BRATISLAVA. Niekoľkotisícový pochod v Bratislave môže byť nateraz posledným masovejším podujatím, na ktorom sa ľudia snažia upozorniť na korupciu na Slovensku. Jeho organizátori, gymnazisti Karolína Farská a Dávid Straka neplánujú prevziať záštitu nad ďalšími prípadnými protestmi v regiónoch.
„Problém je, že by sme nevedeli udržať pochody na takej úrovni ako v Bratislave. Pod našou záštitou to pravdepodobne nebude,“ hovorí Straka, ktorý študuje na gymnáziu v Bratislave.
Príprava na bratislavský pochod, kde riešili dobrovoľníkov, policajný dozor či vystupujúcich, si totiž vyžadovala množstvo času.
Utorňajší Veľký protikorupčný pochod, na ktorý prišli tisíce účastníkov, Straka hodnotí ako úspešný. Teraz chcú počkať, ako vláda zareaguje na ich memorandum, v ktorom žiadajú odstúpenie ministra vnútra Roberta Kaliňáka zo Smeru, šéfa policajného zboru Tibora Gašpara aj špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Straka povedal, že im dali lehotu dva týždne.
Ak by sa rozhodli pokračovať v pochodoch, bude to podľa neho skôr cez výzvu verejnosti, aby sa toho chopili vyspelejší aktivisti.

Úspech si vyžaduje opakovanie
Študenti protestujú v čase, keď poslanci po tlaku verejnosti zrušili po 19 rokoch amorálne Mečiarove amnestie.
Na presadenie požiadaviek v memorande by podľa sociológa Martina Slosiarika či šéfa Transparency International Gabriela Šípoša museli pochod zopakovať a rozšíriť ho do iných miest. Pre úspech by bolo nevyhnutné, aby sa na takýchto pochodoch zúčastnila masa ľudí, najlepšie nad desaťtisíc.
Ak by vláda nesplnila podmienky, študenti sa pri ďalších pochodoch obávajú aj extrémistických prejavov. "Tie by sa mohli potom obrátiť proti nám," vysvetľuje Straka. Nevylučuje však, že v prípade neúspešného memoranda by zorganizovali ešte jeden pochod v Bratislave.

Fico o korupcii vie
Deň po protikorupčnom pochode premiér Robert Fico povedal, že je dobre, ak sa mladí ľudia aktívne zaujímajú o dianie v krajine a sú pripravení jej pomôcť konkrétnymi skutkami. Vláda podľa neho vníma korupciu ako dlhodobý problém a robí kroky na jej odstránenie.
Po vlaňajšom prevalení kauzy Bašternák, ktorá siaha k ministrovi vnútra, sa však premiér Kaliňáka zastal a vo funkcii ho podržal celý klub Smeru. Ani v stredu nepadlo rozhodnutie, že Kaliňák vo funkcii končí.
Politik musí podľa ministra kultúry Mareka Maďariča zo Smeru brať do úvahy, že niekoľko tisíc ľudí žiada Kaliňákovo odstúpenie. "Zároveň musí brať do úvahy aj to, že niekoľko desaťtisíc, stotisíc ľudí mu dalo svoj hlas. Je to vec pomeru a okolností," povedal.


Beata
Balogová
