Pre Bratislavu navrhol nový pontónový most, viedol prestavbu Budínskeho hradu a v parku cisárskeho zámku Schönbrunn skonštruoval vodomet, ktorý funguje dodnes. Najviac ho však preslávili šachový automat a hovoriaci stroj. Wolfgang Kempelen bol jedným z najväčších vynálezcov a technikov 18. storočia.
Na začiatku 18. storočia nastalo po dvoch vojnových storočiach v Uhorsku pomerne pokojné obdobie obnovy hospodárskeho života. Objavili sa prvé manufaktúry, začal sa rozvoj baníctva a hutníctva, vzrástol záujem o prírodné vedy a techniku. V tejto priaznivej ére vyrastal a tvoril aj Johann Wolfgang von Kempelen.
Narodil sa 23. januára 1734 v Bratislave. Jeho otca, colného úradníka Engelberta Kempelena v roku 1722 povýšili do šľachtického stavu, matka Anna Terézia Spindlerová bola dcérou bývalého bratislavského richtára Christofa Spindlera.

Kempelen študoval na gymnáziu v Bratislave, filozofiu a právo v Győri a vo Viedni. Keď preložil Codex Theresianus Márie Terézie z latinčiny do nemčiny, zaujal kráľovnú, ktorá si ho dala predstaviť a zamestnala ho na cisárskom dvore. V roku 1770 sa stal tajomníkom Uhorskej dvorskej komory v Bratislave a roku 1786 radcom uhorsko-sedmohradskej dvorskej komory vo Viedni.
Miloval fyziku a mechaniku
Svoju vzdelanosť, organizačné a riadiace schopnosti plne rozvinul aj vo svojom zamestnaní. Získal si dôveru spolupracovníkov i cisárskeho dvora, Mária Terézia i Jozef II. ho poverovali dôležitými politickými i hospodárskymi úlohami. Vo funkcii správcu uhorských soľných baní zmodernizoval ich technické zariadenie, zaslúžil sa o vytvorenie lepších pracovných podmienok pre robotníkov a tak zvýšil produkciu. Ako kráľovský komisár viedol boj proti zbojníckym bandám vyčíňajúcim v Banáte, kde zaviedol pestovanie ľanu a vybudoval manufaktúru na súkno. V roku 1777 zabezpečoval presťahovanie univerzity z Trnavy do Budína, v 80. rokoch 18. storočia mal hlavný dozor nad rekonštrukciou Budínskeho hradu a stavbou tamojšieho divadla.
Okrem latinčiny, nemčiny, maďarčiny a slovenčiny ovládal aj taliančinu, angličtinu, francúzštinu. Bol aj hudobným skladateľom, nadaným maliarom a medirytcom. V roku 1789 sa stal členom viedenskej Akadémie výtvarných umení.