BRATISLAVA. Prioritou vlády počas rokovaní o brexite bude ochrana práv Slovákov žijúcich v Spojenom kráľovstve a finančné vyrovnanie záväzkov krajiny vyplývajúcich z členstva v EÚ.
Uvádza sa to v materiáli Príprava SR na rokovania o vystúpení Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska z EÚ, ktorý v stredu schválila vláda.
"Slovensko plne rešpektuje rozhodnutie britských voličov odísť z EÚ a keďže nebude možné ďalej pokračovať v zdieľaní spoločného členstva v EÚ, je v našom záujme eliminovať negatívne následky," uvádza sa, pričom cieľom SR je ukončiť rokovania do dvoch rokov po notifikácii článku 50 Lisabonskej zmluvy o vystúpení z EÚ.
Ochrana občanov
Slovensko má ďalej záujem aktívne sa podieľať na rokovaniach európskej dvadsaťsedmičky, ktoré sa budú sústreďovať na prípravu pozícií s cieľom minimalizovať negatívne dosahy na slovenských občanov a ekonomiku.
Britská premiérka Theresa Mayová zaslala 29. marca rozhodnutie Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska Európskej rade o záujme vystúpiť z EÚ na základe výsledkov referenda, ktoré sa uskutočnilo v júni 2016.
Rokovania vo formáte 27 členských štátov EÚ sa začnú na mimoriadnom summite 29. apríla. Prijmú sa na ňom usmernenia určujúce základné pozície a princípy EÚ 27. V mene EÚ bude rokovania viesť Európska komisia ako vyjednávač.
Dohoda o vystúpení
Výsledkom rokovaní bude dohoda o vystúpení Spojeného kráľovstva, ktorú v mene EÚ uzatvorí Rada po udelení súhlasu Európskeho parlamentu.
Spojené kráľovstvo prestane byť členom EÚ po nadobudnutí platnosti dohody o vystúpení alebo, ak sa nedospeje k dohode do 29. marca 2019, pokiaľ sa obe strany nedohodnú na predĺžení tejto lehoty.
Samotné vystúpenie Spojeného kráľovstva z EÚ bude mať vplyv najmä na rozpočet verejnej správy, zamestnanosť a podnikateľské prostredie.
Vláda rozhodovala tiež o:
- Vláda schválila dokument Návrh na úhradu výdavkov súvisiacich so záchrannými prácami počas mimoriadnej situácie na územiach okresných úradov Trnava, Stará Ľubovňa, Rimavská Sobota, Poprad, Sobrance, Námestovo, Čadca a Dolný Kubín. Náklady na záchranné práce v súvislosti s mimoriadnymi situáciami v druhej polovici roku 2016 a začiatkom tohto roku vyčíslil rezort vnútra na 624 256 eur. Nevyhnutné finančné prostriedky podľa dokumentu navrhuje rezort vnútra uvoľniť z kapitoly Všeobecná pokladničná správa, pričom tieto finančné prostriedky odporúča poukázať do rozpočtovej kapitoly MV a následne zabezpečiť ich presun do rozpočtov dotknutých miest a obcí.
Dohoda medzi vládami Českej a Slovenskej federatívnej republiky a Poľskej republiky o bezvízovom styku z 19. mája 1991 zanikne. Dohoda ustanovujúca podmienky bezvízového styku zanikne k 1. máju 2004, kedy sa stala obsoletnou. Slovenská republika aj Poľská republika vtedy vstúpili do Európskej únie, členstvo garantuje aj právo na slobodný pohyb a pobyt na území členských štátov. Vzhľadom na to zaslala poľská strana Slovensku vo februári 2015 verbálnu nótu, v ktorej navrhla zánik platnosti právneho aktu.
Jednu z budov v areáli kasární v Michalovciach, ktorá sa pre svoj zlý stav nepoužíva, budú rekonštruovať. Rekonštrukcia budovy č. 2, ktorú schválila vláda, by mala stáť 3 550 000 eur vrátane DPH, uvádza sa to v schválenom materiáli. Po rekonštrukcii by mala budova slúžiť ako administratívne, hygienické, skladové a iné priestory priestory pre 470 vojakov.
Slovenskí vojaci pôjdu v máji na cvičenia do Poľska, ktoré sú zamerané na streľby. Vláda dnes odsúhlasila materiál rezortu obrany, kde sa uvádza, že piloti stíhačiek Mig 29 budú v Poľsku trénovať streľbu na vzdušné ciele. Podľa materiálu na cvičenie pôjde do 100 vojakov. K dispozícii bude 12 kusov leteckej techniky, štyri kusy pozemnej techniky a 30 svetelných bômb a leteckých rakiet. Ďalších do 140 vojakov pôjde na cvičenie, ktoré je zamerané na bojové streľby protilietadlového systému 2K 12 KUB na vzdušné ciele. Na tomto cvičení budú mať k dispozícia aj 40 kusov pozemnej techniky a 12 kusov protilietadlových rakiet.
- Z rezervy vlády pôjde vyše milión eur na riešenie finančnej situácie bezpečných ženských domov a poradenských centier. Návrh ministerstva financií v stredu odsúhlasila vláda. Suma bude uvoľnená do 28. apríla. Ako sa uvádza v predkladacej správe, vláda sa v programovom vyhlásení na roky 2016 – 2020 zaviazala, že sa osobitne zameria na potieranie násilia na ženách, napríklad rozvojom služieb a opatrení na predchádzanie a postihovanie násilia na ženách a domáceho násilia.
Vláda súhlasila s ratifikáciou Dodatku k Protokolu o ťažkých kovoch k Dohovoru o diaľkovom znečisťovaní ovzdušia prechádzajúcom hranicami štátov. Slovensko je signatárom Dohovoru z roku 1979, ktorý je hlavným medzinárodným právnym rámcom pre spoluprácu a opatrenia zamerané na predchádzanie znečistenia ovzdušia s osobitným zameraním na diaľkové znečisťovanie prechádzajúce hranicami štátov. Protokol o ťažkých kovoch bol uzavretý v roku 1998, platnosť nadobudol 29. decembra 2003. Jeho cieľom je znižovanie a kontrola emisií olova, kadmia a ortuti ako škodlivých ťažkých kovov diaľkovo šírených v ovzduší cez hranice štátov.
Vláda poskytne organizáciám, ktoré pomáhajú obetiam násilia na ženách a domáceho násilia, zo svojej rezervy vyše milióna eur. Peniaze majú pomôcť riešiť finančnú situáciu bezpečných ženských domov a poradenských centier, kým sa budú môcť uchádzať o eurofondy.