BRATISLAVA. Podozreniu z takmer 70-miliónového podvodu zatiaľ žiadny zo štátnych orgánov nevenuje pozornosť.
Polícia ani prokuratúra nereagovali na otázky SME, či sa začali venovať prípadu miliónových zmeniek, ktoré vytiahol podnikateľ Marián Kočner. Televízia Markíza tvrdí, že sú falošné.
Kočnerova spoločnosť Správa a inkaso zmeniek žiada od Markízy, aby splatila zmenky, ktoré údajne ešte v roku 2000 vydal jej bývalý riaditeľ Pavol Rusko. Ručiteľom má byť samotná televízia.
Právny zástupca Markízy Tomáš Kamenec z advokátskej kanceláre Paul Q hovorí, že „využijú všetky zákonné možnosti, aby spoločnosť Markíza – Slovakia ochránili pred fiktívnymi nárokmi, ktoré majú z údajných zmeniek vyplývať“.
Trestné oznámenie pre podozrenie z podvodu je jedným zo spôsobov, ako sa v takomto prípade brániť. Nie je však nutné na to, aby polícia či prokuratúra začali v takýchto prípadoch konať.
„Ak sa prokurátor dozvie, že nejaký skutok je pravdepodobne trestným činom alebo vykazuje také znaky, musí začať vo veci konať aj z úradnej povinnosti,“ hovorí rektorka Akadémie Policajného zboru a odborníčka na trestné právo Lucia Kurilovská.

Podozrenia sa majú prešetrovať
Podobne by sa podľa Kurilovskej mala správať aj polícia. Stačí, aby sa napríklad v médiách objavila informácia, že nejaký skutok môže byť trestným činom a zodpovedné štátne orgány by ho mali začať vyšetrovať.