BRATISLAVA, VIEDEŇ. Slovenský projekt Agentky rovnosti občianskeho združenia (OZ) SPOLU-Slovensko získal medzinárodnú cenu pre sociálne inovácie SozialMarie 2017.
Agentkami sú jednoduché rómske ženy z osád, aktívne zlepšujúce svoje postavenie v komunite a zároveň postavenie svojich komunít v spoločnosti. TASR o tom v utorok informoval Igor Kocian zo SozialMarie SR.
Pomoc pre Rómov
"Projekt sa zaoberá rodovou rovnosťou, ľudskými právami a právami etnických menšín. Posilňuje jednoduché rómske ženy žijúce v rómskych osadách, vyberá z nich líderky, učí ich, pomáha ich organizovať a preberať zodpovednosť za svoj život a životy svojich blízkych. Zabezpečuje sociálnu inklúziu. Používa metódy a nástroje sociálnej pomoci, komunitného rozvoja a rozvoja ľudí," objasnil Anton Bobák z OZ SPOLU-Slovensko.
Podľa jeho informácií projekt zapojil rómske ženy do rôznych aktivít, akými sú športové súťaže v Dlhých strážach, kultúrne vystúpenia k Svetovému dňu slobody, púte v Levoči, vzdelávacie kurzy či tvorivé dielne. Osobitnou kapitolou v projekte Agentky rovnosti je práca s deťmi v detských rozvojových súboroch Čhonoro a Khamoro na Hájiku a Levočských Lúkach.
Inštruktorky výchovy
Vznikli v auguste 2016 transformáciou z predchádzajúcich neformálnych škôlok, doučovania a kultúrnej a športovej činnosti s rómskymi deťmi. Vyškolené rómske dobrovoľníčky v nich pôsobili a stále pôsobia ako inštruktorky výchovy.
Ceny programu SozialMarie pre inovatívne projekty v sociálnej oblasti každoročne udeľuje rakúska nadácia Unruhe Privatstiftung. Okrem 15 hlavných cien program udeľuje i Cenu publika, o ktorej hlasuje verejnosť na internete.
Jej víťazom za Slovensko sa stal projekt rómskych záhradníkov Romano Barardo, ktorý prevádzkuje OZ Svatobor vo Vranovskom okrese. Doteraz najvýznamnejším úspechom slovenského projektu v histórii cien SozialMarie bolo druhé miesto projektu Nosiči batožín občianskeho združenia Proti prúdu v roku 2015.