SME

Aby vznikla jedna z najdôležitejších kníh 20. storočia, museli zomrieť šiesti ľudia

Pri vzniku románu Chladnokrvne sa autor doslova vypísal.

Perry Smith, jeden z vrahov, krátko po zatknutí. Vpravo obálka slovenského vydania z roku 1967. (Zdroj: SITA)

Aj päťdesiat rokov rokov po vzniku románu Chladnokrvne (In Cold Blood, 1966) je jeho čítanie silným zážitkom. Hoci ide o starý prípad, ktorý sa začal v zabudnutom mestečku Holcomb, dávno mŕtvi ľudia pred vašimi očami ožijú a ich osudy sa prepletú, aby vytvorili tragédiu, nad ktorou zostane rozum stáť.

Príbeh jednej rodiny a dvoch vrahov je poskladaný s hodinárskou presnosťou a vyrozprávaný s majstrovskou zručnosťou a vy sa až do poslednej stránky budete pýtať: prečo to urobili?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Non-fiction

Truman Capote (1924 – 1984) venoval zberu informácií, rozhovorom s príbuznými, priateľmi a vyšetrovateľmi zločinu takmer päť rokov života a napokon mal k dispozícii osemtisíc strán podkladov.

Z nich vytvoril 350-stranový román, ktorý založil žáner dnes nazývaný non-fiction. Na jednej strane mal overené fakty a informácie, na strane druhej príbeh plný emócií, smútku a hnevu, pôsobiaci ako antická tragédia. Keď začal písať, boli známe len obete zločinu a spôsob, akým zomreli. Knihu dokončil, keď v kansaskej štátnej väznici obesili oboch vrahov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Capote spojil fakty a emócie do celku, ktorý fungoval ako výborne vymyslený román (fiction), ale ako rád zdôrazňoval, nič (non) v ňom nebolo vymyslené ani pridané, každá veta sa opierala o fakty.

Správa z novín

Šestnásteho novembra 1959 noviny The New York Times publikovali túto správu: „Holcomb, Kansas, (UPI): Bohatého pestovateľa pšenice, jeho manželku a ich dve malé deti našli zavraždených v ich dome. Otec rodiny, 48-ročný Herbert W. Clutter, sa nachádzal v pivnici, rovnako aj syn Kenyon (15).

Manželka Bonnie (45) a dcéra Nancy (16) ležali vo svojich posteliach. Všetkých ich zblízka zastrelili brokovnicou potom, čo ich zviazali a zapchali im ústa. Nenašli sa žiadne známky zápasu a nič nebolo ukradnuté. Telefónne linky boli prestrihnuté.“

Táto krátka správa, uverejnená len kdesi na okraji, Trumana Capoteho nesmierne zaujala. Intuícia mu napovedala, že za touto tragédiou sa skrýva niečo, o čom by chcel a vedel písať. Okamžite sa spojil s editorom magazínu The New Yorker, získal poverenie a vybral sa na miesto činu.

Bez logiky

Holcomb je mestečko ležiace v štáte Kansas, ktorý sa nachádza presne v strede Spojených štátov amerických. Opisom krajiny, ktorá ho obklopuje, začína Capote svoj román a čitateľ rýchlo pochopí, že ide o zapadákov s počtom obyvateľov dvestosedemdesiat, kde nemali vyasfaltované cesty a každý poznal každého.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4WUG na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.

Magazín o knihách

Slovami sa dá liečiť zlomené srdce, ľútostivosť či strach.


Adriana Boysová

Túžba po šťastí môže viesť aj do pekla izolácie a týrania.


SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu