BRATISLAVA. Predsedu parlamentu Andreja Danka z SNS sa vo štvrtok pokúsi opozícia odvolať za kauzu otvorených listov, no zatiaľ k nej nepovedal ani jediné slovo. Možnosť vysvetľovať mal aj v utorok, no pred výbor pre ľudské práva neprišiel, ani za seba neposlal náhradu.
Dôvod nenapísal ani v žiadosti o ospravedlnenie a nechce ho povedať ani jeho strana či tlačové oddelenie parlamentu. Medzi poslancami sa hovorí, že už od minulého týždňa je Danko na dovolenke v zahraničí.
„Neviem, nehovoril som s ním vyše týždňa,“ reagoval poslanec SNS Dušan Tittel.
Centrála SNS aj parlament poslali SME totožnú odpoveď, že Danko sa riadne ospravedlnil. Na ďalšie otázky neodpovedali.
„Nazvala by som to až tupou bohorovnosťou. Danko nielenže neprišiel problém vysvetliť, ale ani tým nikoho nepoveril,“ povedala členka výboru Anna Verešová z OĽaNO.
Aj koaličná poslankyňa Edita Pfundtner z Mosta-Híd povedala, že svoju neúčasť mal Danko oznámiť vopred. Nesúhlasí ani s nariadením o otváraní listov, ktoré v parlamente začalo platiť pred mesiacom.
Nariadenie podpísal Dankov priamy podriadený, šéf kancelárie parlamentu Daniel Guspan. Tvrdil, že sa len snažil zaistiť bezpečnosť poslancov.
Zamestnanci podateľne mali podľa jeho pokynu otvárať listy adresované poslancom bez adresy odosielateľa, alebo ak bola odosielateľom fyzická osoba. Ak v listoch našli vulgarizmy alebo dehonestujúci obsah, zásielky mali vyradiť a po troch mesiacoch skartovať.
„Ja sa cítim natoľko svojprávna a spôsobilá na právne úkony, aby som vedela posúdiť, napríklad pri listoch, ktoré obsahujú vulgarizmy alebo nejaký nevhodný obsah, ako s týmto listom budem nakladať,“ zhodnotila Pfundtner.
Právo na listové tajomstvo zaručujú ústava aj trestný zákon.

Fico by trestal úradníka
Návrh, aby Danko informoval poslancov o pošte, počtoch listov či odosielateľoch a adresátoch aspoň písomne, opozícii neprešiel.
Bez úspechu skončí zrejme aj štvrtková schôdza, s návrhom na vyslovenie nedôvery Dankovi. Otázne je, či sa vôbec bude prezentovať nadpolovičná väčšina poslancov. Smer s najväčším počtom poslancov už ohlásil, že schôdzu nepodporí.
Danka aj napriek kritike nových opatrení pri listoch už podržali minister vnútra Robert Kaliňák zo Smeru či ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská z Mosta-Híd, podľa ktorých bol na vine zrejme niektorý úradník.
K podobnému názoru sa cez víkend priklonil aj premiér Robert Fico zo Smeru. „Ak zlyhali úradníci, poďme potrestať úradníkov. Ale čo to má spoločné s predsedom parlamentu?“ vyhlásil v TA3.

SNS o vinníkovi nehovorí
Kto by mal byť potrestaný, Fico nespresnil. Odpovedi sa vyhýbajú aj poslanci SNS.
„Sám to za nejakú veľkú kauzu nepovažujem,“ povedal Tittel, ktorý si ešte chce vypočuť Danka a Guspana. Chyba bola podľa neho najmä v komunikácii, keďže poslanci sa o novom opatrení dozvedeli až spätne.
Viac o kauze nevedel ani Štefan Zelník, ktorý podľa vlastných slov nemal čas zaoberať sa prípadom. So straníckym šéfom vraj takisto nehovoril, hoci sám vraj nevie, či je v zahraničí. Otázka, kto by mal niesť zodpovednosť, ho vykoľajila ešte viac.
"Neviem vám povedať," dodal a zložil telefón.
Pomenovať vinníka odmietli aj podpredsedovia SNS Jaroslav Paška a Anton Hrnko, ale aj poslanec strany Tibor Bernaťák.
Guspan minulý týždeň zodpovednosť za kauzu odmietal a kontrolu listov označil za štandardný postup. Hoci moderné skenery, aké využíva napríklad aj finančná správa, dokážu preveriť aj obsah zalepených listov, opatrenia boli podľa neho v poriadku. Snažil sa vraj predísť situáciám, ak by boli listy napríklad otrávené.
Na otázku, či po kritike neodstúpi, Guspan v utorok neodpovedal.

Beata
Balogová
