BRATISLAVA. Veľký protikorupčný pochod z polovice apríla, ktorý zorganizovali študenti, bude mať pokračovanie.
Na 5. júna ho ohlásili stredoškoláci Dávid Straka a Karolína Farská, ktorí stáli aj za prvou akciou. Prišlo na ňu niekoľko tisíc ľudí.
"Potvrdili sa naše obavy, že vláda je arogantná voči občanom a ignoruje ich požiadavky," hovorí Straka.

Druhý pochod pre nesplnené požiadavky
Študenti ohlásili druhý pochod dva týždne po prvom, pretože uplynula lehota, ktorú dali na splnenie svojich požiadaviek.
Žiadali najmä odchod ministra vnútra Roberta Kaliňáka zo Smeru, policajného prezidenta Tibora Gašpara či špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika.
So študentmi sa od pochodu nikto nestretol, ani ich nekontaktoval.
"Očakávali sme od nich aspoň vysvetlenie, prečo títo ľudia nie sú zodpovední za to, že korupcia sa na Slovensku nerieši. Nedočkali sme sa," povedal Straka. Zopakoval, že organizátori sú nezávislí a nestojí za nimi žiadna politická strana.
V júni by sa už okrem Bratislavy malo pochodovať aj v Košiciach, Prešove či Žiline. Podrobnosti však zatiaľ nie sú známe.
Inde sa budú zbierať podpisy
"V ostatných krajských mestách sa budú v daný deň zbierať podpisy na petíciu, ktorú sme pripravili," hovorí Farská.
Petícia je určená parlamentu a poslancov vyzýva, aby vyslovili nedôveru Kaliňákovi, vymenili šéfa polície, ale aj prokurátora Kováčika - najmä pre pomalé vyšetrovanie kauzy Gorila či Bašternák.
Kaliňák v utorok povedal, že dôvod na svoj odchod nevidí, lebo má viac priaznivcov ako odporcov. "Každý dostane nejaké množstvo hlasov vo voľbách a tie, ktoré nedostanete, sú proti vám. To je súčasť demokracie," tvrdí.
Odchod z funkcie pred pár dňami odmietol aj Gašpar.
Prvý protest v hlavnom meste dopadol podľa organizátorov aj analytikov úspešne. Smelšie odhady hovorili aj o viac ako sedem a pol tisícovej účasti.
Predpokladom, aby akcia bola úspešná, je podľa politológa Grigorija Mesežnikova práve presun do viacerých miest a tiež ďalšie občianske aktivity.

Beata
Balogová
