BRATISLAVA. Slovensko pripravuje najväčší projekt modernizácie armády od vzniku samostatného štátu v roku 1993.
Ministerstvo obrany podľa materiálu, ktorým sa bude zaoberať vláda, plánuje postupne zakúpiť 485 obrnených vozidiel v odhadovanej hodnote 1,2 miliardy eur.
Zastaraná technika
Odborníci aj slovenské ministerstvo obrany v minulosti opakovane upozornili, že ozbrojené sily krajiny potrebujú modernizáciu, pretože značná časť techniky je zastaraná.
Bratislava si medzitým objednala nové dopravné lietadlá, viacúčelové vrtuľníky a rokuje aj o modernizácii stíhacieho letectva.
Nákup obrnených vozidiel typu 4x4 a 8x8 sa uskutoční postupne do roku 2029, prvých 17 kusov chce ministerstvo získať už v budúcom roku.
Zatiaľ nie je známe, či ministerstvo vypíše tender, alebo sa rozhodne napríklad pre nákup prostredníctvom Európskej obrannej agentúry, agentúry NATO alebo v rámci spolupráce s ďalšími stredoeurópskymi krajinami.
Dohoda s Poľskom padla
Slovensko sa v minulosti dohodlo na spolupráci pri výrobe armádnych obrnených vozidiel s Poľskom, od projektu sme ale neskôr ustúpili.
Obrnené vozidlá Slovensku ponúkli firmy podnikateľa Jaroslava Strnada, ktorý stojí za skupinou Czechoslovak Group Holding a zastrešuje priemyselné podniky najmä v Českej republike a na Slovensku.
Odhadovaná hodnota zákazky na nákup obrnených vozidiel je o zhruba pätinu vyššia ako ročný rozpočet slovenských ministerstva obrany.
Slovensko plánuje do roku 2020 navýšiť výdavky na obranu na sumu zodpovedajúcu 1,6 percenta výkonu ekonomiky, vlani tento podiel dosiahol 1,16 percenta hrubého domáceho produktu (HDP).
Z členstva Slovenska v NATO vyplýva záväzok vynakladať na obranu dve percentá HDP.

Beata
Balogová
