BRATISLAVA. Od zemetrasenia v Nepále, ktoré bolo v krajine za posledných 80 rokov najničivejšie, uplynú v utorok (25.4.) dva roky.
Otrasy pripravili o život takmer 9000 ľudí a ďalších 22.000 utrpelo zranenia. Živelná katastrofa zničila viac ako pol milióna domov a státisíce ľudí pripravila o strechu nad hlavou.

Obnova prebieha pomaly
Nezisková organizácia Človek v ohrození už týždeň po zemetrasení distribuovala humanitárnu pomoc najviac ohrozeným ľuďom a v krajine pomáha dodnes. TASR o tom informovala jej mediálna koordinátorka Jana Fedáková.
Organizácia Človek v ohrození podľa jej slov reagovala rýchlo a bezprostredne po zemetrasení vyhlásila verejnú zbierku SOS Nepál, na ktorej účet prišlo v krátkom čase viac ako 52.000 eur. Slúžili na pokrytie základných potrieb a materiál na stavbu a opravu obydlí.
"Tisíce ľudí dostali plachty, laná, vlnité plechy a náradie na vybudovanie provizórnych prístreškov. Ďalším tisíckam ľudí sme poskytli deky, matrace, prípadne solárne lampy, ktoré boli často jediným zdrojom elektrickej energie," spresnil riaditeľ Človeka v ohrození Braňo Tichý.
Ako uviedla Fedáková, obnova krajiny po zemetrasení prebieha pomaly. Obyvatelia sa stále vyrovnávajú s tým, že stratili domovy, majetok i zdroje obživy pre rodiny. Práca sa hľadá ťažko a bez zárobku nie je možné rekonštruovať domy.

Sústreďujú sa na najzraniteľnejších ľudí
Humanitárni pracovníci preto v teréne naďalej pomáhajú.
"Obyvateľom poskytujeme materiál na opravu ich domovov. Tisíckam ďalších domácností sme zaistili krátkodobé pracovné príležitosti. Snažíme sa miestnym ľuďom pomáhať so zabezpečením stabilného živobytia a obnovou infraštruktúry, ktorá nebude ohrozená pri ďalšej prírodnej katastrofe," opísal situáciu regionálny koordinátor organizácie Člověk v tísni pre Áziu Petr Drbohlav.
Dodal, že pracovníci sa sústreďujú najmä na najzraniteľnejších ľudí v odľahlých oblastiach krajiny.
Fedáková informovala aj o programe na podporu obyvateľov, v ktorom sa ľudia napríklad učia pliesť teplé oblečenie.

Jednou z nich je 43-ročná Ash Kumari Ghali. Pri zemetrasení prišla o svoj dom a s deťmi ostala bez príjmov i strechy nad hlavou. "Manžel ma pred časom opustil. Na mne potom zostala starostlivosť o naše dve deti. Musím ich nakŕmiť a zaplatiť za nich štúdium," povedala.
Program jej okrem novej zručnosti a zárobku poskytol príležitosť zapojiť sa do práce s ostatnými členmi komunity, z ktorej bývajú ženy samoživiteľky často vylúčené.
Nepálsky tím Člověka v tísni v krajine pôsobí aj naďalej. V ďalšom roku sa chce zamerať na návrat vysídlených rodín do ich pôvodných alebo nových domovov. Zároveň chce spolupracovať s novozvolenými miestnymi zastupiteľstvami a podporovať ich v čo najefektívnejších spôsoboch rekonštrukcie oblastí, kde pôsobí.