BRATISLAVA. Slovensko naďalej trápi chladné a veterné počasie. Na celom území platia výstrahy pred vetrom, prízemným mrazom či snehovými jazykmi. Na horách je podľa horských záchranárov veľké lavínové nebezpečenstvo.
Slovenský hydrometeorologický ústavy (SHMÚ) varuje pred prízemným mrazom, ktorý môže ohroziť teplomilné rastliny. Na väčšine územia môže klesnúť teplota na -1 až -5 stupňov Celzia. Na horách až na -12 či -14 stupňov Celzia.
Na celom území stále fúka silný vietor. Zväčša môže dosiahnuť rýchlosť 18 až 20 či 22 m/s, čo je 65 až 70 či 80 km/h. Na horách to môže byť ešte horšie. SHMÚ varuje pred vetrom s rýchlosťou 25 až 32 m/s, teda 90 až 115 km/h. Tento môže fúkať v Banskej Bystrici, Zvolene či Žarnovci, ale aj v Rimavskej Sobote, Rožňave a Revúcej až smerom k Levoči a Kežmarku.
Výstraha pred prízemnými mrazmi má platiť aj v piatok (21.4.) dopoludnia a to pre celé Slovensko. Teplota môže klesnúť niekde na -1 až -5 či až na -8 stupňov Celzia. Na horách až na -12 či -14 stupňov Celzia.
Rozhodujúca noc
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) upozorňuje pestovateľov ovocia a zeleniny na hlásené aprílové mrazy, ktoré môžu vážne poškodiť úrodu. Vyzvalo preto ovocinárov i záhradkárov, aby vykonali prevenciu využitím parafínových sviec, netkanej textílie alebo ďalších foriem protimrazovej ochrany.
Ministerstvo vo vyhlásení konštatuje, že k celoplošnému zničeniu ovocných sadov zatiaľ až na malé lokálne poškodenia stromov a ich kvetov nedošlo. Podľa Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho by však dnešná noc mala byť rozhodujúca, lebo teploty majú klesnúť podľa spomenutej predpovede pod -2 až – 3 °C. Prízemná teplota pritom môže byť ešte chladnejšia a mohla by poškodiť a úplne zničiť jahody.

Ovocinári sú v pohotovosti
Podľa ministerstva sú už mnohí ovocinári v pohotovosti a vykonávajú nočné ošetrenia, zapaľujú parafínové sviece, využívajú statické vrtule, helikoptéry na premiešanie chladných a teplých vrstiev vzduchu či zahmlievanie prostredníctvom špeciálneho dela. Efektívnym spôsobom je aj takzvaná protiľadová ochrana pomocou povrchového zavlažovania ovocných sadov. Jednoduchou a ľahko dostupnou formou pre záhradkárov je použitie fólie, ktorou svoju úrodu zakryjú. Ochrániť tak môžu cesnak, cibuľu či jahody. Do netkanej textílie môžu obaliť aj okrasné rastliny, kvety v kvetináčoch je vhodné schovať dovnútra.
„Apelujem na ovocinárov, vinárov aj záhradkárov, aby v prípade, že tak ešte neurobili, čo najrýchlejšie vykonali preventívne opatrenia na minimalizovanie škôd,“ upozornila ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná, podľa ktorej sú výkyvy počasia spôsobené klimatickými zmenami. Pripomenula pritom, že pestovateľov minulý rok v apríli zasiahli mrazy, aké tu neboli 65 rokov.
Úroda klesla o polovicu
„Teraz v apríli udrela zima opäť, je však dôležité byť na výkyvy počasia pripravený,“ dodala. Koncom apríla 2016 zažili ovocinári na Slovensku neskoré mrazy, aké tu neboli vyše pol storočie. Výrazne ovplyvnili 158 pestovateľov a 2 800 hektárov sadov. Mrazy zasiahli jablone, hrušky, broskyne, marhule, slivky, čerešne a jahody. U najpestovanejších druhov ovocia klesla celkovo úroda až o viac ako polovicu.
Hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Jana Holéciová v súvislosti s mrazmi uviedla, že v sadoch bude počas najbližších dvoch nocí pracovať na záchrane úrody 800 až 1 000 ľudí. Na ochranu po prvýkrát použijú aj umelo vytvorenú hmlu. Do špeciálneho zariadenia pridávajú potravinársko-kozmetický glycerín, z ktorého sa pod vysokou teplotou vytvorí mrak pary. Nad sadom sa dokáže vznášať tri až štyri hodiny. „S jedným takýmto zariadením vieme ochrániť aj 20-hektárovú rozlohu sadu. Presúvame ho pomedzi stromy a vytvárame hmlu," hovorí predseda Ovocinárskej únie Slovenska Marián Varga.
Parafínovými sviecami niekde začali podľa Holéciovej zvyšovať teplotu už z nedele na pondelok. Príchod arktického vzduchu im momentálne neumožňuje, aby v boji s mrazmi používali vrtuľníky. Ochraňovať úrodu budú aj prostredníctvom protimrazovej kvapôčkovej závlahy, ktorá je však veľmi náročná na spotrebu vody. Za niekoľko nocí protimrazovej ochrany vedia ovocinári spotrebovať toľko vody, čo minú počas celého roka. „Urobíme čokoľvek, aby sme ochránili sľubne vyzerajúcu úrodu,“ uzavrel Varga.