BRATISLAVA. Zdravotníctvo je jeden z dlhodobo neriešených problémov, ktoré u nás posilňuje extrémizmus, tvrdí to prezident Andrej Kiska.
Prácu ministra zdravotníctva Tomáša Druckera (nominant Smeru) si váži. Myslí si však, že už ale prešla "dosť dlhá doba", aby bolo vidno výsledky.
"Väčšina ľudí nevníma zmeny v zdravotníctve," povedal Kiska po stretnutí s Asociáciou na ochranu práv pacientov. Riešil s ňou, čo trápi bežných ľudí v čakárňach u lekára.
Veľká časť verejnosti podľa Kisku vníma, že "veci v zdravotníctve sa pohli k horšiemu". "Minister zdravotníctva potrebuje celospoločenskú a politickú podporu," povedal Kiska.
Pacient musí podľa neho vedieť, na čo má nárok v rámci poskytovania zdravotnej starostlivosti. Dnes to nie je zadefinované. Označil to za "hmatateľný výsledok, ktorý by ocenil aj bežný človek".

Myslia si, že by mal byť ráznejší
Šéfka asociácie Mária Lévyová nechcela hodnotiť, či je rok veľa alebo málo na zmeny. Ministrove kroky bude sledovať. Priznáva však, že "systém, ktorý je problematický desaťročia, sa nezmení len tak rýchlo".
“Minister zdravotníctva potrebuje celospoločenskú a politickú podporu.
„
Drucker mal podľa Lévyovej na začiatku ambiciózne ciele, napríklad pri téme doplnkových ordinačných hodín, ktoré nakoniec realizovať nebude.
"V niektorých veciach by mal byť ráznejší, vždy sa nájde niekto, kto bude proti jeho návrhom, treba s tým počítať," povedala Lévyová.
Potvrdila, že ľudia nie sú spokojní so zdravotníctvom. Chápe, že Drucker nie je v ľahkej situácii, pretože "musí urobiť fungujúce zdravotníctvo, pričom finančných zdrojov je nedostatok".

Riešiť aj špecialistov v regiónoch
Definovať nárok pacienta je podľa nej potrebné. "Je dôležité vedieť, na akú liečbu a vyšetrenia má človek pri danej diagnóze nárok," uviedla. Drucker už v tejto veci avizoval iniciatívu, nepôjde to však podľa neho "zo dňa na deň".
Potvrdila to aj Lévyová, predpokladá, že to potrvá ešte dlho. Podľa šéfky Asociácie na ochranu práv pacientov treba riešiť aj dostupnosť špecialistov v regiónoch. Drucker i v tejto oblasti už pripravuje zmeny.
Asociácia sa venuje ochrane práv pacientov od roku 2001. Ich záujmy zastupuje na pôde ministerstva zdravotníctva, zdravotných poisťovní, pred orgánmi štátnej správy a samosprávy. Pacientom poskytuje aj priamo poradenstvo, organizuje vzdelávacie aktivity.

Ministerstvo s Kiskom nesúhlasí
Nie všetky zmeny sú pre pacientov okamžite viditeľné, reaguje Ministerstvo zdravotníctva (MZ) na stredajšie tvrdenia prezidenta Andreja Kisku, že prešla "dosť dlhá doba" na to, aby už pacienti videli výsledky. Veľká časť verejnosti podľa neho vníma, že "veci v zdravotníctve sa pohli k horšiemu".
"Realizáciu programu zmien sme si zadefinovali na štvorročné obdobie, sme presvedčení, že mnohé projekty už prinášajú a mnohé v krátkej budúcnosti prinesú pacientom významné zlepšenia," povedala pre TASR hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová.

Zmeny v zdravotníctve
Rezort podľa nej priniesol väčšiu dostupnosť liekov pre slovenských pacientov zákonom proti ich reexportu. "Pracujeme na štandardných diagnosticko-liečebných postupoch a v priebehu niekoľkých mesiacov predpokladáme prvé výsledky," uviedla Eliášová.
Rezort zdravotníctva sa snaží usporiť centrálnym obstarávaním CT a MR prístrojov či postelí, povedala hovorkyňa. Novozriadený Úrad pre riadenie podriadených organizácií na ministerstve podľa nej zase dohliada na efektívnejšie hospodárenie nemocníc.
"Zároveň sme zriadili kolektívne riadiace orgány - rady riaditeľov, ako aj dozorné orgány v našich príspevkových organizáciách, ktorých cieľom je opäť efektívny manažment a efektívna kontrola fungovania nemocníc," informovala Eliášová.

Ďalšie opatrenia
Rezort v tomto roku posilnil kompetencie zdravotníckym asistentom. Eliášová tvrdí, že sa tým snažia eliminovať efekt nedostatku zdravotných sestier.
"Robíme tiež rezidentský program, ktorého cieľom je zabezpečiť viac všeobecných lekárov aj špecialistov," povedala hovorkyňa. Pripomenula, že ministerstvo zdravotníctva už predstavilo koncepciu novej univerzitnej nemocnice.
Rezort momentálne pracuje na koncepte oddlženia zdravotníckych zariadení. "Nemocnice sa tiež zapájajú do systému DRG, pracujeme na zavádzaní elektronického zdravotníctva. Takisto sa snažíme zjednodušiť povinnosti pre zamestnávateľov v oblasti pracovnej zdravotnej služby," dodala Eliášová.