BRATISLAVA. Predseda Národnej rady Andrej Danko (SNS) prikázal zamestnancom parlamentnej podateľne, aby otvárali listy adresované poslancom v prípade, že ich posiela anonym alebo fyzická osoba.
“Zodpovedný za túto kontrolu je jedine Andrej Danko a nikto iný.
„
Ak v liste nájdu vulgarizmy či dehonestujúci obsah, majú príkaz korešpondenciu poslancovi neodovzdať, tri mesiace archivovať a potom skartovať.
V utorok to na tlačovej konferencii oznámil líder OĽaNO-NOVA Igor Matovič.
Šéfka komunikácie parlamentu Zuzana Čižmáriková kritiku postupu odmieta. Kancelária Národnej rady podľa nej postupuje pri nakladaní s listami v súlade s odporúčaniami, ktoré jej adresovalo Ministerstvo vnútra a Úrad na ochranu ústavných činiteľov, uviedla.

Matovič chce mimoriadnu schôdzu
Obyčajní chcú teraz koordinovať postup so zvyškom opozície s cieľom zvolať mimoriadnu schôdzu na Dankovo odvolanie. Zároveň podávajú trestné oznámenie pre porušenie listového tajomstva.
Matovič novinárom poskytol rozhodnutie vedúceho Kancelárie Národnej rady Daniela Guspana zo 7. apríla 2017, ktoré obsahuje spomínané pokyny pre pracovníkov podateľne. Líder OĽaNO-NOVA tvrdí, že Guspanovi to prikázal priamo Danko.
Tvrdí, že od 10. apríla mu začali chodiť otvorené listy z podateľne Národnej rady. "Riaditeľ kancelárie NR SR v prípise od pravej ruky šéfa parlamentu Andreja Danka hovorí, že ukladá povinnosť, aby zamestnanci podateľne otvárali listy, pri ktorých nie je napísaný odosielateľ alebo nie je uvedená fyzická osoba. Každý taký list prikázal otvoriť,“ oznámil.
“Každá podozrivá zásielka však musí byť aj podľa pravidiel ochrany ústavných činiteľov preverená. Rovnaké pravidlá platia na všetkých štátnych inštitúciách.
„
"Zodpovedný za túto kontrolu je jedine Andrej Danko a nikto iný," dodal.
Ukázal listy od občanov
Matovič ukázal niekoľko listov od občanov či anonymov, ktoré predstavitelia jeho hnutia dostali v priebehu apríla.
Viaceré z nich obsahujú konkrétne protikorupčné podnety či žiadosti o pomoc, pričom všetky boli otvorené s vysvetlením, že sa tak stalo z bezpečnostných dôvodov. Až potom ich dostali adresáti. "Píšu nám naši voliči, ktorí sa nemôžu pozerať na rozkrádanie spoločných peňazí," zdôraznil Matovič.
Podľa jeho slov o Guspanovom príkaze poslanci vopred informovaní neboli a zistili to až vtedy, keď sa im do rúk dostala otvorená pošta. "To, čo sa stalo, nie je o práve poslanca na listové tajomstvo, ale o práve ľudí, ktorí nás volili, aby sa mohli slobodne na svojho poslanca obrátiť bez toho, aby o tom niekto vedel," dodal.

V súlade s odporúčaniami
Šéfka komunikácie parlamentu Čižmáriková kritiku postupu odmieta a tvrdí, že Matovič účelovo manipuluje. Kancelária Národnej rady postupuje pri nakladaní s listovými zásielkami v súlade s odporúčaniami, ktoré jej adresovalo Ministerstvo vnútra a Úrad na ochranu ústavných činiteľov, uviedla.
"V novembri 2016 nám bola poslaná smernica z ministerstva vnútra, ktorá nariaďuje, ako postupovať pri zásielkach. Nerobí sa nič neštandardné. Každá zásielka, ktorá nemá odosielateľa alebo je od fyzickej osoby, môže byť podozrivá, keďže za posledné obdobie sme mali až tri kontaminované zásielky," vysvetlila Čižmáriková.
Preto boli podľa jej slov na podateľni vytvorené ďalšie ochranné pomôcky. "Zamestnanci kancelárie, ktorí majú k zásielkam prístup, majú previerky a musia dodržiavať listové tajomstvo," uistila Čižmáriková.
“V novembri 2016 nám bola poslaná smernica z ministerstva, ktorá nariaďuje, ako postupovať pri zásielkach. Nerobí sa nič neštandardné.
„
Čižmáriková tvrdí, že doteraz si poslanci zásielky s vulgarizmami či dehonestujúcim charakterom nechceli preberať.
Napriek tomu, že príkaz hovorí, že sa vulgárna či hanlivá zásielka adresátovi nepostupuje, Čižmáriková tvrdí, že kluby budú upovedomené, že ju majú.
Na otázku, prečo sa musia preverovať zásielky od fyzických osôb, ale od právnických nie, Čižmáriková odvetila, že posledné tri kontaminované listy boli práve od fyzických osôb. "Predseda parlamentu má otvorenú každú korešpondenciu, či už od fyzickej alebo právnickej osoby. Tu si nikto nevymýšľa pravidlá, postupuje sa v súlade s odporúčaniami," podotkla a odmietla, že by v tomto prípade išlo o Dankove rozhodnutie.
Podľa Čižmárikovej každá zásielka, ktorá poslancom príde, prechádza skenerom, röntgenom a zariadením, ktoré skúma rádioaktivitu. "Ak všetky tieto prístroje nezachytia podozrivý obsah a vyškolení zamestnanci cítia, že tam môže byť niečo iné ako list, vtedy je otváraná a preverovaná," dodala s tým, že korešpondencia sa otvára na všetkých štátnych inštitúciách a smernica sa týka aj Úradu vlády SR, Prezidentského paláca či ministerstiev.

Zámerne právo neporušujú
Voči Matovičovým slovám sa ohradil aj Guspan. Podľa jeho slov je kancelária povinná dodržiavať zákony, v rámci ktorých musí zabezpečiť ochranu a bezpečnosť všetkým poslancom, ako aj všetkým osobám nachádzajúcim sa v priestoroch parlamentu.
"Ochrana poslancov sa zabezpečuje na základe odporúčaní Ministerstva vnútra SR, ako aj Úradu na ochranu ústavných činiteľov SR," vysvetlil.
Guspan uisťuje, že kancelária a jej zamestnanci v žiadnom prípade zámerne neporušujú ústavné právo na zachovanie listového tajomstva. "Každá podozrivá zásielka však musí byť aj podľa pravidiel ochrany ústavných činiteľov preverená. Rovnaké pravidlá platia na všetkých štátnych inštitúciách," odkázal.
Kancelár tiež uviedol, že zamestnanci podateľne sa pravidelne stretávali s neochotou poslancov preberať si zásielky s vulgárnym charakterom a preto sa podľa neho zaviedol nový systém.
Podal vysvetlenie prokuratúre
Kancelária neskôr doplnila, že za posledných 14 dní platnosti novej smernice o bezpečnostných opatreniach bolo z 789 doručených zásielok na základe špecifických pravidiel z Úradu na ochranu ústavných činiteľov preverených 39, čo tvorí 4,9 percenta.
"Bezpečnostné preverovanie listových zásielok sme realizovali a aj naďalej realizovať budeme z dôvodu zabezpečenia ochrany zdravia a života všetkých osôb, ktoré sa nachádzajú na pôde NR SR," avizuje kancelária.
Guspan zároveň sám kontaktoval Generálnu prokuratúru SR a podal vysvetlenie. "Celú záležitosť tak Kancelária NR SR berie ako uzavretú a žiadame preto poslanca Matoviča, aby svojimi klamstvami nešpinil meno Kancelárie NR SR a jej zamestnancov," dodal odbor komunikácie.
Remišová: Toto sa nedialo ani za komunizmu
Poslankyňa Veronika Remišová (OĽaNO-NOVA) označila za neprijateľné, aby listy adresované opozičným poslancom čítali podriadení Danka.
"Niektoré listy píšu ľudia pracujúci v štátnej či verejnej správe a upozorňujú nás na podvody či korupciu. Niektorým z nich môže šéfovať aj nominant SNS. Ak sa vedúci ich úradov dozvedia o ich statočnom postoji, títo ľudia môžu stratiť prácu či byť šikanovaní. Otváranie listov poslancom sa nedialo ani za komunizmu," povedala s tým, že ide o pošliapavanie súkromia a dôstojnosti ľudí, ktorí sa obracajú na svojich volených zástupcov.
“Ochrana poslancov sa zabezpečuje na základe odporúčaní Ministerstva vnútra SR, ako aj Úradu na ochranu ústavných činiteľov SR.
„
Remišová Dankovi odkázala, že ak má česť, z funkcie odstúpi a všetkým odosielateľom listov sa ospravedlní.
Ján Budaj (OĽaNO-NOVA) upozornil, že v tomto štáte sa môžu čítať len listy adresované väzňom vo výkone trestu. "Poslanci sa ocitli na úrovni odsúdených väzňov. Ako majú občania dôverovať svojim voleným zástupcom, keď ich listy sa môžu dostať do rúk úplne iným politikom a stranám? Už nie je kam hlbšie padnúť. Je to porušenie Ústavy SR a Trestného zákona," konštatoval.
SaS hovorí o cenzúre
Otvorené obálky s pečiatkou "Otvorené z bezpečnostných dôvodov" dostali aj poslanci z SaS Ľubomír Galko a Karol Galek. Informovala o tom hovorkyňa strany Katarína Svrčeková s tým, že bližšie informácie, prečo im zamestnanci kancelárie listy otvorili, zisťujú.
Strana SaS však otváranie listov poslancov považuje za "cenzúru najhrubšieho zrna a bezprecedentný spôsob porušenia ústavného práva".
SaS bude iniciovať zasadnutie Opozičnej rady, na ktorej chcú rokovať o návrhu odvolať Danka.
Návrh na odvolanie šéfa parlamentu je pripravený podporiť aj poslanecký klub Sme rodina. "Pokiaľ sa to potvrdí, pridáme sa k odvolávaniu," povedal predseda hnutia Boris Kollár. Poslanec Peter Pčolinský sa osobne stretol s tým, že dostal otvorenú obálku.
„Nebola ani opečiatkovaná, bolo to ešte niekedy v januári,“ povedal s tým, že vtedy sa na podateľni Národnej rady pýtal, prečo má obálku odlepenú, odpoveď však nedostal. Podľa poslancov za Sme rodina sú takéto spôsoby obmedzovania a porušovania listového tajomstva dôvodom na odvolávanie kohokoľvek.
Bugár: Matovič odpútava pozornosť
Podpredseda Národnej rady Béla Bugár (Most-Híd) považuje vystúpenie Igora Matoviča za obyčajné odpútanie pozornosti od problému, ktorý mu v pondelok vyrobil jeho bývalý zamestnanec Pavel Vandák.
Ako povedal Bugár, postup otvárania obálok v Národnej rade funguje rovnako aj na každom ministerstve.
"Stalo sa, že v listoch bol biely prášok, Lucia Žitňanská mala na obálke rádioaktívne ožiarenie. Matovič len potrebuje rýchlo vyrobiť škandál, aby sa hovorilo o ňom a nie o jeho daňovom podvode," vyhlásil Bugár.
Smer sa nesťažoval
Naopak poslanci Smeru na otváranie listov nesťažovali. Potvrdil to predseda klubu a podpredseda parlamentu Martin Glváč.
"U kolegov z klubu Smeru som nezaznamenal žiadne sťažnosti," uviedol. Matovičovo vystúpenie považuje za jeho "chabý pokus" odvádzať pozornosť, prekryť svoje daňové podvody a výzvu bývalého spoločníka Vandáka, aby podstúpil detektor lži.
"Jeho herecký výkon so slzou v oku bol už len čerešničkou na torte a pripomenul mi známe 'idem od vás, neublížil som', keď sa so slzou na krajíčku lúčil a mával do kamier iný, starší politik (Vladimír Mečiar, poznámka TASR)," doplnil Glváč.
Predseda parlamentného výboru pre európske záležitosti Ľuboš Blaha (Smer) minulý týždeň dostal list, kde bola informácia „Otvorené z bezpečnostných dôvodov“. Ako povedal, vôbec ho to však nevyrušilo. Predpokladá, že ide o štandardné bezpečnostné opatrenie pre prípad, že by nejakí šialenci posielali poslancom nejaký kontaminovaný prášok. Zároveň pripomenul, že v minulosti sa takéto prípady stali.
"Mne občania neposielajú štátne tajomstvá, som transparentný človek a ani ja, ani ľudia, čo mi píšu, na rozdiel od Igora Matoviča, netrpia stihomamom. Bezpečnosť je pre mňa prioritou, čiže ak ide o štandardný postup, nevidím v tom žiaden problém. Matovičova hysterická reakcia potvrdzuje, že má vážne psychické problémy," vyhlásil Blaha s tým, že Matovič by mal vyhľadať odbornú pomoc. Blahovi je úplne jedno, čo Matovič hovorí, pokiaľ nevysvetlí, ako mohol na svojej Fabii prejazdiť s maminou vyše 220-tisíc kilometrov za jeden rok a kde sa stratilo jeho účtovníctvo za dva roky, pri ktorých existujú vážne podozrenia. "Dovtedy nemá právo sa verejne vyjadrovať k čomukoľvek a čestní ľudia by ho mali ako podvodníka ignorovať," dodal Blaha.
Odporúčania Ministerstva vnútra
Vzhľadom na to, že sa objavili podozrivé zásielky (biely prášok, rádioaktívne látky), ktoré boli zaslané aj predstaviteľom vlády, Úrad na ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií Ministerstva vnútra vydal odporúčanie, ako postupovať v prípade prijatia podozrivej zásielky. Uviedla to dnes hovorkyňa rezortu Andrea Dobiášová na margo kritiky opozície, že v parlamente sa otvárajú a čítajú listy adresované poslancom.
"V zmysle pokynov by to mala vykonávať len jedna osoba. Toto odporúčanie dostala aj Národná rada," uviedla Dobiášová. V pokyne ministerstva sa píše, že pri manipulácii so zásielkou sa treba v prvom rade venovať ceste, akou bola doručená adresátovi. Podľa MV si treba všímať, ak zásielka nemá označenie odosielajúcej pošty či odosielateľa, má nejasnú poštovú pečiatku, neexistujúceho odosielateľa či neexistujúci poštový úrad, či poistenie alebo poštovné nie je príliš nákladné a či váha zásielky nie je v nepomere k veľkosti.
Pracovníci si majú ďalej všímať tuhosť resp. tvarovateľnosť až presýpanie obsahu zásielky, mastnotu a škvrny, viditeľné rysy vodičov resp. iných komponentov zásielky cez obal, viditeľné prachové častice na obale a či odosielateľ neupozorňuje, na ktorej strane alebo akým spôsobom zásielku otvárať.
"Ak zistíme zásielku, ktorá môže obsahovať výbušninu, chemickú resp. nebezpečnú látku, ohlásime nález nadriadenému. Zachováme pokoj, nepodliehame panike a vyhneme sa psychickým účinkom nebezpečenstva. Podozrivej zásielky sa nedotýkame a opustíme priestor, v ktorom sa nachádza," píše sa ďalej v pokynoch MV. Rezort vnútra ďalej okrem iného odporúča, aby osoba, ktorá zásielky otvára, mala chirurgické rukavice a ochrannú rúšku na tvár.

Beata
Balogová
