SME

Sviece a zadymovanie. Ako ovocinári bojujú s mrazom

Pálením tisícok parafínových sviec si chránili v noci zo štvrtka na piatok úrodu jabĺk, broskýň, marhúľ a sliviek pred mrazom ovocinári zo spoločnosti Plantex vo Veselom pri Piešťanoch.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

VESELÉ. Aktívnymi opatreniami sa im podarilo teplotu v sadoch na ploche približne 125 hektárov udržať nad bodom mrazu. V pohotovosti mali aj vrtuľník, ten však napokon nevzlietol.

„Boli sme pripravení začať s pálením sviec už okolo 22:00, reálne sme začali až okolo druhej hodiny. Oblačnosť a vietor nám dovolili čakať takto dlho. Teploty začali padať na mínus 2 stupne Celzia, sviece nám umožnili zdvihnúť teplotu v sadoch na 0,5 až 0 stupňov Celzia,“ povedal Marián Bednár, manažér výroby a predaja ovocia v Plantexe. Jablone tu chránili na ploche takmer sto hektárov, zvyšok tvorili sady s kôstkovinami.

Na stredisku v Borovciach skúšali protimrazovú ochranu zahmlievaním s prídavkom potravinársko-kozmetického glycerínu, ale silný vietor znižoval účinky tohto opatrenia. Vrtuľník zostal na zemi, pretože v noci nebol klasický jarný prízemný mráz, pri ktorom sa vo vyšších vrstvách nachádza teplejší vzduch. "Arktický vzduch bol vo všetkých vrstvách a miešal ho vietor. Bola to taká zvláštna situácia, s ktorou sa ťažko bojuje," dodal Bednár.

Aj keď počas tejto noci škody na úrode pravdepodobne nevznikli, ovocinári podľa neho ešte nemajú vyhraté, pretože meteorológovia avizujú do polovice mája ešte asi štyri až päť vpádov arktického vzduchu, najbližší je avizovaný v noci z nedele na pondelok.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Na čo najrýchlejšie vykonanie preventívnych opatrení na minimalizovanie škôd spôsobených očakávanými mrazmi vyzvala ovocinárov, vinárov aj záhradkárov vo štvrtok ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná, podľa ktorej sú výkyvy počasia spôsobené klimatickými zmenami.

Pripomenula pritom, že pestovateľov minulý rok v apríli zasiahli mrazy, aké tu neboli 65 rokov. „Teraz v apríli udrela zima opäť, je však dôležité byť na výkyvy počasia pripravený,“ dodala. Vlaňajšie ranné mrazy výrazne ovplyvnili 158 pestovateľov a 2 800 hektárov sadov. Zasiahli jablone, hrušky, broskyne, marhule, slivky, čerešne a jahody. U najpestovanejších druhov ovocia klesla úroda až o viac ako polovicu.

Vlani investovala spoločnosť Plantex do protimrazovej ochrany asi 250-tisíc eur, napriek tomu si mrazy vyžiadali svoju daň v podobe asi troch tisícok ton jabĺk, čo je asi 40 percent bežnej produkcie, a asi stovky ton jahôd, čo je 30 percent produkcie. Ak by však spoločnosť nerobila aktívne opatrenia, podľa jej konateľa Mariána Vargu mohla prísť o celú úrodu ovocia. Koncom apríla minulého roku bola v okolí Piešťan zaznamenaná teplota až mínus 9,3 stupňa Celzia.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Zasadnutie v Košiciach v roku1945, kde sa prijal tzv. Košický vládny program.

Priniesol výrazný politický posun doľava.


TASR

Z drogy by sa dalo pripraviť 17 dávok.


1
Aj dnes parkovalo pred základnou školou policajné auto.

Chlapec má len pätnásť rokov.


13

Prísne pravidlá zavedú byrokraciu, vyššie riziko zrušenia organizácie, zneistia darcov.


a 1 ďalší 1

Sportnet

Zdratovný stav Terezy Novej sa zlepšuje

Tereza Nová verí, že opäť bude chodiť a možno aj lyžovať.


Peter Mikula

Zvolen neuspel na košickom ľade ani v druhom zápase semifinále.


TASR
Tadej Pogačar uniká Mathieu van der Poelovi a Woutovi van Aertovi na Okolo Flámska 2023.

Van der Poel a Pogačar zabojujú o ôsmy monumentálny triumf.


Nehoda Doohana počas tréningu v Japonsku

V Japonsku zatiaľ dominujú McLareny.


Sportnet, TASR
SkryťZatvoriť reklamu