BRATISLAVA. V rámci získavania, sústreďovania a vyhodnocovania informácií súvisiacich s diváckym násilím a s bezpečnostnou hrozbou diváckeho násilia na Slovensku a v zahraničí sa problematikou násilia na štadiónoch zaoberá aj Slovenská informačná služba.
Konštatuje to rezort vnútra v Správe o plnení úloh vyplývajúcich z Koncepcie boja proti diváckemu násiliu na roky 2013 - 2016.
Aktivity fanúšikov
SIS podľa dokumentu zamerala pozornosť aj na prejavy a aktivity radikálnych športových fanúšikov.
"V sledovanom období poskytla Policajnému zboru 21 spravodajských produktov informujúcich o násilných prejavoch radikálnych futbalových fanúšikov mimo futbalových štadiónov na území SR, o rizikách narušenia verejného poriadku a tiež o ich účasti na rôznych protestoch. Poskytnuté informácie boli následne využívané útvarmi Policajného zboru," konštatuje správa.
Rezort vnútra v dokumente konštatuje potrebu "orientovať predmet spravodajského záujmu na extrémistické prejavy a aktivity radikálnych skupín, takzvaných športových fanúšikov, ktoré vychádzajú z rasovej, národnostnej, ideologickej, politickej, sociálnej alebo náboženskej nenávisti alebo nadradenosti".
Boj proti extrémizmu
Na zabezpečenie plnenia úloh v oblasti boja proti trestným činom extrémizmu a diváckemu násiliu bolo v roku 2014 podľa dokumentu určených 44 príslušníkov Policajného zboru v rámci krajských policajných riaditeľstiev a 106 príslušníkov Policajného zboru v rámci okresných riaditeľstiev, ktorí sa zaoberali problematikou extrémizmu a diváckeho násilia.
Na obmeny a doplnenia materiálno-technického vybavenia odboru boja proti extrémizmu a diváckeho násilia úradu kriminálnej polície Prezídia PZ vyčlenili za dokumentované obdobie sumu vo výške 64 000 eur, za ktorú bola obstaraná výpočtová technika, telekomunikačná a záznamová technika, kancelárske vybavenie a špeciálna výstroj pre členov antikonfliktného tímu.
Projekt antikonfliktných tímov bol schválený v októbri 2014. Ich úlohou je dohliadať na priebeh verejných, kultúrnych a športových podujatí.
Spolupráca ministerstiev
Na prevencií diváckeho násilia spolupracoval rezort vnútra napríklad aj s ministerstvom spravodlivosti, konkrétne v oblasti vzdelávania sudcov a prokurátorov, alebo s mimovládnymi organizáciami formou rôznych vzdelávacích projektov.
Slovenský futbalový zväz v rámci koncepcie priebežne od roku 2014 organizoval odbornú prípravu usporiadateľov a bezpečnostných manažérov futbalových klubov.
"Do konca hodnoteného obdobia vyškolil Slovenský futbalový zväz v spolupráci s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky a Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky 862 osôb, ktoré majú oprávnenie vykonávať činnosť člena usporiadateľskej služby," konštatuje dokument.