BRATISLAVA. V pondelok Úrad verejného zdravotníctva informoval o prvom prípade zavlečenia osýpok na Slovensko.
Táto informácia vo verejnosti, aj pre možnú epidémiu, vzbudila veľký záujem. Denník SME pripravil desať otázok a odpovedí o tom, čo všetko je o osýpkach potrebné vedieť.
1. Čo sú osýpky?
Osýpky sú podľa portálu Sprievodca očkovaním vírusové ochorenie, ktoré sa prejavuje malými vyrážkami na celom tele. Ďalším príznakom je horúčka nad 38 stupňov Celzia. Ak nastanú zdravotné komplikácie ako zápal pľúc alebo opuch mozgu, môže neočkovaný človek zomrieť.
2. Ako sa prenášajú?
Vírus osýpok sa podľa marcového vyjadrenia virologičky Tatiany Betákovej z Virologického ústavu Slovenskej akadémie vied prenáša jeho vdýchnutím, najčastejšie z kašľa alebo kýchnutia nakazeného.
Nakaziť sa možno aj tak, že si človek infekciu špinavými rukami, jedlom alebo dotykom zanesie do úst a následne do celého organizmu.
Treba si dávať pozor na rôzne povrchy, na ktorých sa vírus môže nachádzať, aj dve hodiny po tom, ako sa naň vírus dostane. Ide napríklad o stôl, kľučky či hračky.

3. Aké je riziko vypuknutia epidémie osýpok na Slovensku?
Pre klesajúcu zaočkovanosť proti nim je toto riziko podľa hygienikov a pediatrov pomerne vysoké.
Špeciálne sú ohrozené nezaočkované štvorročné deti v Bratislavskom, Trenčianskom, Banskobystrickom a Košickom kraji. V nich zaočkovanosť proti osýpkam v roku 2014, keď mali dostať vakcínu, nedosahuje ani 95 percent ich populácie. Znamená to, že sa nevytvorila kolektívna imunita, ktorá by chránila aj nezaočkované deti.
Po vypuknutí epidémie osýpok by sa na Slovensku aktivoval akčný plán na ich elimináciu.