BRATISLAVA. Pred takmer dvoma rokmi uisťoval špeciálny prokurátor Dušan Kováčik poslancov v parlamente, že je pripravený kauzu Gorila vyšetriť. Vlani v lete tvrdil, že vyšetrovanie kauzy, ktorú dozoruje, sa chýli ku koncu. Dnes je najväčšia korupčná kauza, ktorá siaha k vrcholovým politikom, stále "v prípravnom konaní", hoci sa vyšetruje už viac než päť rokov.
Prebiehajúce vyšetrovanie pre SME potvrdila hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.
Aj policajný prezident Tibor Gašpar pritom ešte vlani na jeseň ubezpečoval, že vyšetrovanie celej kauzy by mohlo byť uzavreté začiatkom tohto roka. Ani po štyroch mesiacoch, ktoré ubehli od januára, však nebol v kauze stále nikto obžalovaný.
Vyšetrenie kauzy Gorila je aj jednou z požiadaviek organizátorov minulotýždňového protikorupčného pochodu, gymnazistov Karolíny Farskej a Dávida Straku. V memorande zároveň žiadajú odstúpenie Kaliňáka, Gašpara aj Kováčika. Vláde dali na to lehotu dva týždne, ktorá uplynie budúci utorok.

Ako skončili Gajdošove obvinenia?
Vyšetrovanie kauzy Gorila viedol do decembra minulého roka Marek Gajdoš, ktorého do funkcie vymenoval minister vnútra Robert Kaliňák zo Smeru. Z polície odišiel na vlastnú žiadosť pre prekážky, ktoré mu pri vyšetrovaní kládli jeho nadriadení.
Spory mal práve s Kováčikom, ktorý mu podľa Gajdoša neschválil viaceré úkony. Kováčik napríklad dlho odmietal vypočuť bývalého agenta SIS Petra Holúbeka či premiéra Roberta Fica. Údajný spis Gorila zachytáva jeho návštevu konšpiračného bytu na Vazovovej v roku 2006 a rozhovor s Jaroslavom Haščákom z finančnej skupiny Penta.
Do sporu prišiel Gajdoš aj s Gašparom. Keď povedal, že sa potvrdzuje autentickosť spisu, Gašpar to označil za jeho osobný názor. Kováčik si potom vyhradil právo, že o Gorile bude informovať len on.
Ešte pred odchodom z polície podal Gajdoš návrh na obvinenie dvoch bývalých manažérov Bratislavskej teplárenskej za to, že podpísali zmluvu, nevýhodnú pre štát, o odbere tepla s Paroplynovým cyklom. Spis Gorila spomína Paraplynový cyklus viackrát. Finančná skupina Penta ho sprivatizovala počas druhej Dzurindovej vlády.
Návrh na obvinenie skončil na Úrade špeciálnej prokuratúry. "Obvinení podali sťažnosť, ktorú dozorujúci prokurátor zamietol. Vyšetrovanie pokračuje," povedala Tökölyová. Kováčik nevie o tom, či Fica už predvolali na vypočutie.
Z polície na otázky SME neodpovedali.

Návštevníci bytu na Vazovovej
Na vlečúce sa vyšetrovanie Gorily upozornil aj prezident Andrej Kiska. Spis Gorila zverejnil anonym na internete v decembri 2011, čo bolo tri mesiace pred parlamentnými voľbami.
Spomína sa v ňom šéf Penty Haščák, ktorý sa vraj stretával s politikmi a korumpoval ich. Penta pravosť spisu odmieta.
Medzi údajnými návštevníkmi bytu bol napríklad aj vtedajší minister hospodárstva Jirko Malchárek, ktorý vraj na províziách zo štátnych obchodov získal pre seba niekoľko sto miliónov korún.
Bývalú šéfku Fondu národného majetku Annu Bubeníkovú za SDKÚ, ktorá údajne tiež dostávala provízie od Penty, po prevalení kauzy Gorila z funkcie odvolali.
Skupina Penta je menšinovým akcionárom spoločnosti Petit Press, vydavateľa denníka SME.

Beata
Balogová
