Na Slovensku máme unikát. Je ním zvláštny les. Je prísne chránený, patrí k posledným prastarým prirodzeným jedľovo-bukovým lesom v strednej Európe a nerobí sa v ňom vôbec nič. Nerúbe sa v ňom, neťaží sa tu, nevyvážajú sa mŕtve stromy ani sa nič nesadí. Bez výnimky. Pretože nič je vraj to, čo lesy najviac potrebujú.
Tento fakt by možno ani nebol nejako výnimočný, ak by sa za každým jeho stromom neukrýval aj konkrétny človek. Rezervácia Vlčia totiž vznikla spôsobom, ktorý nemá, možno nielen v celej Európe, obdobu.

Zachránili ho nadšenci v akcii Kúp si svoj strom a dodnes sa o jeho prežitie zasadili tisíce ľudí z viac ako tridsiatich krajín sveta. Stromy si dávajú do daru z lásky aj z presvedčenia, keď sa im narodia deti alebo len tak. Chodia si ich vyberať jednotlivci aj celé skupiny, školské kolektívy, manažéri aj umelci.
Ich skutočná cena
Svoj strom tu mal bývalý český prezident Václav Havel, do jedle či buka investovala aj nositeľka Nobelovej ceny za literatúru Wislava Szymborska z Poľska, americký básnik a beatnik, držiteľ Pulitzerovej ceny Gary Snyder či český spevák Jaromír Nohavica.
Ján Kuric zo skupiny Vidiek si vraj kúpil strom preto, lebo bol v zľave. „Myslím si, že všetky podobné veci sú v zľave, pretože ich skutočnú cenu si vôbec neuvedomujeme. Nepoznáme hodnotu toho, čo tu bude aj po nás, napríklad stromov, ktoré sa bežne dožívajú oveľa vyššieho veku než my. Preto, ak by aj strom stál stokrát viac, kúpa sa oplatí,“ objasňuje svoj pohľad muzikant Kuric.
Historik Pavel Dvořák s manželkou Danielou si kúpili stromy dva. „Teraz sa tešíme, že sme, aj keď len nepatrným dielom, prispeli k vzniku rezervácie. Urobili sme to, pretože máme stromy radi. Pred tridsiatimi rokmi sme odišli z Bratislavy a nasťahovali sme sa do dedinského domu na okraji lesa. Od tých čias prakticky neprešiel deň bez toho, aby sme doň nezašli. Pravda, je to cudzí les, ani jediný strom nie je náš, osobný, ale keď prídeme do Vlčej, môžeme si do sýtosti vyberať,“ prezradil Pavel Dvořák.
Prvý strom vo Vlčej si pred dvadsiatimi rokmi 9. mája 1997 kúpil poľský ochranár Jacek Zachara, aby podporil myšlienku, ktorá ho nadchla.

Správy zo satelitných máp
Traduje sa, že v jednej lyžici lesnej pôdy žije viac mikroorganizmov ako ľudí na celom svete a všetky sú pre život lesa rovnako dôležité. Čo potom každý jeden strom?