BRATISLAVA. Preveriť bezpečnosť listu, pre ktorú sa v slovenskom parlamente otvárajú obálky, zvládajú iné štáty aj bez otvorenia pošty. Slúžia im na to zvyčajne skenery, ktoré dokážu aj v uzavretej zásielke rozpoznať rôzne materiály, odhaliť výbušniny, narkotiká či tabakové výroky.
Cez takúto kontrolu prechádzajú všetky listy napríklad aj v českej Poslaneckej snemovni. Situácia, že by sa poslanec o nejakom liste ani nedozvedel, je tam však vylúčená.
„V prípade, keď je z nejakého dôvodu zvýšené bezpečnostné riziko, môže sa postupovať aj iným spôsobom, no vždy so súhlasom adresáta,“ vysvetlil hovorca snemovne Roman Žamboch.
Podobná situácia je aj v iných krajinách ako napríklad vo Veľkej Británii. „Konkrétne bezpečnostné opatrenia však nekomentujeme,“ reagoval hovorca britského parlamentu Ben Shave.
V slovenskom parlamente, ktorý vedie Andrej Danko (SNS), začali zamestnanci otvárať listy adresované poslancom, pri ktorých nie je uvedený odosielateľ alebo je odosielateľom fyzická osoba. Nariadenie podpísal vedúci Kancelárie Národnej rady Daniel Guspan. Na skartáciu mali podľa neho vyraďovať tie listy, ktoré obsahujú vulgarizmy alebo dehonestujúci obsah.
Pátrať po podobnom skeneri, ako využívajú iné parlamenty, by pritom vedenie parlamentu nemuselo ďaleko. Šiestimi novými zariadeniami tohto typu sa pred tromi rokmi pochválila aj finančná správa, ktorá nimi vtedy začala kontrolovať balíky z tretích krajín. Okrem veľkých pôšt ich umiestnila aj na letiská v Bratislave a Poprade.
Vlastné skenovanie na preverenie rádioaktivity pri medzinárodných zásielkach robí štandardne aj Slovenská pošta.
