Máte známych, ktorí sympatizujú so županom Mariánom Kotlebom? Spája ich príslušnosť k nejakej sociálnej vrstve či stupeň vzdelania?
„Zachytil som nejaký prieskum, kde sa spomínalo, že ho volí skôr stredná pracujúca trieda a nie najnižšia sociálna vrstva. V Banskej Bystrici sa stretávam práve s takýmito ľuďmi. Nemajú možno najlepšie platenú prácu, ale je stabilná. Robia trebárs mestských policajtov, taxikárov, skladníkov či niekde vo fabrike. Majú sa dobre, aj dovolenku si môžu dovoliť, ale nie sú spokojní so systémom, lebo vidia nerovnosť v ponímaní spravodlivosti.“
Matej Bučko
Študoval na Masarykovej univerzite v Brne. Po návrate do rodnej Banskej Bystrice pracoval ako protikorupčný novinár pre portál BBonline.sk. Ako 27-ročný uspel v komunálnych voľbách 2014 do mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici ako nezávislý kandidát.
Ako pred vami odôvodňujú, že volia Kotlebu?
„Mariána Kotlebu vnímajú ako niekoho, kto im spravodlivosť dokáže zabezpečiť tvrdou rukou. Najviac reflektujú na autoritu, teda že im sľubuje, ako zavedie poriadok, ako sa vyrovná s korupciou. To má u neho asi aj najväčší mobilizačný účinok. Sám budem veľmi zvedavý, ako dopadnú župné voľby, lebo sa profiluje veľa kvalitných kandidátov a neviem si predstaviť, že v takej konkurencii môže zvíťaziť Marián Kotleba, ktorý ukázal, že kompetenčne na to nemá a nie je veľmi spoľahlivý.“

Vnímajú tento rozmer mladí ľudia?
„Sú takí, ktorí sú ochotní opätovne ho voliť, ale to je tvrdé jadro. Vychádza to z ich vnímania sveta, že nás chcú ovládnuť nejaké skupiny a jediná možnosť ako to zmeniť, je povaliť systém. No potom sú aj umiernenejší sympatizanti, ktorí mi pred štyrmi rokmi hovorili, že ho volili ako nástroj protestu. Tí nie sú rozhodnutí, či ho budú voliť a vnímajú aj ostatných kandidátov."
Čo ich pri opätovnej voľbe Kotlebu zneisťuje?