V predsieni pracovne šéfa Matičného domu v Bratislave sú poskladané stany. Ešte ich nestihli odpratať po víkendovej devínskej Národnej slávnosti. Tento rok Matici s organizáciou pomáhali aj Slovenskí branci, organizácia, ktorá hlása potrebu fyzickej aj morálnej vzpruhy, aby sa národ dokázal brániť. Na Devíne rozkladali vojenské stany a chránili ich pred vetrom.
Posledný súbor dotancoval v silnom vetre a daždi, čo JOZEF BAČA považoval za symbolické. Rozprávali sme sa o poslaní Matice, niektorých základných myšlienkach, ktoré sa stali predmetom kritiky a napokon aj o samotných brancoch. Patria polovojenské oddiely na národnú slávnosť alebo je to odkaz na obdobie, ktoré Matica vytrvalo rehabilituje?
Čo si na celej udalosti najviac ceníte?
„Súčasťou programu bola ekumenická bohoslužba, ktorú spoločne konali rímskokatolícky, evanjelický a gréckokatolícky kňaz. Ja si myslím, že to je veľmi dobré, keď Matica spája, je to jej poslanie. Matica má zo zákona svoje úlohy, práve to vlastenectvo, to spájanie, je jedna z tých základných úloh. A mňa teší, že práve toto podujatie nám to umožnilo ukázať.“
Áno, ešte dve generácie dozadu to bolo v slovenskej spoločnosti silné gesto dištancovať sa od konfesionálneho delenia. Ale je to potrebné aj dnes?
„Keď nebudeme spájať, budeme rozdeľovať. A je jedno, či je to konfesionálne, alebo politicko-stranícke. Čo sa deje dnes v politike, je to spájanie alebo skôr rozdeľovanie?“
Ale môže byť politika vedená tak, že všetci spolu súhlasia? Je to potom ešte pluralita?
„Každý človek má právo na svoj názor, ale ak tí ľudia sa uzavrú do seba a nebudú komunikovať s tými druhými, tam začína problém.“

Nedávno predseda Matice Marián Tkáč odpovedal na článok, ktorý vyšiel v tomto denníku, no odpoveď uverejnil na stránkach Matice. Chce teda Matica komunikovať aj cez iné než vlastné médiá?
"Mňa teší, že sme týmto stretnutím ukázali, že tie kanály na komunikáciu existujú. Že je priestor v našej spoločnosti, aby ľudia nekomunikovali proti sebe, ale navzájom. My sme napríklad veľmi radi, že ten náš festival bol celoslovenský.
Na stretnutí k festivalu padla taká myšlienka, že akoby Bratislava stála oproti celému Slovensku. A tak sme aj tú programovú ideu nazvali - Bratislava, hlavné mesto všetkých krajov Slovenska.
S výnimkou jediného kraja sme tam mali zástupcov samosprávnych krajov z celého Slovenska. Viete, vyhádzať zo skúšky polovicu študentov, to je to najľahšie. Ale správnou cestou pedagóga je motivovať tých študentov tak, aby sa naučili. Toto je môj spôsob riešenia veci."
Ak správne rozumiem, je teda župan Kotleba tým študentom, ktorého by ste nevyhodili zo skúšky? Naopak , snažili by ste sa na neho vplývať?