BRATISLAVA. Odškodné päť miliónov korún (165 969 eur) pôvodne žiadal od SME bývalý minister vnútra z Mečiarovej éry Ľudovít Hudek za to, že ho denník spojil s kauzou únosu prezidentovho syna.
Súdy prípad riešia od roku 2002. Krajský súd v Bratislave ho teraz vrátil na začiatok.
"Keď ho kopneš do gúľ, dám ti pusu na čelo," povzbudzoval Hudeka ako ministra vnútra v známom telefonáte zo 16. októbra 1995 vtedajší šéf SIS Ivan Lexa.
Hovorili o vyšetrovateľovi únosu Petrovi Vačokovi, ktorý prišiel na stopu SIS a obvinil dvoch jej príslušníkov. Hudek ďalej hovorí, že už dal pokyny, ako to má vyzerať. "Takže ráno by sa to malo odohrať."
Na druhý deň prokurátor Robert Vlachovský obvinenia zrušil a Vačokovi prípad zobral. Noví vyšetrovatelia pod Hudekovým vedením v máji 1996 kauzu únos odložili.
V roku 1998 na ňu Vladimír Mečiar ako zastupujúci prezident vydal amnestie.
Žaloba od bývalého ministra
Firmu Petit Press, ktorá je vydavateľom SME, Hudek žaluje za komentár z marca 2002. Autor Róbert Kotian sa v ňom zaoberal návrhom na zrušenie amnestií z dielne KDH.
Hudeka spomenul v jednej vete. Konštatoval, že bol jedným z aktérov kauzy, ktorí "svoju spoluúčasť na spomínaných trestných činoch priznali".

Kotian sa opieral o spomínaný telefonát. Na súde sa odvolal aj na Hudekovo vystúpenie v Slovenskej televízii, ktoré nasledovalo a v ktorom pravosť nahrávky nepoprel.
„Zodpovedne prehlasujem, že som si nikdy žiaden rozhovor s riaditeľom SIS nenahrával. Urobil tak zrejme niekto iný,“ povedal vtedy Hudek.
Pravosť telefonátu „s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou“ potvrdili dve analýzy. Jednu urobil Kriminalisticko-expertízny ústav v Bratislave, druhú český Výskumný ústav rozhlasu a televízie Orbis.
Expertízy vznikli potom, ako v máji 1996 nahrávku zverejnilo rádio Twist.
Hudek sa však opiera o závery policajného preverovania z októbra 1996. Polícia na základe vlastnej analýzy rozhodla, že „sa nepodarilo preukázať autenticitu predmetného rozhovoru“.
Vtedy už nebol Hudek ministrom, políciu však viedol ďalší nominant Mečiarovho HZDS Gustáv Krajči.
Nespáchali trestný čin
Polícia sa nahrávkou znovu zaoberala aj po páde mečiarizmu v roku 1998. Hudek na súde predložil uznesenie prokurátora zo septembra 2002. Píše sa v ňom, že "v konaní uvedených osôb nejde o podozrenie z trestného činu“.
Konštatovanie, že sa zúčastnil na kauze únosu, je preto podľa Hudeka založné "na absolútnych domnienkach a dohadoch".
Okresný súd Bratislava III v máji 2004 Hudekove argumenty prijal. Rozhodol, že SME sa musí bývalému ministrovi ospravedlniť a zaplatiť odškodné. Pôvodnú sumu päť miliónov korún znížil na 500-tisíc.
“Pokiaľ žurnalista-neprávnik spracúva konkrétnu právnu tému, vstupuje na tenký ľad.
„
Sudca Marián Kurinec v rozhodnutí tvrdí, že nie je pravda, že by Hudek niekedy verejne priznal svoju spoluúčasť na únose. "Pokiaľ žurnalista-neprávnik spracúva konkrétnu právnu tému, vstupuje na tenký ľad," tvrdí sudca.
Noviny sa odvolali. Senát Krajského súdu pod vedením predsedu Martina Murgaša v máji 2008 však potvrdil, že ospravedlnenie je na mieste, lebo Hudeka s únosom spájať nemožno.
V otázke odškodného kauzu vrátil okresnému súdu s tým, že Hudek naň nemá nárok. "Z obsahu toho rozhovoru je zrejmé, že mienil zasahovať do vyšetrovania."
Zmätočný rozsudok
Verdikt zrušil Najvyšší súd v roku 2010 pre procesnú chybu. Potom si súdy začali kauzu prehadzovať. Išlo pritom už len o výšku odškodného, ktorú v októbri 2014 okresný súd opäť určil na pôvodnú sumu 16 597 eur (prepočet z 500-tisíc slovenských korún).
V marci tohto roka Krajský súd v Bratislave verdikt na základe odvolania Petit Pressu znovu zrušil. Výška odškodného bola podľa neho nedostatočne odôvodnená, rozsudok je zmätočný a nezrozumiteľný. Rovnaké výhrady mal už pri rozhodovaní v apríli 2014.
O výške odškodného tak bude opäť rozhodovať okresný súd.
Hudekov právny zástupca Milan Fulec na žiadosť SME o stanovisko k pokračovaniu sporu nereagoval. Hudek sa po odchode z politiky dal na podnikanie. Stal sa z neho úspešný bratislavský developer.
Prezidentovho syna uniesli v auguste 1995. Podozrivá bola od začiatku SIS pod Lexovým vedením, že sa snažila zdiskreditovať vtedajšieho prezidenta Michala Kováča, ktorý sa vzoprel Mečiarovi.
Mečiarove amnestie, pre ktoré sa súdy odmietali prípadom zaoberať, parlament v apríli zrušil a čaká sa na stanovisko Ústavného súdu. Ak zrušenie amnestií potvrdí, súdy musia kauzu znovu otvoriť.

Beata
Balogová
