BRATISLAVA. Nečakaná atrakcia prekvapila v piatok ráno obyvateľov a návštevníkov Starého Smokovca. Na strom v centre osady skoro ráno vyliezla mladá medvedica s dvoma mláďatami.
Pravdepodobne sa tak snažila ochrániť svoje mladé pred samcom, ktorého v jej blízkosti pred niekoľkými dňami ľudia v Tatrách videli. Odborníci hovoria, že samec zrejme chcel na ne zaútočiť, a tak si samica našla úkryt medzi ľuďmi.
„Na strome ich aj kŕmila, je to pre ňu výnimočná situácia. Potrebuje sa upokojiť a dostať mláďatá do bezpečia,“ vysvetľuje zoologička zo Správy TANAPu Erika Feriancová. Podľa jej názoru práve prítomnosť ľudí v okolí stromu zabezpečila, že sa k nim agresívny medveď nepriblíži.
Vo všeobecnosti totiž platí, že medvede sú mimoriadne plaché zvieratá. Ani potom, ako sa zobudia po zimnom spánku, podľa odborníkov nehrozí, že by boli voči ľuďom extrémne agresívne. Iné to je v prípade, že na nich človek zaútočí ako prvý.

Medveď rýchlo utečie
„Keď sú nejaké zranenia po stretnutí s medveďom, väčšinou ide o poľovníkov, ktorí ho postrelia a medvede sa potom bránia,“ tvrdí riaditeľ Ústavu zoológie SAV Dušan Žitňan. Vysvetľuje, že ak sa človek s medveďom aj stretne, zvyčajne o tom ani nevie, pretože zvieratá sú plaché.
Navyše na jar majú medvede v prírode dostatok potravy a tak nemajú žiadny dôvod na to, aby hľadali jedlo u turistov v lese. Na druhej strane pri odpadkových košoch, ktoré nie sú dostatočne zabezpečené, je riziko stretnutia vyššie.
“Ešte je skoro na to, aby si ľudia mohli zameniť nejaké bobule alebo lesné plody.
„
„Ak sú vonku napríklad grily alebo ohniská, zvieratám to tam vonia a idú za tým,“ hovorí Feriancová. Možnosť stretnutia je však najmä po zotmení a nadránom, keď sú vo všeobecnosti zvieratá najaktívnejšie.
Dobrou prevenciou je podľa nej obyčajný rozhovor, ktorým človek na seba upozorní. Na druhej strane to neznamená, že treba kričať alebo búchať po stromoch. Odporúča taktiež držať sa vyznačených turistických chodníkov, ktorým sa zver zvyčajne vyhýba.
Problémom sú kliešte
Obaja odborníci upozorňujú na to, že najväčším nebezpečenstvom sú v tomto ročnom období najmä kliešte. Vonku sú pre ne ideálne podmienky, je vlhko a teplo, či im vyhovuje najviac. Dôležité je preto najmä vyhýbať sa húštinám a vysokej tráve, kde je ich najviac.
„Keď je človek dve-tri hodiny vonku, určite sa potom treba doma poriadne prezrieť,“ radí Žitňan. Hovorí, že pri odstraňovaní kliešťov sa netreba zvlášť trápiť, stačí ich jednoducho vytiahnuť.

Pozor na zámenu rastlín
Okrem zveri či hmyzu odborníci upozorňujú aj na rastliny, ktoré môžu niekedy obyčajného človeka zmiasť. Najtradičnejším prípadom sú plody vranovca štvorlistého, ktoré si ľudia zvyknú pomýliť s lesnými čučoriedkami.
„Ešte je skoro na to, aby si ľudia mohli zameniť nejaké bobule alebo lesné plody,“ hovorí botanička zo Správy TANAPu Katarína Žlkovanová. Upozorňuje však na možnú zámenu stále populárneho divo rastúceho medvedieho cesnaku a jedovatej konvalinky.
Tieto rastliny majú totiž pomerne podobné listy. Jednoduchý spôsob, ako si ich nezameniť, je pomrviť kúsok listu na rukách a privoňať.
„Medvedí cesnak má špecifickú vôňu cesnaku, ktorú si človek len ťažko zmýli,“ uzatvára Žlkovanová.

Beata
Balogová
