BANSKÁ BYSTRICA. Senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici sa v stredu nanovo zaoberal kauzou skupiny bratislavského podsvetia zvanej sýkorovci pod vedením Róberta Lališa, zvaného Kýbel. Prvý rozsudok senát vyhlásil pred rokom a nové pojednávanie sa uskutočnilo na základe rozhodnutia Najvyššieho súdu SR.
Predseda senátu rekapituloval doterajší priebeh a informoval o rozhodnutiach dvoch senátov najvyššieho súdu v tejto veci, v nadväznosti na odvolania.
Výnimočné tresty
Obžalovaný Lališ vyhlásil, že jeho práva na spravodlivý proces pošliapali sudcovia, prokurátor a senát najvyššieho súdu. Nadväzne na vyhlásenie Kýbla jeho obhajca vzniesol námietku zaujatosti voči konajúcemu senátu. Prokurátor poukázal na skutočnosť, že námietkou zaujatosti sa už senát zaoberal a rozhodoval o nej i Najvyšší súd SR.
Obžalovaný Ivan C., zvaný Vincko, požadoval doplniť dokazovanie o rekonštrukciu troch skutkov. Lališ navrhol konfrontáciu s viacerými svedkami, ktorí vypovedali proti nemu v jeho neprítomnosti. Obhajca Alojza K. navrhol zastaviť trestné stíhanie svojho klienta z dôvodu premlčania.
Senát návrhom nevyhovel a dal priestor na záverečné reči. Všetci vyhlásili, že trvajú na svojich vyjadreniach zo záveru procesu v marci minulého roku.
Prokurátor opäť navrhol výnimočné tresty odňatia slobody na doživotie a zhabanie majetku u Kýbla, jeho kamaráta Vincka a Jozefa R., ktorý je vo väzbe v Maďarsku. Právo posledného slova využil iba na doživotie odsúdený Alojz K., zvaný Čistič. Vyslovil názor, že senát rozhodne spravodlivo. Právny zástupca poškodených Daniel Lipšic navrhol každého z rodičov zavraždeného Romana Deáka odškodniť sumou päťdesiattisíc eur, ktorú by mali spoločne zaplatiť obžalovaní.
Vraždy a iné trestné činy
Druhý rozsudok nad gangom Róberta Lališa vyhlási súd vo štvrtok 20. apríla o 10:00. Stane sa tak v Ústave na výkon väzby v Banskej Bystrici, kde sa prvý proces i najnovšie pojednávanie uskutočnilo za sprísnených bezpečnostných opatrení.
Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry sýkorovcov žaloval za založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny, vraždy a iné trestné činy. Obžalovaní majú podiel na zavraždení bratov Diničovcov, Romana Deáka, Miloša Piliara, Alojza Házyho a Dalera Hlavačku.
Podľa svedkov Kýbel sa šéfom zločineckej skupiny sýkorovcov stal po smrti pôvodného bossa Miroslava Sýkoru, ktorého zavraždili vo februári 1997. Skupina pôsobila v Bratislave a okolí. Živili sa vydieraním, výpalným, vraždami a inou kriminálnou činnosťou. Kýbel, pre svoju krutosť prezývaný v gangu aj Gestapák, bol na úteku od začiatku roku 2012.
Odmietol, že by bol šéfom
Prvý zatykač na neho vydali 24. júla 2012, postupne pribudli ďalšie. Na pojednávaní odmietol vypovedať, prečítal iba sedemstranovú písomnosť. V nej odmietol tvrdenia, že bol šéfom zločineckej skupiny a rozdelil teritória pôsobnosti jednotlivých skupín, keď sa mal ujať šéfovania „sýkorovcov“.
Tvrdil, že nikomu nedával peniaze za zločinné skutky. Ľudí zamestnával ako vodičov a personál vo svojich firmách. S vraždami Romana Deáka, bratov Diničovcov a ďalších konkurentov nemal nič spoločné. S bratislavským podnikateľom Marekom T., pôvodne žalovaným za objednávku Deákovej vraždy, na túto tému nikdy nerokoval a žiadne peniaze od neho nezobral.
Hlavné pojednávanie so sýkorovcami sa začalo v januári 2015 v neprítomnosti Róberta Lališa, Martina B. a Jozefa R. Proces mal vyvrcholiť 12. októbra 2015 záverečnými rečami. Tesne predtým však na Morave zadržali hľadaného Martina B., zvaného Rus, a o dva týždne v Nemecku Róberta Lališa Tým sa proces predĺžil.