BRATISLAVA. Doplňujúce voľby primátorov, starostov a obecných poslancov v aktuálnom volebnom období sa budú môcť vyhlásiť najneskôr do 31. októbra 2017. Počíta s tým novela zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ktorú vo štvrtok schválil parlament.
"Novela rieši kolíziu starých a nových volebných zákonov," uviedol jeden z predkladateľov Tibor Bernaťák (SNS). Právnu normu navrhol spolu s Martinom Glváčom, Dušanom Jarjabkom, Tiborom Glendom (všeti Smer) a Bélom Bugárom (Most-Híd).
Ak by takáto novela zákona nebola prijatá, posledné doplňujúce voľby by sa podľa Bernaťáka mohli uskutočniť 15. augusta 2018. Riadne komunálne voľby by mali byť pritom začiatkom novembra 2018, teda necelé tri mesiace po doplňujúcich.
Takto by sa podľa Bernaťáka vlastne doplňovacie voľby mohli konať už počas kampane pred riadnymi komunálnymi voľbami. Mohlo by pritom vzhľadom na rozdielne pravidlá dôjsť k zvýhodneniu alebo znevýhodneniu kandidátov. "Bolo by to nespravodlivé," poznamenal.
Zmena zákona má teda zabezpečiť, aby doplňujúce voľby nezasahovali do prípravy riadnych komunálnych volieb v roku 2018.
Parlament ďalej rokoval o:
Doručovanie písomností do vlastných rúk správnymi orgánmi občanom sa zmení. Po novom sa za deň doručenia uloženej písomnosti na pošte bude považovať ten deň, kedy si skutočne adresát písomnosť prevezme. Dnes to tak totiž nie je. So zmenou počíta novela zákona o správnom poriadku (Správny poriadok), ktorú schválila Národná rada.
Parlament schválil novelu zákona o pozemkových úpravách z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka , ktorá upravuje usporiadanie pozemkov pod rómskymi osadami aj pod stavbami v hospodárskych dvoroch bývalých poľnohospodárskych podnikov. Zároveň rieši aj problematiku usporiadania pozemkov, ktorá vznikla v minulosti zmenou štátnej hranice. Zákonom sa dopĺňa aj zákon o lesoch. Od 1. januára 2018 sa starostlivosť o lesy nebude financovať z Programu rozvoja vidieka pre obdobie 2014 - 2020, ale bude zabezpečovaná iba zo štátneho rozpočtu, teda z kapitoly ministerstva pôdohospodárstva.
O novele zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a ciest pre motorové vozidlá budú poslanci rokovať v skrátenom legislatívnom konaní. Poslanci už začali o tomto bode rokovať v prvom čítaní. Vyvlastňovaniu má podľa ministerstva dopravy a výstavby pomôcť zavedenie nového právneho inštitútu predbežnej držby, ktorý pred ukončením vyvlastňovacieho procesu umožní vykonávať vopred vymedzené a odstrániteľné práce v nevyhnutnom rozsahu. Ministerstvo dopravy novelou reaguje na situáciu okolo plánovanej výstavby bratislavského obchvatu na diaľnici D4 a priľahlej rýchlostnej cesty R7. Novela zákona by po schválení v parlamente mala nadobudnúť účinnosť už 15. mája.
Slovenská národná strana chce zabrániť špekulatívnemu výkupu slovenskej pôdy. Parlamentu národniari predložili návrh na zmenu ústavného zákon. Za špekulatívny výkup poľnohospodárskej pôdy je podľa návrhu potrebné považovať jej výkup, s cieľom nevyužívať poľnohospodársku pôdu na účely poľnohospodárstva. Cieľom návrhu je zakotvenie definície, že pôda je "neobnoviteľný prírodný zdroj, ktorý požíva osobitnú ochranu zo strany štátu a spoločnosti", a to priamo v článku 44 Ústavy.