PEZINOK. Výpoveďami svedkov a čítaním výpovedí dvoch obžalovaných pred policajným vyšetrovateľom v utorok na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku pokračuje hlavné pojednávanie v prípade tzv. "nástenkového tendra".
Prokurátor podal v tejto veci obžalobu na päť osôb, medzi nimi aj dvoch bývalých ministrov za SNS Mariána Janušeka a Igora Štefanova.
Jednou z čítaných výpovedí bola aj zápisnica o výsluchu obvineného exministra Štefanova, ktorý v čase, keď malo dôjsť k spáchaniu trestného činu, pracoval na ministerstve výstavby a regionálneho rozvoja ako generálny riaditeľ agentúry regionálneho rozvoja.

Kudláčová sa cíti nevinná
"O spôsobe prípravy verejného obstarávania, výbere metódy verejného obstarávania a konkrétnych postupoch a podkladoch vo verejnom obstarávaní nemám žiadnu vedomosť," vypovedal Štefanov pred policajným vyšetrovateľom.
Jediné, čo mal podľa neho podpisovať, bolo "množstvo dokumentov v podpisovej knihe."
"Nepoznám ani kritériá výberu spoločností, ktorým bola výzva zasielaná, lebo verejné obstarávanie som nepripravoval," uviedol v minulosti. Podľa jeho slov sa žiadneho trestného činu nedopustil. "Moje obvinenie považujem za výsostne politickú záležitosť, o obvinení som sa dozvedel z médií," dodal.
Prokurátorka na pojednávaní prečítala aj výpoveď z prípravného konania ďalšej obžalovanej Zdenky Kudláčovej z roku 2013.
Podľa nej sa obžalovaná "necíti byť vinná žiadnym spôsobom za skutok, ktorý jej je kladený za vinu." Pri verejnom obstarávaní podľa jej slov mala poskytovať konzultáciu, a to najmä prostredníctvom mailov.
Ako jeden zo svedkov vypovedala aj bývala vedúca oddelenia právnych služieb ministerstva výstavby. Oddelenie, kde pracovala, malo na starosti aj prípravu zmlúv, nie však úplne všetkých. O zmluve v súvislosti s tendrom informácie nemala.

Viacero obžalovaní
Prokurátor podal v tomto prípade obžalobu pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku, zneužívania právomoci verejného činiteľa či zo zločinu machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe.
Kauza siaha ešte do roku 2007. Vtedajšie ministerstvo výstavby malo zverejniť oznam o tendri v hodnote 120 miliónov eur iba na nástenke v uzavretej chodbe ministerstva. Lukratívnu zákazku tak malo získať konzorcium, ktoré o súťaži vedelo. O kreslo vtedy prišli dvaja ministri zo Slovenskej národnej strany Marián J. a neskôr jeho nástupca Igor Š.
Po prepuknutí kauzy štát podozrivú zmluvu zrušil. Vo vreckách dvoch súkromných firiem však malo skončiť viac ako 12 miliónov eur, ktoré Brusel Slovensku odmietol preplatiť. Podľa informácií, ktoré zazneli na súde, mohol byť čistý zisk firiem viac ako tri milióny eur.