič spoločné, no zároveň ju podporuje.

13:35 "Je to nová situácia," myslí si o pochode študentov poslanec Smeru Miroslav Číž . Takto formulované požiadavky sú podľa neho už veľmi dlho a veľmi dlho je známe aj stanovisko Smeru.

Premiér Robert Fico sa v posledných týždňoch na adresu policajného prezidenta Tibora Gašpara a špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika vyjadril, že ide o profesionálov a ľudí na správnom mieste.

Kaliňák je podľa Fica najlepší minister vnútra akého Slovensko kedy malo.

13:18 Hospodárske noviny dnes zverejnili komentár premiéra Roberta Fica k téme korupcie. Fico v ňom vymenoval opatrenia vlády na boj proti korupcii, no o pochode študentov sa nijako nezmienil.

13:00 Pochod je možnosť ako v spoločnosti niečo zmeniť, napísal na Facebooku Dávid Straka, jeden z organizátorov protikorupčného protestu. Očakáva, že sa na pochode zúčastní 11-tisíc ľudí.

12:22 Pochod podporil aj prezident Andrej Kiska.

„Ak budeme všetci v tejto krajine ticho, nič sa nezmení. Preto vždy vyzývam ľudí, aby boli aktívni, aby sa nebáli slušným spôsobom povedať svoj názor, ak vidia, že sa deje niečo nesprávne. Všetci chceme žiť v slušnej krajine a všetci by sme mali k tomu prispieť,“ vyhlásil prezident pre Denník N.

12:18 Richard Sulík na Facebooku vyhlásil, že študentom drží palce a je podľa neho správne, že tam nepozvali politikov.

Prečítajte si tiež: Kto posiela študentov na ulicu Čítajte 

BRATISLAVA. Mala to byť len malá akcia, kde študenti vyjadria sovju nespokojnosť s nevyriešenými korupčnými kauzami. Nakoniec svoju účasť na protikorupčnom pochode prisľúbilo asi 11-tisíc ľudí a niekoľko známych mien.

„Na začiatku sme vôbec nečakali, že táto naša udalosť mohla mať takýto rozsah, ale práve vy ste nám pomohli rozniesť to medzi ľudí a vidíme, že to netrápi len nás,“ tvrdí 18-ročná študentka v Dubnici nad Váhom Karolína Farská, ktorá pochod organizuje spolu so študentmi Dávidom Strakom a Michalom Karlubíkom.

Hlavné požiadavky protestu sú vyšetrenie káuz "Bašternák" a "Gorila". Študenti takisto chcú odvolanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka, policajného prezidenta Tibora Gašpara a odstúpenie špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika.

Prečítajte si tiež: Na muške sú Ficovi najbližší ľudia, ale on už nemôže mlčať Čítajte 

Správne tak pomenovali najproblémovejších ľudí v oblasti boja proti korupcii, tvrdí politológ Grigorij Mesežnikov.

„Aké iné požiadavky majú mať? Zákony sa síce zlepšujú, ale situácia sa nemení, pretože zodpovední ľudia zostávajú na svojich miestach,“ povedal Mesežnikov.

Pochod sa začne 18. apríla o 17.00 na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. Odtiaľ sa ľudia premiestnia na Námestie SNP cez Jesenského a Štúrovu ulicu.

Prečítajte si tiež: Pozrite sa, kto stopol najväčšie kauzy na Slovensku Čítajte 

Na proteste by mali vystúpiť herec Maroš Kramár a Zuzana Hlávková, ktorá spustila kauzu Slovenského predsedníctva. Presný zoznam hostí nechcú organizátori prezradiť a hovoria o prekvapení.

Okrem protikorupčného pochodu svoje akcie v Bratislave organizujú aj extrémisti pripomínajúci si výročie popravy prezidenta vojnového štátu Jozefa Tisa.

Trasy pochodov sa nepretínajú organizátori však účastníkov upozorňujú, aby sa nikým nenechali vyprovokovať.

Prečítajte si tiež: Koľko ľudí vlastne protestovalo proti Gorile? Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 2. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 3. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 4. Dodajte vašej pokožke šťavu
 5. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 6. Vica Kerekes: Som väčší introvert, ako sa zdá
 7. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť?
 8. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to
 1. Tím súťažného kvízu Riskuj! vyráža za fanúšikmi do Košíc
 2. Viete, kto je Najzamestnávateľ vo finančných službách?
 3. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 4. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 5. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 6. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 7. Vica Kerekes: Som väčší introvert, ako sa zdá
 8. Dodajte vašej pokožke šťavu
 1. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť? 11 501
 2. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 9 840
 3. Dodajte vašej pokožke šťavu 2 805
 4. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 2 716
 5. Zdravie bez liekov. Lekár namiesto nich predpisuje studenú vodu 2 212
 6. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to 1 756
 7. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery 1 033
 8. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať? 873
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu