SME

Fico vidí budúcnosť EÚ v hlbšom vzájomnom rešpekte

Robert Fico preto vidí budúcnosť EÚ najmä v hlbšom vzájomnom rešpekte členských štátov.

Robert Fico a Andrej Danko na Konferencii predsedov parlamentov členských štátov Európskej únie na Bratislavskom hrade.Robert Fico a Andrej Danko na Konferencii predsedov parlamentov členských štátov Európskej únie na Bratislavskom hrade. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Európa je priestor, kde sa najlepšie žije a priestor, ktorý sa môže oprieť o vynikajúce výsledky. Napriek tomu si musíme povedať, že v európskej spoločnosti prevláda dešpekt voči EÚ, k autoritám a prevláda príklon k lacným extrémnym a populistickým riešeniam.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Počas konferencie predsedov parlamentov krajín EÚ na pôde Bratislavského hradu to vyhlásil premiér Robert Fico (Smer).

"Postavme si teda otázku, či robíme dosť, či robíme, čo môžeme. Spoločne by sme mohli urobiť celý zoznam významných aktivít, ktorý ponúkame verejnosti. Otázka je, či nám ľudia rozumejú o čom hovoríme, ale aktivít je obrovské množstvo," povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Fico: Neponúkame šablóny?

Delegátov sa Fico pýtal, či odpovede a aktivity lídrov sú dostatočné. "Či neponúkame európskej verejnosti len akési šablónovité riešenia. Nezlenivela trošku EÚ? Nezamilovala sa Únia do seba?" pýtal sa.

Podľa Fica všetci so závisťou pozeráme na čínskych investorov, ktorí na čo v Európe ukážu prstom, to si dokážu kúpiť.

"Možno o pár okamihov zistíme, že sú tu iné regióny na svete, ktoré sú lepšie z hľadiska konkurencie, ako EÚ. Nestrácame autoritu, ak nie sme schopní prijímať spoločné stanoviská v zásadných otázkach? Pýtam sa, či nestrácame autoritu aj preto, že nemáme na zahranično-politické otázky rovnaké názory?" vyhlásil.

Nechce poučovať

Robert Fico preto vidí budúcnosť EÚ najmä v hlbšom vzájomnom rešpekte členských štátov. "V dokumentoch, ktoré prijímame, nám chýba duch európanstva. Často ide o zbierku individuálnych záujmov členských štátov. Ale niet lepšieho životného priestoru ako EÚ," myslí si.

SkryťVypnúť reklamu

Slovenský premiér tvrdí, že jeho úlohou nikdy nebolo poučovať.

"Vždy som rešpektoval iný názor a tradície. Prosím, poďme túto rozmanitosť využiť na to, aby sa do nášho života opäť vrátil európsky duch. Ak sa budeme k veciam stavať suverénne a autenticky a ľudia nám budú rozumieť, neobávam sa o budúcnosť EÚ," dodal Fico.

Predseda Národnej rady Andrej Danko (SNS) je presvedčený, že Veľká Británia časom svoj odchod z Európskej únie (EÚ) oľutuje. Danko verí, že Únia potom Britov prijme späť.

Aj v súvislosti s brexitom Danko uviedol, že Európsku úniu čaká ťažké obdobie. Zdôraznil, že niet inej cesty v rámci EÚ, ako byť jednotní. "Predseda Európskeho parlamentu (EP) Antonio Tajani nás upozornil na ťažké časy, ktoré Úniu čakajú z hľadiska jednotnosti a konštatoval, aké ťažké a náročné je v jednotlivých štátoch chrániť moc pred stranami, ktoré rozsievajú extrémizmus, xenofóbiu a rozbíjajú EÚ. Takýmto silám sa musíme postaviť," apeloval Danko.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa predsedu slovenského parlamentu musia lídri v členských krajinách držať politickú moc spôsobom, ktorý nedovolí žiadny ďalší brexit. "Musíme urobiť všetko pre to, aby v žiadanom členskom štáte takéto hlasy nezvíťazili," vyhlásil.

Chcú ambicióznu Európu

Európska komisia chce ambicióznu Európu, ktorá sa díva vpred a je schopná preukázať solidaritu a odpoveď na budúce výzvy. Počas konferencie to povedal podpredseda EK pre zamestnanosť, rast, investície a konkurencieschopnosť Jyrki Katainen.

"Európski občania majú v rukách budúci vývoj v Európe. Mali by cítiť, že oni sú vlastníkmi budúcnosti Európy," myslí si. Katainen sa v tejto súvislosti domnieva, že Únia nemôže pokračovať v zabehaných koľajach. "Naše členské štáty budú tvoriť novú európsku 27. Potrebujeme preto nové smerovanie, obsah a záväzky," apeloval.

SkryťVypnúť reklamu

Katainen dúfa, že do konca roka 2017 budú mať všetky národné parlamenty a vlády vlastný náhľad na budúcnosť EÚ a poskytnú svoj zoznam opatrení a toho, čo od Únie očakávajú. "Predseda EK Jean-Claude Juncker to zozbiera, pripravia sa závery a tie budú determinovať budúce kroky," avizoval.

