BRATISLAVA. Po Číne či Rusku utužuje premiér Robert Fico zo Smeru vzťahy s ďalšou krajinou bez demokracie. Na Úrade vlády prijal vo štvrtok bieloruského premiéra Andreja Kobjakova, s ktorým vláda podpísala dohodu o spolupráci v oblasti vedy a technológie. Bielorusko bolo donedávna označované za poslednú diktatúru v Európe.
Ešte koncom vlaňajška Fico obhajoval svoju návštevu Bieloruska aj tým, že Európska únia zrušila začiatkom roka 2016 sankcie, ktoré na krajinu predtým uvalila. Únia dlhé roky kritizovala Bielorusko za väznenie disidentov či porušovanie ľudských práv. Sankcie zrušila potom, čo bieloruské úrady prepustili politických väzňov a sľúbili úpravu volebného zákona, aby boli voľby transparentnejšie.
Návštevu bieloruského premiéra ohlásil Fico ešte vlani po návrate z Bieloruska, kde sa stretol aj s prezidentom krajiny Alexandrom Lukašenkom. Ten mal donedávna zákaz vycestovať na územie Európskej únie.
Fico aj v minulosti výberom krajín, ktoré navštívil, ukázal, že mu neprekážajú autokratické režimy a dôraz kladie na obchodné vzťahy.

Bol svedkom podvodu, protestovať teraz nešiel
Vo volebný večer v roku 2010, keď Bielorusi volili prezidenta, bolo na stole v jednom z volebných okrskov rozložených desať kôpok hárkov. Každá kopa znamenala zrátané hlasy pre desať prezidentských kandidátov. Lukašenkova bola už na pohľad až druhá najväčšia, prevyšovali ju hlasy kandidáta Vitaľa Rymaševského.
„Keď potom vyhlasovali výsledky, s úžasom som sa dozvedel, že Lukašenko získal v tomto okrsku najviac, 82 percent, a volilo v ňom o 120 ľudí navyše oproti zapísanému počtu,“ spomína poslanec za SaS Peter Osuský, ktorý bol v okrsku ako pozorovateľ OBSE. Mladá študentka, ktorá voličov zapisovala, sa podľa neho vtedy rozplakala.