BRATISLAVA. Pred trinástimi rokmi v piatok trinásteho našli zamestnanci hradu Červený Kameň rozobrané vitríny v miestnosti so zbraňami. Neboli porozbíjané, len ležali na zemi.
Miestnosť umiestnená v obrannej veži tridsať metrov nad zemou mala otvorené okno, hoci zamestnanci okná vždy večer zamykajú. V miestnosti sú mreže, ku ktorým bolo priviazané žlté horolezecké lano, pretiahnuté cez otvorené okno na zem. Pod ním ležali zvyšky polystyrénu.
Postupne vychádzalo najavo, čo sa vlastne na hrade stalo. O ôsmej hodine ráno dostal Jaroslav Hájiček, riaditeľ múzea Červený Kameň, telefonát, že hrad vykradli. Chýbalo štyridsať kusov vzácnych historických pušiek, pištolí a šablí v celkovej hodnote tri milióny korún (99,5 tisíca eur).
Hoci páchateľov neskôr chytili a odsúdili, ani po trinástich rokoch nie je jedna z najväčších krádeží historických predmetov na Slovensku uzavretá. Múzeum sa snaží škodu vymáhať cez exekúcie, pretože polícia aj s pomocou Interpolu stále pátra po 12 zbraniach.
„Zbrane sa dodnes nepodarilo vypátrať, polícia však pátranie neukončila a predmety sú stále na zozname hľadaných vecí,“ povedal Michal Kovačik, kurátor múzea Červený Kameň.

Ako prebiehala krádež
Polícia zatkla páchateľov o dva mesiace neskôr vo Svätom Jure. Práve sedeli v aute s niekoľkými ukradnutými zbraňami. Išlo o dvoch 35-ročných mužov z Modry.

Pred súd sa dostali o rok a pol neskôr.
„Odnesením zbraní z veže sme si len chceli vyskúšať, či je to možné,“ hovoril pred senátom jeden z lúpežníkov Daniel H.
Páchatelia si najprv zbrane niekoľko týždňov prezerali ako bežní návštevníci. Potom sa jeden z nich skryl počas prehliadky v miestnosti pre upratovačky.
Zbrane, ktoré ukradli
- 21 historických pušiek,
- 17 pištolí,
- dve šable,
- celková hodnota sa odhaduje na viac ako 99,5 tisíca eur,
- múzeu sa zatiaľ vrátilo 28 kusov zbraní
Po poslednej prehliadke mali asi pol hodiny na to, kým pracovníci zo zámku odídu a zapnú alarm. V tom čase zakryli senzory vo dvoch miestnostiach, čím ich v podstate znefunkčnili.
Rozmontovali vitríny tak, aby nespôsobili hluk, rozbili zámky na okne a lanom zbrane spúšťali dolu.
Odvtedy má múzeum modernejší bezpečnostný systém celého hradu aj jednotlivých expozícií, hovorí Kovačik s tým, že zamestnancov neobvinili zo zanedbania povinností.
Súd páchateľov odsúdil na štyri roky a každému uložil peňažný trest po 200-tisíc korún (6600 eur). „Po odhalení prišla hanba,“ povedal na poslednom pojednávaní Daniel H.

Pátranie po zbraniach
Kým po nich pátrala polícia, lupiči už časť zbraní predali v Rakúsku a Nemecku. Jednému z kupcov tvrdili, že historické pištole zdedili po starom otcovi. Odvtedy sa zbrane múzeu postupne vracajú.
„Zbrane sa objavili u zberateľov a starožitníkov v Nemecku, aj preto prebiehali súdne procesy v zahraničí,“ povedal Kovačik.
V roku 2005 vydala bratislavská polícia múzeu 15 kusov historických zbraní. V roku 2010 Bavorský krajinský kriminálny úrad v Mníchove vydal múzeu 12 kusov a v roku 2011 vydal Krajinský súd v Salzburgu jednu historickú pištoľ.
V roku 2015 múzeum zhodnotilo, že získalo 85 percent z celej hodnoty zbraní naspäť, no prípad ešte nie je doriešený.
Súd síce zlodejov odsúdil, ale nestanovil výšku škody. Múzeum sa teda snažilo získať peniaze za chýbajúce zbrane naspäť v ďalšom súdnom procese a neskôr aj v exekúcii, ktorá stále prebieha.

Beata
Balogová
