Schuster plánuje úzku spoluprácu so samosprávnymi krajmi
BRATISLAVA 10. januára (SITA) - Navštíviť všetky samosprávne kraje má v pláne prezident Rudolf Schuster. Koncom decembra navštívil Prešovský a Košický samosprávny kraj, dnes pokračoval Bratislavským a Trnavským. Do konca januára by sa chcel stretnúť s pre
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
dsedami a poslancami regionálnych parlamentov Nitrianskeho, Žilinského, Banskobystrického a Trenčianskeho kraja. Ako uviedol na brífingu pre novinárov po stretnutí s predstaviteľmi Bratislavského samosprávneho kraja (BSK), pri návštevách chce zistiť stav v jednotlivých vyšších územných celkoch (VÚC) a s odstupom času zhodnotí, ktoré predsavzatia sa im darí naplniť. Ako pripomenul, samosprávnym úradom chce pomôcť pri získavaní vhodných priestorov, lebo bez nich nedokážu začať kvalitne pracovať. Okrem toho chce prezident zosumarizovať problémy jednotlivých VÚC v oblasti zdravotníctva.
Prezident je rozhodnutý podporovať samosprávne kraje, napriek tomu je presvedčený, že v budúcnosti po vstupe SR do Európskej únie príde k zmene rozdelenia Slovenska na 3+1 kraj. "Čím viac je to drobené, tým je to nebezpečnejšie pre osobné vzťahy a pre zbližovanie", myslí si. Zmenu si podľa neho vynútia v budúcnosti konkrétne partnerstvá. Hlavné mesto by malo byť samo osebe, čím sa zvýrazní jeho dôležitosť, dodal. Hlava štátu sa bude s predstaviteľmi samosprávnych krajov stretávať na koordinačných poradách, kde by chcel spoločne s nimi pomáhať pri riešení vzniknutých problémov. Predseda BSK Ľubo Roman preto na avizovanom na piatkovom stretnutí šéfov VÚC s prezidentom SR navrhne vytvorenie spoločnej rady, cez ktorú by mohol Schuster s regionálnymi parlamentmi operatívne komunikovať.
R. Schuster pripomenul, že vzorom pre ďalšie kraje by mal byť BSK. "Prišiel čas vrátiť sa k hlavnému mestu tak, aby dostalo všetko, čo mu patrí", pripomenul. Ako zdôraznil, na Slovensku je nutné zmeniť postoje k hlavnému mestu a neriadiť sa podľa toho, kto vyhrá voľby a kto stojí na čele VÚC. Prezident upozornil aj na platný Zákon o Bratislave, ktorý je prekonaný. Pre lepšiu komunikáciu a vyššiu podporu kraja je podľa neho potrebné zákon zmeniť aj s ohľadom na vznik VÚC. Za základné problémy Bratislavy, ktoré sa musia riešiť medzi prvými, považuje dopravu a bezpečnosť. "Bezpečnosť je len otázkou počtu policajtov v uliciach", zdôraznil. Ako povedal prezident, pri tomto tvrdení sa opiera o svoje skúsenosti z pôsobenia v komunálnej politike v Košiciach. Zlepšenie situácie v doprave si podľa neho vyžiada dlhší čas, pretože ju nedokáže vyriešiť ani mesto ani VÚC.