BRATISLAVA. Hlasovať, či Ústavný súd odobrí, alebo definitívne zastaví pokus o zrušenie Mečiarových amnestií, budú aj dvaja ústavní sudcovia, ktorí sa v prípade cítia zaujatí.
Ladislav Orosz, bývalý poslanec SDĽ, a Peter Brňák, bývalý poslanec HZDS, na svoju zaujatosť síce sami poukázali, no plénum súdu ich z posudzovania amnestií nestiahlo. Namietať proti nim už nebudú ani vláda či parlament.
„Je to už vyriešená otázka. Rozhodnutie musíme rešpektovať a nemá zmysel ho nejako komentovať,“ povedal poslanec Mosta-Hídu Peter Kresák, ktorý je takisto ústavným právnikom.

Orosz je v prípade aj sudcom spravodajcom, keďže spis mu elektronicky pridelili ešte začiatkom mesiaca. Hlasovať však bude plénum, teda všetci sudcovia Ústavného súdu.
Už pred sedemnástimi rokmi sa Orosz snažil, aby parlament zrušil amnestie podobným spôsobom, ako to teraz presadila trojkoalícia Smer - SNS - Most-Híd. V roku 2000 navrhoval zákon, ktorý by právomoc zrušiť amnestie Vladimíra Mečiara zveril práve Ústavnému súdu.
Brňák, ktorý sedel v parlamente v rovnakom čase, o pokusoch rušiť amnestie vtedy povedal, že ide o „vyprážanie snehových gulí“.
Obaja sami nedávno oznámili "skutočnosti, ktoré by mohli zakladať dôvody na ich vylúčenie" z rozhodovania, plénum ich však nevylúčilo.
Na Ústavnom súde, ktorý má tvoriť trinásť sudcov, sú dlhodobo tri neobsadené miesta. Z desiatich sudcov viacerí v minulosti pôsobili v politike. Súdu šéfuje Ivetta Macejková, ktorá bola favoritkou HZDS na kreslo ministerky spravodlivosti.