BRATISLAVA. Odobratie mandátu Igorovi Matovičovi z OĽaNO nadobúda reálne rozmery. Krátko predtým, ako má o tejto možnosti hlasovať parlament, sa totiž koaliční poslanci chytajú nových argumentov, pre ktoré by viac nemal byť poslancom.
Návrh na vyradenie Matoviča z parlamentu pôvodne posunul na hlasovanie do pléna výbor pre nezlučiteľnosť funkcií za to, že si líder Obyčajných ľudí opakovane zabudol prerušiť živnosť. Poslanci totiž podnikať nemôžu.
Viacerí poslanci koaličných strán sú však presvedčení, že v hlasovaní treba zohľadniť aj podozrenia, že Matovič v minulosti pri podnikaní krátil dane. Policajné uznesenie o tom, že vyšetrovatelia zastavili stíhanie v jeho prípade len pre premlčanie, zaslal nedávno do viacerých redakcií anonym. Informácie sa ihneď chytil najmä Smer.
K vyjadreniam a konaniu Matoviča zvolal v piatok osobitnú tlačovku aj minister vnútra Robert Kaliňák (Smer).
„Skutok sa stal. Igor Matovič naozaj spáchal daňové podvody, okradol štát a jeho podnikateľská minulosť ho definitívne dobieha,“ vyhlásil Richard Raši (Smer), ktorý Matoviča zároveň vyzval, aby sa mandátu vzdal sám. Raši chce zároveň celú vec dostať aj mandátový a imunitný výbor parlamentu, ktorému šéfuje. Pridal sa k nemu aj podpredseda Smeru Dušan Jarjabek, ktorý je presvedčený, že reakcia na Matovičove konanie musí byť tvrdá, pretože "z takzvanej morálnej autority sa stalo morálne bahno".
Ak by mal Matovič pevnejšiu chrbticu, odišiel by sám aj podľa predsedu Mosta-Hídu Bélu Bugára.
Smer, SNS ani Most však zatiaľ jednoznačne nepovedali, ako zahlasujú o odobratí mandátu. Každá zo strán tvrdí, že o tom ešte bude reč v rámci poslaneckého klubu. Návrh na odobratie mandátu by sa mal dostať už na program najbližšej parlamentnej schôdze v máji.
„Nové skutočnosti v súvislosti s vyšetrovaním účtovníctva pána Igora Matoviča nemôžeme nebrať na vedomie,“ dodala hovorkyňa Mosta-Hídu Klára Debnárová.

Rozhodnúť môžu kotlebovci
Na to, aby Matovič o mandát prišiel, je potrebných 90 hlasov.