SME

Brexit bude podľa Fica bolieť, ale ak má niekoho viac, tak Britániu

Premiér tvrdí, že lídri krajín EÚ preukázali jednotu a odhodlanie ísť spoločne do rokovania o brexite.

Robert Fico.Robert Fico. (Zdroj: SITA)

BRUSEL, BRATISLAVA. V rámci Európskej rady (ER) sa v sobotu urobil veľmi dôležitý krok: lídri európskej dvadsaťsedmičky preukázali jednotu a odhodlanie ísť spoločne do rokovania so Spojeným kráľovstvom Veľkej Británie a Severného Írska v súvislosti s podmienkami vystúpenia z EÚ.

Slovenský premiér Robert Fico to v sobotu vyhlásil na tlačovej konferencií po skončení mimoriadneho summitu v Bruseli o brexite.

"Toto odhodlanie a pripravenosť sme ukázali tak, že prebehli veľmi kvalitné prípravné práce a prakticky nikto nemal dnes žiadne pripomienky ani návrhy na zmenu tzv. negociačných usmernení ER, ktoré sme prijali za niekoľko minút," konštatoval premiér, pričom následne si lídri medzi sebou už len vymieňali konkrétnejšie názory.

SkryťVypnúť reklamu

Smernice pre brexit

Na základe politických usmernení, ktoré v sobotu lídri dvadsaťsedmičky prijali jednomyseľne, pripraví Európska komisia (EK) návrh negociačných smerníc. Tie budú schválené 22. mája na Rade pre všeobecné záležitosti a budú predstavovať mandát pre hlavného vyjednávača EÚ pre brexit Michela Barniera.

Mandát na začiatok rokovaní bude ešte musieť schváliť Rada EÚ - teda členské štáty - na zasadnutí koncom mája. Potom bude mať Barnier právo začať rokovania s Londýnom, avšak až po predčasných parlamentných voľbách v Británii (8. júna).

"Hlavne je dobré, že text týchto politických usmernení je formulovaný priamočiaro, sebavedome a negociačne a vysielame veľmi jasný politický signál do Európy, že my máme riešenia, vieme, čo chceme, kým na druhej strane je tu Veľká Británia, ktorá sa sama rozhodla odísť z EÚ a Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu (Euratom) a zdá sa, že ďaleka nie je tak pripravená na tieto rokovania, ako je pripravená EÚ zostávajúcich 27 členských štátov," uviedol premiér Fico.

SkryťVypnúť reklamu

Na usmerneniach sú podľa neho podstatné tri skutočnosti. Všetci lídri trvajú na jednotnom postupe EÚ voči Spojenému kráľovstvu, pretože len tak budú podľa premiéra v rámci rokovaní úspešnejší.

"Nesmie sa stať, aby si Veľká Británia ako nečlenský štát vyrokovala lepšie podmienky, napríklad pokiaľ ide o jednotný trh, ako má teraz ako členský štát EÚ," zdôraznil Robert Fico, pričom si myslí, že keby sa takéto niečo stalo, znamená to, že EÚ dáva veľmi nebezpečný príklad pre iné krajiny, kde sú silné protieurópske hnutia a v budúcnosti by to mohlo vyústiť do referend.

Jednotná dohoda

Ako druhú skutočnosť uviedol, že lídri sa vydajú cestou jedného negociovaného balíka, teda neprichádzajú do úvahy žiadne parciálne dohody.

"Pokiaľ nie je dohodnuté všetko, tak nie je dohodnuté nič," spresnil. Taktiež chce EÚ ponúknuť jasné posolstvo, že nebude tolerovať žiadne "vyberanie čerešničiek", keďže lídrom veľmi záleží na integrite jednotného trhu, ako aj na rešpektovaní štyroch základných slobôd.

SkryťVypnúť reklamu

V rámci rokovaní so Spojeným kráľovstvom podľa premiéra budú existovať dve fázy.

V prvej fáze sa bude riešiť samotný "rozvod" s krajinou. "Podmienky, za ktorých Veľká Británia odchádza z EÚ a Euratomu, pričom sa chceme predovšetkým sústrediť na dve témy, a to je postavenie občanov EÚ, ktorí žijú, pracujú a študujú v Británii, a druhá téma je vysporiadanie finančných vzťahov," zdôraznil.

Podľa jeho slov Británia dobrovoľne odchádza z EÚ a nedávno na seba dobrovoľne prevzala určité finančné záväzky vo vzťahu k rozpočtu, ako aj k viacročnému finančnému rámcu.

"Pokiaľ by sme nevyrokovali tieto dve základné veci a začali by sme súbežne rokovať o budúcnosti vzťahov, tak by sa nám mohlo stať, že vyrokujeme podstatne horšie podmienky, čo si nemôžeme dovoliť," vyhlásil premiér.

SkryťVypnúť reklamu

"Najprv rozvod, potom budúcnosť, občania, peniaze, všetko ostatné až v nasledujúcom období," zhrnul celý proces. Ten by sa mal podľa neho ukončiť ratifikačnými procesmi v jednotlivých parlamentoch členských štátov na prelome rokov 2018 a 2019.

Výhodné vzťahy

Premiér Fico si praje, aby vzťahy medzi Britániou a EÚ boli vzájomne výhodné.

"Myslím si, že to bude bolieť, ale ak to má bolieť niekoho viac, tak to musí bolieť viac Veľkú Britániu, pretože oni sa dobrovoľne rozhodli odísť a nebolo by správne, ak by európska dvadsaťsedmička teraz mala za to platiť nejakú cenu, to nebolo naše rozhodnutie. To bolo rozhodnutie Veľkej Británie," zdôraznil.

Pripustil, že jej odchod z EÚ bude mať rôzne dôsledky, napríklad odchod britských poslancov z Európskeho parlamentu. V tejto situácii by bol premiér za zníženie celkového počtu poslancov parlamentu.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem vzťahov so Spojeným kráľovstvom je naďalej veľkou témou otázka vonkajšej hranice a vzťahu s Írskom, kde je veľká snaha vyhnúť sa vytvoreniu tvrdej hranice. EÚ si praje zachovať s krajinou zónu voľného cestovania, keďže jej postavenie sa zmení tým, že sa stane susedom odchádzajúcej krajiny z EÚ.

Ďalej sa lídri venovali britskej vojenskej základni na Cypre a téme ďalšieho postupu v boji proti terorizmu, kde sa očakáva od Británie maximálna súčinnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 002
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 367
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 556
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 095
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 041
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 738
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 178
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 417
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Protest v Bratislave.

Verejnosť protestuje aj proti novele zákona o mimovládnych organizáciách.


TASR
Ilustračná fotografia.

Vysokoteľné jalovice sú nedostatkové, vraví Gajdoš z poľnohospodárskej komory.


3
Ilustračná snímka.

Zákonodarcovia sa vrátia do lavíc opäť v utorok.


TASR 2
Na Púchovskej došlo k neočakávanej situácii.

Sprejazdniť by ju mali do konca apríla.


2

Sportnet

Slovenská tenistka Rebecca Šramková.

Ak sa nezmenia nominácie, v Bratislave si slovenská singlová jednotka Rebecca Šramková zmeria sily s Dánkou Clarou Tausonovou a Američankou Jessicou Pegulovou.


SITA
Carlos Sainz.

V talianskom tíme pôsobil od roku 2021 do konca minulej sezóny ako tímový kolega Charlesa Leclerca.


SITA
Slovenský futbalista Peter Pekarík.

Stále má chuť hrať za reprezentáciu.


Kevin De Bruyne

V klube pôsobil od augusta 2015.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu