BRATISLAVA. Biskupský úrad v Nitre a Katedra cirkevných dejín Rímskokatolickej cyrilometodskej bohosloveckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave organizuje pri príležitosti 70. výročia popravy Jozefa Tisa seminár o osobnosti tohto kňaza a prezidenta.
Prednášať na ňom bude nitriansky biskup Viliam Judák, aj historik Martin Lacko, ktorého vlani prepustili z Ústavu pamäti národa.
Biskupský úrad sa k semináru nevyjadruje, vo svojom vyhlásení skonštatoval len toľko, že bolo ich povinnosťou venovať sa osobnosti Jozefa Tisa, lebo ten bol 37 rokov kňazom Nitrianskej diecézy.
Chcú tým vraj prispieť k vedeckej diskusii o jeho osobnosti a sústrediť sa najmä na kňazskú dimenziu jeho života.
Telesné pozostatky Jozefa Tisa sú od roku 2008 uložené v kanonickej hrobke nitrianskeho hradu, kde sídli aj biskupský úrad. O znovupochovanie sa zaslúžil najmä vtedajší riaditeľ biskupského úradu, Štefan Valo ktorý je Tisovým synovcom a organizoval aj púte do bavorského Altöttingu, kde sa po vojne Tiso skrýval.

Vyberaní hostia
K vedeckej diskusii prispeje Martin Lacko prednáškou s názvom Jozef Tiso v pamäti národa. Lacko je v súčasnosti asistentom poslankyne Kotlebovej ĽS NS, Natálie Grausovej, podľa ktorej Tiso zachránil minimálne tridsaťtisíc Židov a tí mu z vďaky ”postavili” v Izraeli strom.
Pravidelne reční na spomienkových akciách na počesť Tisa, naposledy sa na pozvanie Slovenského Hnutia Obrody zúčastnil na „celonárodnej oslave slovenskej štátnosti“ v Čakajovciach.
Nitriansky biskup Viliam Judák bude na seminári prednášať o vzťahu Jozefa Tisa a biskupa Karola Kmeťka. Tiso istý čas pracoval ako sekretár Kmeťka, ten bol ako svedok po vojne vypočutý aj v procese proti nemu.
Vedúca Katedry cirkevných dejín Rímskokatolickej cyrilometodskej bohosloveckej fakulty UK v Bratislave, Emília Hrabovec bude na seminári rozoberať vzťah Tisa a Svätej stolice. Rektor kňazského seminára v Nitre, Pavol Zahatlan bude prednášať na tému Tisova náuka o národe a štáte.

Odborníkov vynechali
Organizátori pozvali aj vojenského historika Gabriela Brendzu a kňaza - historika z Banskobystrickej diecézy, nikoho však z Ústavu pamäti národa.
Pozvanie nedostali ani významní slovenskí historici, ktorí o Tisovi publikovali množstvo vedeckých štúdií a článkov, Ivan Kamenec a Dušan Kováč.
„V hromadnej elektronickej pošte som dostal pozvánku, že sa môžem na seminári zúčastniť, ako poslucháč. Nepôjdem tam, lebo mi to nemá čo dať. Téma je v poriadku, treba sa jej venovať, lenže vedecky a nie z postu obhajcov. Zoznam účastníkov mi napovedá, že pôjde skôr o to druhé," povedal Kováč.

Konferencia biskupov mlčí
Predstavitelia katolíckej cirkvi na Slovensku sa už roky vyhýbajú jednoznačným vyjadreniam na tému Tisovho pôsobenia v politike. Jediný kto verejne vyhlásil, že si Tisa váži, lebo za neho bol na Slovensku blahobyt a slúžil za neho aj zádušnú omšu, je bývalý trnavský arcibiskup, Ján Sokol.
Ostatní mlčia vrátane KBS, ktorá sa ani teraz nechcela vyjadriť, aké je jej stanovisko v súvislosti s Tisovým pôsobením počas slovenského štátu. V roku 1996 ešte bola stála rada KBS priamočiarejšia, zaujala stanovisko, že „nezabúda na Jozefa Tisa, ktorý bol verným synom nášho národa, vynikajúcim štátnikom a bol ochotný za svoje ideály položiť aj život.”
Biskupi preto vyzvali všetky farské úrady, aby „na 50. výročie hanebnej popravy prezidenta Jozefa Tisa vyzváňali vo všetkých kostoloch”.
Pravosť dokumentu, ktorý má SME v redakcii a ktorý podpísal vtedajší generálny sekretár KBS, Peter Dubovský, potvrdil hovorca KBS, Martin Kramara. Konferencia biskupov toto vyhlásenie nikdy nevyhlásila za neplatné.

Beata
Balogová