Podľa podpredsedu EK britské referendum o vystúpení z EÚ prinieslo novú situáciu, preto musíme byť silní, propagovať mier a blahobyt. "Ľudia si kladú otázku, či politici sú schopní ich chrániť. Niektorí sa dokonca snažia EÚ rozbiť a my túto výzvu prijímame," dodal Katainen.

Ťažké časy pre Európu

Predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani si myslí, že summit vysiela signál o tom, že Európa sa zaväzuje bojovať proti terorizmu spoločne. Uviedol to v súvislosti s otázkou zriadenia Spoločnej parlamentnej kontrolnej skupiny pre kontrolu činnosti Europolu. "Boj proti terorizmu je nevyhnutný," povedal Tajani s tým, že lepšie by mali spolupracovať aj tajné služby členských krajín.

SkryťVypnúť reklamu

"Pretože terorizmus nepozná hranice," poznamenal. Tajani je spokojný, že vznikla dohoda o zriadení Spoločnej parlamentnej kontrolnej skupiny pre kontrolu činnosti Europolu.

Zdôraznil, že Európa dnes zažíva ťažké časy. Pripomenul brexit, pre ktorý sa rozhodlo Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska, ohrozenú bezpečnosť, pretrvávajúcu vysokú nezamestnanosť mladých aj migráciu, ktorá znepokojuje občanov. "Občania k nám vzhliadajú a očakávajú riešenia," povedal. V súvislosti s populizmom uviedol, že ľudia si dnes myslia, že Únia nedokáže dosť rýchlo odpovedať na ich obavy. "Práve to prilieva olej do ohňa populizmu," podotkol Tajani.

Proti populizmu výsledkami

Populisti podľa jeho slov dávajú európsky projekt do konfliktu s národnými záujmami. Tajani zdôraznil, že európska spolupráca však ukázala počas uplynulých rokov, že dokáže lepšie zabezpečiť príležitosti pre ľudí. "EÚ dosiahla veľmi veľa pre svojich občanov, ale tieto výsledky minulosti nestačia pre budúcnosť európskeho projektu," myslí si Tajani, podľa ktorého treba urobiť viac.

SkryťVypnúť reklamu

Na populizmus podľa neho treba odpovedať "Európou, ktorá prináša výsledky". Za nevyhnutné považuje priniesť stabilitu a dôveru občanom. "Očakávajú od nás, že sa o nich postaráme," povedal predseda EP. Podotkol, že hoci hovoríme rozličnými jazykmi, ale v rámci Únie zdieľame rovnaké hodnoty. "Naša identita je rovnaká v celej Európe. Európa, euro sú dar pre občanov," vyhlásil s tým, že členské štáty musia držať spolu, "aby sme mali dobrú Európu zajtrajška".

Opakovane zdôraznil potrebu spolupráce, približovanie Únie viac ľuďom cez konkrétne kroky Únie. "Spolupráca je najdôležitejšia, aby sme mohli čeliť populizmu a extrémizmu," povedal. Pokiaľ ide o konkrétne kroky, poukázal na potrebu znížiť nezamestnanosť mladých. "Musíme sa zamerať na to, aby EÚ bola konkurencieschopná," uviedol s tým, že v celej Európe treba brániť európsky priemysel. Hovoril tiež o riešení migračných tlakov. Poukázal napríklad na vytváranie záchytných bodov na severe Afriky.

SkryťVypnúť reklamu

Dosah závisí od presadzovania hodnôt

Šéf Poslaneckej snemovne Luxemburského veľkovojvodstva Mars Di Bartolomeo počas konferencie vyhlásil, že Európska únia nikdy nebola nejednotnejšia, ako je dnes, pričom problémom nie sú jej inštitúcie, ale politická vôľa lídrov a členských štátov uberať sa rovnakým smerom.

"EÚ by mohla vynikajúco obhajovať svoje záujmy vo svete, ak dokáže presadzovať svoje základné hodnoty. Môj názor je, že väčšina toho, čo EÚ dokáže v zahraničí, závisí od toho, čo Únia dokáže doma," povedal Di Bartolomeo s tým, že budúcnosť EÚ ako globálneho hráča viac ako inokedy súvisí so stavom Únie samotnej.

Aj preto si musíme podľa jeho slov povedať, kde sú červené čiary a čo je v súlade s našimi zmluvami a hodnotami. "Práve od toho, ako dokážeme svoje hodnoty presadzovať, závisí náš globálny dosah," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Predseda slovinského parlamentu Milan Brglez sa domnieva, že úloha parlamentov v súčasnej geopolitickej situácii je pomerne nová. "Našou základnou úlohou do budúcnosti bude otázka dohľadu voči našim vládam. Parlamenty nemôžu viesť zahraničnú politiku, ale môžu ju ovplyvňovať. Budeme fungovať ako strážcovia účinného multikulturalizmu," avizoval.

