Košice 10. januára (TASR) - Plénum Ústavného súdu SR dnes prijalo na ďalšie konanie podanie skupiny poslancov NR SR k súladu ustanovení paragrafov 102, 103 a 156 Trestného zákona (TZ), týkajúcich sa hanobenia republiky, NR SR, vlády, ústavného súdu, prezidenta a verejných činiteľov.
Zároveň ÚS SR v zmysle ústavy pozastavil účinnosť paragrafov 102 a 103 TZ, pretože ich ďalšie uplatňovanie podľa názoru pléna môže ohroziť slobodu prejavu. Návrhu poslancov pozastaviť aj účinnosť paragrafu 156 plénum nevyhovelo.
Ústavný súd v konaní posúdi aj súlad namietaných ustanovení s Listinou základných ľudských práv a slobôd a Európskym dohovorom o ľudských právach.
Predseda ÚS SR Ján Mazák pre TASR uviedol, že uznesenie o pozastavení účinnosti paragrafov 102 a 103 TZ doručia Zbierke zákonov a po zverejnení sa dočasne nemôžu uplatňovať. "Rozhodnutie pléna ÚS SR, ktoré je dočasného charakteru, nesúvisí so žiadnym konkrétnym prípadom zo súdnej praxe, ide o abstraktnú kontrolu ústavnosti v konaní pred ústavným súdom," - zdôraznil Mazák.
Skupina poslancov požaduje, aby ÚS SR vydal nález potvrdzujúci, že ustanovenia paragrafov 102, 103 a 156 ods. 3) Trestného zákona (TZ), týkajúce sa hanobenia republiky, Národnej rady, vlády, ústavného súdu a prezidenta, nie sú v súlade so spomínanými dokumentmi.
Návrh poslanca NR SR Tomáša Galbavého (SDK), ktorý koncom novembra 2001 zozbieral potrebný počet podpisov, bol ÚS SR doručený 6. decembra.
V zmysle platného znenia TZ paragraf 102 znie: "Kto verejne hanobí republiku, Národnú radu SR, vládu, alebo ÚS SR potresce sa odňatím slobody až na dva roky," paragraf 103: "Kto verejne hanobí prezidenta republiky pri výkone jeho právomocí alebo vôbec pre jeho činnosť v politickom živote, potresce sa odňatím slobody až na dva roky" a paragraf 156 ods. 3): "Kto hrubo urazí alebo ohovorí verejného činiteľa pri výkone jeho právomocí alebo pre tento výkon, potresce sa odňatím slobody až na jeden rok alebo peňažným trestom".
Paragraf o hanobení republiky, zaručuje ochranu Národnej rade SR, vláde, ústavnému súdu, Slovenskej republike a prezidentovi. Diskusie o spornosti uvedeného ustanovenia sa vedú po tom, ako Kancelária prezidenta SR podala trestné oznámenie na redaktora Nového Času Alena Krátkeho za jeho vlaňajší komentár o májovej správe prezidenta Rudolfa Schustera o stave republiky.
*se rč