BRATISLAVA. Blížiace sa predsedníctvo Rakúska v Rade EÚ a využitie skúseností zo slovenského predsedníctva, ako aj ďalšie európske témy vrátane brexitu rezonovali v utorok stretnutiu šéfov diplomacie Slovenska a Rakúska,
Miroslava Lajčáka a Sebastiana Kurza vo Viedni. Bilaterálne stretnutie predchádzalo oficiálnej návšteve novozvoleného prezidenta Rakúska Alexandra Van der Bellena v stredu na Slovensku.

Rokovania o brexite
V diskusii s rakúskym partnerom Lajčák zopakoval, že pokiaľ ide o budúcnosť Únie, Slovensko chce zostať v jadre integrácie, pričom vyjadril presvedčenie, že na to spĺňa všetky podmienky.
Čo sa týka brexitu Lajčák privítal predložený návrh pravidiel pre rokovania so Spojeným kráľovstvom.
„Považujeme ho za detailný a priamočiary dokument, ktorý obsahuje priority Únie vrátane ochrany štyroch základných slobôd a rovnováhy medzi právami a povinnosťami strán. Sme zástancami sekvenčného modelu, to znamená najprv dosiahnuť dohodu o najdôležitejších aspektoch – právach občanov a finančnom vyrovnaní, a až potom rozbehnúť rokovania o budúcnosti vzájomných vzťahov,“ povedal.

Vzájomné vzťahy
Ministri sa v rozhovore dotkli aj vzťahov EÚ s Tureckom, západného Balkánu, Ruska a Ukrajiny. Vo vzťahu k západnému Balkánu sa prihlásili k podpore členstva kandidátskych štátov tohto regiónu v EÚ po splnení stanovených podmienok, aby tak proces rozširovania opäť získal svoju kredibilitu.
Ministri konštatovali, že úroveň slovensko-rakúskych vzťahov je uspokojivá, zakladá sa na silných ekonomických prepojeniach a praktickej spolupráci v celom rade oblastí, obaja však cítia potrebu stretávať sa minimálne dvakrát ročne - v Bratislave a vo Viedni.
Rakúsko je jedným z kľúčových hospodárskych partnerov Slovenska a druhým najväčším investorom s doterajším objemom investícií viac ako šesť miliárd eur. Najväčší potenciál ďalšieho rozvoja spolupráce vidia v infraštruktúrnych projektoch, osobitne v oblasti cestnej dopravy, kde je naplánované takzvané severné prepojenie Bratislavy a Viedne v horizonte 10 rokov.