BRATISLAVA. Od štvrtku si môže odborná, ale aj široká verejnosť prezrieť zoznam všetkých doteraz zaslaných pripomienok k Národnému programu rozvoja výchovy a vzdelávania Učiace sa Slovensko.
Zoznam je prístupný na webovej stránke ministerstva ako súčasť podstránky, prostredníctvom ktorej možno materiál ešte stále pripomienkovať.
Doteraz rezort zaevidoval viac ako 2700 podnetov. Pribúdajú aj ďalšie návrhy, buď zaslané v rámci pokračujúceho verejného pripomienkovania, alebo námety, ktoré vzišli z diskusií pri okrúhlych stoloch.

Efektívnejšie pripomienkovanie
"Cieľom tohto kroku je sprehľadniť a zjednodušiť konzultačný proces, keďže pripomienkovať materiál možno aj prostredníctvom hlasovania. To znamená, že ak sa občan alebo organizácia či združenie stotožňuje s niektorým z už uvedených podnetov, ktoré sú zverejnené priamo v online formulári, nemusí ho navrhovať ešte raz, ale postačí, ak zaň zahlasuje," vysvetlilo ministerstvo.
Zverejnenie zoznamu pripomienok podľa rezortu školstva predstavuje ďalšie opatrenie, ktorým sa ministerstvo v spolupráci s autormi návrhu snaží zapojiť do verejnej diskusie čo najširší okruh záujemcov a viesť diskusiu otvorene a ústretovo voči všetkým, ktorí majú záujem sa do nej zapojiť. Minulý týždeň bol navyše predĺžený termín konzultačného procesu až do 15. mája.

Učiteľom chýba rovnováha a komunikácia
Slovenská komora učiteľov tvrdí, že v dokumente je nepomer zamerania na dieťa ako individualitu oproti triede ako sociálnej skupine.
Prezident komory Vladimír Crmoman tiež upozorňuje, že v dokumente nezaznamenali stanoviská iných ministerstiev k medzirezortným témam.
"V témach zdôrazňovaných v dokumente, ako je napríklad individualizácia, vyrovnanie rozdielov vo vybavenosti škôl modernou technológiou a didaktickými pomôckami či dofinancovanie modernizačného dlhu, sa už podľa nás mala začať komunikácia s analytickým tímom Inštitútu finančnej politiky, aby nenastala patová situácia ako pri Správe o stave školstva v roku 2013," uvádza Crmoman.
Národný program rozvoja výchovy a vzdelávania Učiace sa Slovensko predstavilo ministerstvo školstva 15. marca. Dokument má 226 strán, na ktorých jeho autori popisujú ciele v regionálnom aj vysokom školstve. Venujú sa kvalite a dostupnosti výchovy a vzdelávania, profesii učiteľa, odbornému vzdelávaniu, riadeniu a financovaniu regionálneho školstva či kvalite, otvorenosti a dostupnosti vysokoškolského vzdelávania.