BRATISLAVA. Igor Matovič už nebude sedieť v poslaneckých laviciach. Mandátu poslanca sa však nevzdáva.
Informoval o tom sám Matovič na pondelkovej tlačovej konferencii.

Vyhrážky a Danko
Na tlačovej besede hovoril o vyhrážkach, ktoré dostával on aj jeho rodina. Okrem iného zmienil aj obálku, v ktorej mu prišli dve nábojnice. Podľa jeho slov vyšetrovanie ukázalo, že odosielateľom bol muž z Revúcej, ktorý je známym rodiny šéfa parlamentu z SNS Andreja Danka.
Matovič taktiež prezradil, že minulý týždeň sa mu vyhrážal neznámy muž. Matovič podľa vlastných slov venčil psa, keď k nemu pristúpil muž s tým, že mu chce podať ruku. Napokon mu ale mal povedať, že ak neodíde z politiky,„nájde pre neho vlak.“
Niekoľkokrát počas vystúpenia naznačil, že za týmito vecami vidí Danka. Ani jeden dôkaz však neukázal, vychádza skôr zo svojho pocitu.
„Toto vystúpenie nemá zmysel komentovať,“ odkázala hovorkyňa predsedu parlamentu Zuzana Čižmáriková.
Počas svojho prejavu Matovič pripomenul aj razie v jeho rodinnej firme ako formu nátlaku „zvonka“. Premiér Robert Fico ho ešte pred minuloročnými voľbami obvinil z daňových podvodov, operoval pritom s informáciami, ktoré podliehajú daňovému tajomstvu.
Koncom apríla tohto roka zasa zo spáchania daňových podvodov obvinili Matoviča poslanci SMER-u Richard Raši a Dušan Jarjabek.
Je to forma protestu
Šéf Obyčajných ľudí tlačovú konferenciu zvolal narýchlo bez toho, aby sa poradil so svojimi kolegami. Jozef Viskupič z OĽaNO hovorí, že v poslaneckom klube to nepreberali.
„Je to jeho osobné rozhodnutie. Vnímam dlhodobejšie, že sa urobil nechutný hon na Igora Matoviča, a predpokladám, že toto je aj dôsledkom toho. Ja s týmto rozhodnutím asi nič neurobím. Aj v duchu toho, že mu otvárajú listy a politickí oponenti proti nemu využívajú orgány činné v trestnom konaní, to vnímam ako istú formu protestu,“ povedal Viskupič.
“On už veľakrát klamal, je ťažké povedať, čo je pravda a čo nie.
„
Za šéfom hnutia stojí aj poslankyňa Veronika Remišová, ktorá tvrdí, že niektorí predstavitelia vládnej koalície zneužívajú políciu, aby nelegálne získané informácie od štátnych inštitúcií využívali na diskreditáciu a šikanovanie Igora Matoviča.
„Vadí im, že niekto poukazuje na korupciu a zlyhania vlády, a preto ho chcú takýmto spôsobom zlomiť,“ tvrdí Remišová.
„To, čo zažíval on od parlamentu a niektorých kolegov, čo sa mu začalo v živote diať, mu asi nikto nezávidí. Z ľudského pohľadu je to rozhodnutie pochopiteľné,“ hodnotí Matovičovo rozhodnutie jeho kolegyňa z klubu OĽaNO Erika Jurinová.

Hrozí mu strata mandátu
Keďže Matovič už neplánuje vstúpiť do rokovacej sály, v praxi to znamená, že opozícia bude mať o jedného poslanca menej. Za nechodenie na schôdze mu môže vedenie parlamentu siahnuť na plat, no mandát mu za to zobrať nemôže.
„On už veľakrát klamal, je ťažké povedať, čo je pravda a čo nie. Ak by to bola pravda, nemal by byť zbabelec. Viem, čo to bolo, keď sa mne vyhrážala mafia, necúvol som, a v úvodzovkách sa nám podarilo zvíťaziť," komentuje Matovičovo rozhodnutie podpredseda parlamentu Béla Bugár (Most - Híd).
Igor Matovič je pod tlakom už dlhší čas. Ešte vlani mu parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií odhlasoval pokutu 12-tisíc eur za porušenie pravidiel, keď si už po druhý raz počas svojej poslaneckej kariéry nepozastavil živnosť.
Zároveň v marci tohto roka výbor odobril aj hlasovanie o tom, či Matovičovi vezmú mandát. Na to, aby ho definitívne vylúčili z parlamentu, je potrebných 90 hlasov. O zbavení mandátu by sa malo pravdepodobne hlasovať na júnovej schôdzi.

Beata
Balogová