Brglez priznal časté sklamanie z toho, ako sa zahraničná politika stáva rukojemníkom politikov, ktorí chcú presadzovať len vlastné záujmy. "Musíme pracovať na tom, aby sme vykorenili takéto tendencie. Domáca politika nás môže len poraziť, ale zahraničná politika nás môže zabiť," vyhlásil.

Potrebná zmena smeru

Aj predseda poľského Sejmu Marek Kuchciňsky si myslí, že EÚ potrebuje jednoznačne zmenu smeru a opretie sa o hodnoty. "Vracanie sa k základným hodnotám je spôsob, ako budovať jednotu. To je to, čo môže Úniu posilniť," povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Kuchciňsky navrhuje, aby sa oprava EÚ začala tým, že sa bude posilňovať úloha národných parlamentov. "Skupiny národných parlamentov by mali mať právo predkladať európsku legislatívu a mali by mať aj právo veta," odkázal.

Predsedníčka lotyšského parlamentu Inara Murnieceová na margo budúcnosti EÚ povedala, že Únia sa má zamerať na obhajovanie svojich hodnôt, podporu sociálneho zabezpečenia obyvateľov, silný jednotný trh a otvorený obchod. "Bohužiaľ, globalizácia spôsobuje, že veľa ľudí je zneistených ohľadom svojej budúcnosti a to otvára priestor pre populizmus," priznala s tým, že ekonomický rast nestačí, lebo občania sa cítia ohrození z hľadiska bezpečnosti.

Vstup Turecka do EÚ

Moderné Turecko má demokratické hodnoty a keď vstúpi do EÚ, bude to prínosné pre obe strany. Vyhlásil to podpredseda tureckého zákonodarného zboru Mehmet Akif Hamzačebi.

SkryťVypnúť reklamu

"Členstvo Turecka v EÚ je súčasťou demokratizačného procesu. Práve atribúty Turecka mu umožňujú byť aktívnou krajinou s proaktívnou zahraničnou politikou, ktorá bude prospešná aj pre EÚ," myslí si Hamzačebi.

Podľa jeho slov je členstvo v Únii pre Turecko nevyhnutnou stratégiou. "My sme sa vždy dívali na západ. Už v roku 1963 sme začali podpisom Asociačnej dohody a v roku 1999 sme začali s prístupovými rokovaniami. Integračný proces dosiahol konečnú fázu a nie je potrebné otvárať ďalšie kapitoly. Turecko musí spolupracovať s EÚ a myslíme si, že tomuto procesu by sa nemali klásť politické prekážky," vyhlásil Hamzačebi s tým, že sú mnohé členské krajiny, ktoré by radi videli Turecko v EÚ.

Hamzačebimu sa nepáčilo, že v jednom zo záverov dnešného summitu sa spomína rozširovanie EÚ len smerom na Balkán.

SkryťVypnúť reklamu

Možnosť hlasovať online

"Demokracia v modernej dobe znamená, že dávame ľuďom možnosť hlasovať online, bezpečne a rýchlo odkiaľkoľvek na svete," vyhlásil šéf estónskeho zákonodarného zboru Eiki Nestor.

"Počas posledných parlamentných volieb v Estónsku bola až tretina hlasov odovzdaná online. Ja využijem pero len vtedy, keď píšem listy vám. Všetko ostatné sa robí online. Zákon elektronicky podpíšem do desiatich minút od jeho schválenia, prezident to urobí do 20 minút," povedal Nestor v rámci debaty o priblížení sa národných parlamentov občanom.

Predsedníčka rakúskeho Bundesratu Sonja Ledl-Rossmannová na túto tému uviedla, že tamojší parlament usporadúva demokratický workshop pre osem- až 14-ročných, parlament mladých pre 15- až 16-ročných a učňovské fórum až do 24 rokov. "Cieľom je posilnenie demokratického povedomia sprostredkovaním základných demokratických hodnôt," vysvetlila.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. dm podporila sumou 6 475 eur realizáciu projektu Základnej školy
  2. Na zdraví záleží
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  6. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  7. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  8. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 172
  2. Každý piaty zomrie 9 010
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 778
  4. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 7 198
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 805
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 733
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 509
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 790
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Rezort upozorňuje na vysoké riziko teroristických útokov po celom území krajiny.


TASR

Zameria sa na nedisciplinovaných vodičov.


Polícia kontrolovala ubytovacie zariadenia.

Obdobné akcie budú prebiehať na Slovensku aj naďalej.


TASR
Jaroslav Haščák.

Finančník prvýkrát obvinili v novembri 2022.


TASR a 1 ďalší

Sportnet

Aleksandar Čavrič.

Správa o jeho neúčasti vyšla v nedeľu, v deň zrazu národného tímu v Senci.


TASR
Konstantin Koľcov.

Bol dlhoročným bieloruským reprezentantom.


TASR a 1 ďalší
Basketbalista Dallasu Mavericks Luka Dončič.

Prečo legendárny Srb na drafte NBA ignoroval slovinský talent.


Petr Koten
Anthony Edwards pri smeči.

D'Angelo Russell vyrovnal klubový rekord Lakers v počte trojok.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu