SME

Bašternák podal sťažnosť proti obvineniu finančnej polície

Kontroverzného podnikateľa obvinili zo zločinu neodvedenia dane a poistného.

V súvislosti s Bašternákom chcela opozícia v roku 2016 dvakrát vysloviť nedôveru vtedajšiemu ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi.V súvislosti s Bašternákom chcela opozícia v roku 2016 dvakrát vysloviť nedôveru vtedajšiemu ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi. (Zdroj: SME/Jozef Jakubčo )

BRATISLAVA. Úrad špeciálnej prokuratúry rieši prípad obvineného podnikateľa Ladislava Bašternáka.

Ako informuje spravodajský portál webnoviny.sk, menovaný podal sťažnosť proti uzneseniu vyšetrovateľa Národnej jednotky finančnej polície NAKA, ktorý ho 17. marca obvinil zo zločinu neodvedenia dane a poistného.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa polície Bašternák ako konateľ spoločnosti BL-202 si v apríli 2012 neodôvodnene uplatnil nárok na odpočítanie DPH vo výške 1 974 954 eur.

Bašternákova firma chcela podľa portálu vrátiť DPH za kúpu siedmich bytov v hodnote viac ako 11,84 milióna eura v komplexe FIVE STAR Residence, pričom za byty zaplatila len 1,45 milióna eur.

SkryťVypnúť reklamu

Tým mala spoločnosť podľa vyšetrovateľa Národnej jednotky finančnej polície získať daňovú výhodu a neoprávnene si uplatniť nárok na vrátenie nadmerného odpočtu DPH vo výške 1 732 287 eur.

Polícia zdokladovala, že byty pôvodne kúpila spoločnosť Rent and Wash s.r.o. 8. marca 2012 za jedno euro, pričom v kúpnej zmluve je uvedené, že išlo o holobyty.

V kúpnej cene bola zahrnutá aj pôžička pôvodnému majiteľovi Viliamovi G.vo výške 1,2 milióna eur z roku 2011 od kupujúcej spoločnosti.

Prečítajte si tiež: Prokuratúra sa už dva mesiace zoznamuje s Bašternákovým majetkom Čítajte 

Následne firma Rent and Wash s.r.o. 19. marca 2012 uzavrela kúpnu zmluvu so spoločnosťou BL-202 na sumu takmer 12 miliónov eur. Podľa polície preto neobstojí tvrdenie, že firma Ladislava B. predávala nadštandardné upravené byty, pretože na ich prerobenie by mala len jedenásť dní.

Podľa vyšetrovateľa Národnej jednotky finančnej polície spoločnosť BL-202 predala cez realitnú kanceláriu jeden z bytov 4. mája za 170-tisíc eur. Predávala ho ako holobyt.

SkryťVypnúť reklamu

Ostatných šesť bytov použila firma na splatenie pôžičky za konečnú cenu 1,2 milióna eur Patrikovi Zimanovi na základe dohody o vysporiadaní záväzku. Ziman dva zo šiestich bytov predal v auguste 2012 fyzickej osobe za 395-tisíc eur a zvyšné štyri byty 19. septembra za 200-tisíc eur.

Polícia začala podľa portálu vyšetrovať nadmerný odpočet DPH v apríli 2016, keď vyšetrovateľ Národnej jednotky finančnej polície začal trestné stíhanie. Vyšetrovateľ rozhodol o obvinení na základe vypočutia viacerých svedkov a spisového materiálu z daňového úradu. Pre zabezpečenie účtovných materiálov polícia vykonala viaceré domové prehliadky a prehliadky iných priestorov v sídlach spomínaných spoločností aj v Bašternákovom dome.

Prečítajte si tiež: Polícia dala šancu Bašternákovi zbaviť sa viny Čítajte 

Polícia zatiaľ stále Bašternáka neobvinila v druhej záležitosti, aj keď v októbri 2016 začala trestné stíhanie vo veci krátenia dane a poistného pri výstavbe bratislavského bytového komplexu Bonaparte.

SkryťVypnúť reklamu

Trestné oznámenie v tejto veci podal v máji 2016 poslanec SaS Jozef Rajtár. Podľa neho sa investor, spoločnosť REAL FORUM INVEST, mohla obohatiť na nezákonných machináciách s nadmerným odpočtom DPH. Jedným z konateľov spoločnosti bol v tom čase aj podnikateľ Ladislav B.

V komplexe Bonaparte si byt prenajíma aj predseda vlády Robert Fico. Podľa opozície však za prenájom platí zvýhodnené nájomné. To považuje za formu korupcie.

Fico sľúbil, že sa z bytu odsťahuje, ak bude Bašternák obvinený, pretože v takom prípade sa bývanie v tomto byte stane neprijateľným. Fico v marci povedal, že si hľadá “definitívne bývanie”, pričom má vyhliadnutých niekoľko lokalít, pripomína portál.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako premeniť 50 € mesačne na desiatky tisíc – VELTY portfóliá
  2. Máte po štyridsiatke? Tieto vyšetrenia netreba odkladať
  3. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy
  4. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy?
  5. Viete, ako prekonať zlý cash flow aj transakčnú daň?
  6. Sedemnásť hotelov pre rodiny s deťmi, kde si oddych užijú všetci
  7. Pozrite sa na prvú zastávku vytvorenú 3D tlačou
  8. Fakulta managementu UK - možnosť štúdia vo svetových jazykoch
  1. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy
  2. Hrady, zámky a zoologické záhrady. 100 tipov na výlety v Česku
  3. Máte po štyridsiatke? Tieto vyšetrenia netreba odkladať
  4. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy?
  5. Viete, ako prekonať zlý cash flow aj transakčnú daň?
  6. V spaľovni vytriedili nevybuchnuté petardy a plynové bomby
  7. Sedemnásť hotelov pre rodiny s deťmi, kde si oddych užijú všetci
  8. Študenti sa učili od najlepších šéfkuchárov na Slovensku
  1. Nový symbol Bratislavy je hotový. Pozreli sme sa, ako vyzerá 24 248
  2. Kde najradšej nakupujeme potraviny? Toto je srdcovka Slovákov 11 746
  3. Egypt na maximum: Porovnali sme 4 obľúbené letoviská 8 003
  4. Čo by ste robili, keby ste zo dňa na deň prišli o prácu? 7 611
  5. Sedemnásť hotelov pre rodiny s deťmi, kde si oddych užijú všetci 7 363
  6. Pozrite sa na prvú zastávku vytvorenú 3D tlačou 6 750
  7. V Kardiocentre v Šaci opäť unikátni 4 946
  8. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy? 4 256
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Tlačová konferencia Únie miest Slovenska.

V uplynulých rokoch našlo na Slovensku útočisko vyše 130-tisíc ľudí.


TASR
Ilustračné foto.

Študenti môžu získať štipendium až do výšky 12-tisíc eur.


TASR 1
Alojz Hlina.

SaS tvrdí, že koalícia nemá záujem o skutočnú ochranu životného prostredia.


TASR
Búracie práce obchodného centra Čížik.

Dva vzácne reliéfy zachránili.


Sportnet

Zdeno Chára na archívnej fotografii v drese Boston Bruins.

Ide o prvý rok, v ktorom sa do prestížnej spoločnosti môže dostať po tom, ako pred tromi rokmi ukončil kariéru.


TASR
Peter Dubovský (v strede) v zápase Slovensko - Maďarsko v kvalifikácii EURO 2000. Zápas sa hral na Tehelnom poli 31. marca 1999.

Robili sme hlúposti, o ktorých mnohí nevedia, tvrdí Kinder.


Hokejisti Michaloviec.

Z minulosezónneho kádra zostala v Dukle ani nie tretina.


SITA
Pavel Nedvěd.

Je to pre mňa česť, ale aj veľká zodpovednosť, povedal.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu